Kulinaria, Gotowanie, Produkty, Wyposażenie

Gotowanie, jeśli tylko nie stołujesz się poza domem, jest koniecznością dnia codziennego. Dla jednych będzie wiązało się z pasją, dla innych tylko z przykrym obowiązkiem. Niezależnie od tego, jak je postrzegasz, musisz dysponować odpowiednimi do przygotowywania posiłków naczyniami.

Dobry garnek to taki, który zwiększy szansę na przygotowywanie smacznego i zdrowego posiłku. Powinien charakteryzować się dostosowanym do tego celu materiałem oraz kształtem. Może także posiadać szereg dodatkowych cech i funkcjonalności. Wśród nich wymienić można gwizdek (szybkowar) lub wiele innych dodatkowych elementów (sokownik).

Jak wybrać odpowiednie naczynia do gotowania?

Sprecyzowanie, jaki garnek będzie najlepszy, należy zacząć od ustalenia, do czego dokładnie ma służyć. Czego innego oczekujemy przecież od naczynia, w którym gotujemy mleko, a czego innego od takiego, w którym chcemy zrobić smaczny sok na zimę. Wyraźna specjalizacja, jaka zaznacza się w ich budowie, ma na celu usprawnienie i skrócenie czasu gotowania.

Pojedyncze egzemplarze kontra całe zestawy

Zależnie od tego, czy gotujesz tylko dla siebie, czy też dla większej liczy osób, potrzebować będziesz innej ilości naczyń. O ile w pierwszym przypadku możesz zdecydować się na zakup kilku pojedynczych egzemplarzy lub niewielkiego zestawu, o tyle w tym drugim, z pewnością potrzebować będziesz znacznie więcej naczyń. Zamiast kompletować niezbędne naczynia samodzielnie, możesz od razu zdecydować się na zakup większego zestawu garnków. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, adekwatnych do swoich potrzeb akcesoriów możesz szukać na stronie komplety garnków w sklepie DoGotowania.pl.

Jak gotować, w czym gotować?

Kupując zestaw garnków, swą decyzję warto uzależnić przede wszystkim od rodzaju materiału. To on nadawał będzie naczyniom charakterystycznych właściwości, które decydować będą o smaku przygotowywanych potraw i komforcie gotowania. W przypadku osób, które dysponują w kuchni płytą indukcyjną, szczególną uwagę należy zwracać również na to, czy garnki dostosowane są do tego rodzaju kuchni oraz, czy ich wielkość odpowiada rozmiarom pól grzejnych.

Rodzaje garnków ze względu na materiał

Zależnie od tego, z jakiego materiału wykonane zostały garnki, wyróżnić możemy:

  • Garnki stalowe – należą do najczęściej kupowanych naczyń do gotowania. Cechują się trwałością i wytrzymałością materiału. Ich atutami jest to, że nie przejmują zapachów gotowanych potraw oraz są odporne na zarysowania. Wykonane są ze stali nierdzewnej lub stali węglowej. Do najlepszych należą garnki o grubym, wielowarstwowym dnie.
  • Garnki emaliowane – to wykonane z żeliwa naczynia, które z zewnątrz pokryte są emalią. Są tanie, lekkie i charakteryzują się tradycyjnym, ciekawym wyglądem. Niestety dość łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Ich żywotność kończy się wraz z uszkodzeniem emalii, kiedy to użyte do produkcji naczyń związki chemiczne zaczynają przenikać do potraw.
  • Garnki aluminiowe – wśród nich wyróżnić można naczynia o miękkich i cienkich ściankach oraz takie, które wykonane zostały z grubego aluminium. O zdecydowanie lepszej jakości można mówić w przypadku tych drugich. Decydując się na pierwsze, warto pamiętać, że w trakcie gotowania do potraw mogą przenikać szkodliwe dla zdrowia związki aluminium. Garnki aluminiowe są nietrwałe i stosunkowo mało odporne na uszkodzenia.
  • Garnki ceramiczne – cechują się ciekawą, bogatą kolorystyką. Niestety łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Nie wytrzymują też temperatury przekraczającej 120 °C. Ich największym atutem jest to, że długo utrzymują wysoką temperaturę, dzięki czemu potrawy długo pozostają ciepłe.
  • Garnki miedziane – charakteryzują się cienki ściankami. Od wewnątrz powlekane są wysokiej jakości stalą lub cyną. Ich zaletami jest to, że równomiernie nagrzewają się i świetnie przewodzą ciepło. Ich uszkodzeń unikniemy, używając przy gotowaniu drewnianych lub plastikowych łyżek.
  • Garnki szklane – żaroodporne szkło, z którego są wykonywane, nie reaguje z produktami spożywczymi. Atutem naczyń jest wysoka odporność na zmiany temperatury, jak również to, że przygotowywane w nich potrawy są zdrowe. Naczynia mają antybakteryjne właściwości i są hipoalergiczne. Idealne dla osób, które lubią mieć kontrolę nad procesami zachodzącymi w trakcie gotowania, co zapewnia transparentność materiału.

Osobną kwestią pozostaje jeszcze wielkość i kształt garnków, które uzależniać należy od rodzaju gotowanych potraw i ilości osób, dla których gotujemy. Oprócz tego jest jeszcze oczywiście kwestia indywidualnych upodobań i preferencji. Są bowiem osoby, które za nic w świecie nie przekonają się do garnków emaliowanych oraz takie, które od zawsze gotują tylko w takich. Dlatego nie namawiamy do zmiany przyzwyczajeń, a jedynie wskazujemy, jakie cechy i możliwości wiążą się z użytkowaniem garnków wykonanych z różnych materiałów.