Kulinaria, Gotowanie, Produkty, Wyposażenie

garnek olkusz

Wybieranie garnków na indukcję, często przysparza nam nieco problemów. Niestety zdarza się, że naczynia, które posiadamy, nie działają na indukcji, albo kupimy nowe, o których sprzedawca zapewniał, że będą odpowiednie do tego rodzaju kuchenki i… także nie działają!

 

Rozumiemy, jakie może być to frustrujące i polecamy stronę naczynia.olkusz.pl gdzie w kategorii Garnki emaliowane możemy wybrać typ kuchenki – indukcja i mieć pewność, że będą tam tylko garnki dopasowane do naszej kuchni.

 

Jak poznać garnek na indukcję?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że z zewnątrz nie widać żadnych różnic, jakie mogłyby nam podpowiedzieć. A jednak jest kilka sposobów:

  • Piktogram – Zazwyczaj garnki emaliowane dostosowane do użytku na kuchence indukcyjnej posiadają na opakowaniu specjalny symbol, informujący o możliwości stosowania naczynia na indukcji. Taki symbol przypomina szlaczek z kilkoma pętelkami.
  • Opis – Czytajmy dokładnie opis produktu. Gdy zamawiamy garnki przez Internet, w opisie produktu zwykle jest napisane, na jakich kuchenkach mogą być one stosowane. W sklepach stacjonarnych możemy zwykle wyczytać tę informację na opakowaniu garnka, lub zapytać sprzedawcę.
  • Dno garnka – Dno garna często kryje odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zdarza się, że znajdują się tam symboliczne dla indukcji wytłoczone kropki, tworzące okręgi na całej powierzchni dna. Często też na dnie znajduje się piktogram informujący o możliwości korzystania na indukcji. Warto dokładnie przyjrzeć się dnu garnka, mówi ono bowiem naprawdę wiele. Jeśli pojawiają się na nim, chociaż niewielkie zakrzywienia, bardzo prawdopodobne, iż garnek nie zadziała na indukcji. Często kuchenki indukcyjne działają jedynie wtedy, kiedy garnek idealnie przylega do nich na całej powierzchni.
  • Magnes – Do garnka emaliowanego, który nadaje się na indukcję, magnes powinien być przyciągany.

Dlaczego warto kupić garnki emaliowane?

Naczynia emaliowane nie wchodzą w reakcję z żywością i nie wydzielają szkodliwych substancji, dzięki czemu są bezpieczne dla dzieci, osób starszych i alergików. Naczynia emaliowane są także higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości, nie posiadają mikroszczelin, w których mogłyby zagnieździć się bakterie. Dodatkowo emaliowana powłoka zapobiega przedostawaniu się do potrawy związków metali, zawartych w korpusie naczynia, dzięki czemu możemy w garnkach emaliowanych bezpiecznie przechowywać posiłki. No i nie można zapomnieć o charakterystycznym, różnorodnym wyglądzie, jakim charakteryzują się wszystkie garnki emaliowane. Dla większości konsumentów są one znacznie ciekawszym i bardziej atrakcyjnym wyborem.

Na co uważać, stosując płytę indukcyjną?

Jeżeli dopiero zaczynasz pracę z indukcją, mamy dla Ciebie kilka rad, które mogą uratować Cię z opresji! Pierwsza i bardzo ważna zasada to zachowanie czystości na kuchence. Wszelkie zabrudzenia, chociażby okruszki cukru, czy rozlany płyn, mogą zakłócić przekazywanie ciepła i spowodować odpryski na naczyniu, a nawet uszkodzić całą płytę indukcyjną na skutek kumulacji i rozprężenia ciepła w jednym punkcie. Z podobnych przyczyn, nie należy również na indukcji nagrzewać pustych garnków i patelni, w taki sposób również możemy całkowicie zniszczyć kuchenkę. Odradzamy również przesuwanie garnkami po powierzchni płyty. Pamiętajmy, że płyta indukcyjna jest delikatna i należy traktować ją jak szkło, może się zarysować lub stłuc.