Kulinaria, Gotowanie, Produkty, Wyposażenie

Grill elektryczny

Chcesz cieszyć się smakiem grillowanych potraw przez cały rok? Mamy rozwiązanie, które Ci to umożliwi – poznaj zalety, jakie niesie za sobą korzystanie z grilla elektrycznego! Zobacz, jak wybrać właściwy model do swojej kuchni!

Jaki rodzaj grilla elektrycznego wybrać?

Jakie grille elektryczne można wyróżnić? Przyglądając się ich budowie, możesz podzielić je na:

- grille tradycyjne – wyposażone w ruszt, który pozostawi na mięsie lub warzywach wyraźny wzór. Dzięki takiej konstrukcji tłuszcz może swobodnie kapać na dół na tackę ociekową – w efekcie dania są mniej kaloryczne;

- grill typu raclette – w komplecie znajdziesz malutkie patelnie, które świetnie sprawdzą się jako porcja dla jednej osoby. Warto postawić go na stole w czasie przyjęcia i wykorzystać w roli nietypowej dekoracji, pozwalając gościom obserwować proces grillowania;

- grill z płytą – tradycyjny ruszt zastąpiono tutaj gładką płytą. Dzięki temu jest łatwiejszy do utrzymania w czystości – usunięcie przypalonych fragmenty zajmie mniej czasu niż w przypadku rusztu z wieloma zakamarkami.

Grillowanie

Stołowy czy stojący?

Dostępne na rynku grille elektryczne można również podzielić, biorąc pod uwagę ich wielkość. W tej sytuacji można wyróżnić dwa rodzaje:

- grille stojące – większe, najczęściej wolnostojące urządzenia. Sprawdzają się w sytuacji, gdy z grilla korzystasz często, a jednocześnie posiadasz wystarczająco dużą kuchnie, by można było w niej postawić kolejny, spory sprzęt AGD bez obawy o zagracenie przestrzeni;

- grille stołowe – niewielkie i kompaktowe. Doskonale sprawdzą się jako stojące na blacie akcesorium, które zajmie mało miejsca i zawsze będzie pod ręką.

Grill

Na jakie inne parametry patrzeć, kupując grill elektryczny do kuchni?

Panując zakup grilla elektrycznego i przyglądając się dostępnym modelom, zwróć uwagę przede wszystkim na moc urządzenia. To od niego zależy bowiem to, jak szybko będzie się nagrzewać, a w efekcie – jak długo będziesz czekać na jedzenie. Najlepiej wybrać sprzęt o mocy z zakresu 1000-2000 W. Równie istotna jest również możliwość regulacji temperatury. Dzięki niej będziesz mógł dopasować parametry pracy urządzenia do konkretnej potrawy – w efekcie wydobędziesz z niej możliwie najlepszy smak. Nie zapomnij się także upewnić, że grill został wykonany z materiału, który jest łatwy do utrzymania w czystości – w przeciwnym razie czeka Cię zeskrobywanie zastygłego tłuszczu.

Dobrze też wybierać modele wyposażone w pokrywę, które po prostu nagrzewają się szybciej. W takim przypadku łatwiej też o równomierną temperaturę na całej powierzchni grilla – mięso i warzywa będą zatem jednakowo dopieczone z każdej strony. Ciekawą opcją są tez urządzenia z pokrywami, które posiadają zintegrowany termometr oraz możliwość regulowania cyrkulacji powietrza.

Udało Ci się już wybrać właściwy grill dla siebie? Czas na wypróbowanie jego możliwości w praktyce! Garść pysznych i zdrowych przepisów na dania z grilla znajdziesz tutaj: Proste przepisy na dania z grilla elektrycznego.