Kulinaria, Gotowanie, Produkty, Wyposażenie

Foodpairing do dań wegetariańskich

Dieta wegetariańska jest coraz bardziej popularna. Jednak natrafienie na rekomendacje dotyczące doboru wina do potraw bezmięsnych potrafi być wyzwaniem. Dlatego dziś ułatwiamy Wam znalezienie wina, które podkreśli smak Waszych ulubionych dań warzywnych.

 

Złote zasady dopasowania wina do wegetariańskich potraw

 1. Do potraw wegetariańskich najczęściej podaje się wina białe i różowe, a także musujące. Aby wino czerwone nie zdominowało zbytnio jarskiej potrawy, jedzenie powinno być dobrze doprawione.
 2. Wino dopasowuje się nie tylko do głównego składnika i przyprawienia, ale także do zastosowanej techniki kulinarnej. Innego wina może wymagać warzywo duszone, a smażone.
 3. Pomocne może być pochodzenie potrawy. Regionalne jedzenie i lokalne wino zwykle dobrze ze sobą współgrają.
 4. Zestawienia oparte na kontrastach mogą być sukcesem, ale bezpieczniej jest kierować się podobieństwami. Przykładowo kwaśne jedzenie wymaga sąsiedztwa wina o znacznym poziomie kwasowości. Z kolei ostre dania zyskają na skomponowaniu z winami o pikantniejszych, przyprawowych nutach.
 5. W razie wątpliwości uratuje Cię wino różowe lub Prosecco.

Najlepsze wina z wegetariańskimi składnikami

Nie każde warzywo odnajdzie się w towarzystwie wina. Uważaj przede wszystkim na karczochy. Pod wpływem zestawienia z winem mogą nabrać metalicznego posmaku.

Także szparagi, szpinak i szczaw potrafią być problematyczne. Jednak poradzić sobie z nimi powinien Gewürztraminer.

Wino do dań wegetariańskich dobierz na podstawie głównego składnika:

 • Zielone warzywa warto połączyć z winem musującym lub subtelnym białym, np. Sacchetto Prosecco Seidel DOC Prosecco czy Monte Milla Arien DO La Mancha.
 • Ziemniaki i dynia to zadanie dla różowego, aromatycznego białego, lub delikatnego czerwonego wina w stylu MAUVE Tempranillo albo Malatinszky Signature Chardonnay.
 • Fasola zyska na sąsiedztwie z winem różowym, musującym czy lżejszym czerwonym, jak Loma Pajarera Tempranillo DO La Mancha i JP CHENET ORYGINAL GRENACHE CINSAULT .
 • Pikantna papryka przyjemnie komponuje się z winem musującym, aromatycznymbiałym i różowym, ale możesz też zaryzykować nieco pełniejsze czerwone wino. Polecamy Johann Brunner Mosel Riesling oraz LA JARA Prosecco Frizzante.
 • Grzyby odnajdą się w towarzystwie wina pełnego białego, albo czerwonego w rodzaju Villa D'Or Pinot Noir albo MALATINSZKY Noblesse Chardonnay.
 • Orzechy mogą być z powodzeniem zestawione z aromatycznymi białymi, różowymi, lub deserowymi winami. Sprawdzą się WINNICA MIŁOSZ Pinot Blanc & Solaris Botritis i Vinho Verde Rose Aguarella.
 • Świeże zioła zagrają w duecie z winem musującym, lekkim białym, różowym, a nawet czerwonym winem jak COMTE DE CHAMBERI BLANCO BRTU albo Cave de Turckheim Riesling Tradition.

Dobór wina do techniki kulinarnej

Nie tylko składniki dania mają znaczenie. Jak już wspomnieliśmy warto zwrócić też uwagę na sposób przygotowania posiłku:

 • Wino czerwone – podkreśli smak potraw grillowanych, pieczonych czy wędzonych.
 • Wino białe – zrównoważy dania smażone, pieczone czy z rusztu.
 • Wino różowe – pasuje do surowego jedzenia jak sałatki lub przystawki.


Więcej pomysłów na dobór wina do potraw, nie tylko wegetariańskich, znajdziesz na Wybieramwino.pl.