Kulinaria, Gotowanie, Produkty, Wyposażenie

Od momentu ich pojawienia się na rynku, piece konwekcyjne cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno w gastronomii, jak i w gospodarstwach domowych. Swoją sławę zawdzięczają przede wszystkim temu, że są energooszczędne, szybkie i wydajne w pracy.

 

Budowa i zasada działania

W izolowanej termicznie komorze pieca konwekcyjnego zamontowany jest system grzewczy, wentylatory oraz układ nawilżający. Zarówno sama komora, jak i obudowa wykonane są ze stali nierdzewnej. Układ nawilżający zapewnia właściwą wilgotność potraw, a termoobieg – konwekcję. Do kontroli pracy urządzenia służą odpowiednie sondy oraz układ sterowniczy. Nowoczesne modele wyposażone są w specjalny panel sterowniczo – sygnalizacyjny, ułatwiający kontrolę temperatury panującej we wnętrzu pieca oraz programator, dzięki któremu można wybrać odpowiedni program dla każdej potrawy.

Wentylatory cyklicznie, w ruchu poziomym, przetłaczają przez filtry gorące powietrze, które oczyszczają z drobinek tłuszczu. Dzięki temu procesowi w komorze panuje stała temperatura, a zapachy potraw nie przenikają do sąsiednich półek. Obróbkę termiczną przyspiesza para wodna, która dodatkowo utrzymuje wilgoć w potrawach.

 

Rodzaje pieców

W zależności od przeznaczenia produkuje się piece konwekcyjne elektryczne i gazowe oraz konwekcyjno – parowe. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą wielkością, wzornictwem, parametrami, no i oczywiście ceną, a także czasem nagrzewania, pojemnością komór, odstępem pomiędzy prowadnicami czy wreszcie mocą przyłączeniową. Najczęściej urządzenia wyposażone są w następujące funkcje: pieczenie, smażenie, duszenie, gotowanie na parze, grillowanie, wędzenie, zapiekanie, regenerację, blanszowanie, gotowanie i pieczenie niskotemperaturowe oraz dodatkowo pieczenie z sondą i kombinowaną obróbkę termiczno – parową. Obecnie na rynku funkcjonuje wielu dostawców różnych modeli pieców. Do najbardziej popularnych należą: Unox, Stalgast, Religo oraz Bartscher. Bogatą ofertę modeli najlepszych firm znaleźć można na stronie www.sas24.pl.

 

Zalety pieców konwekcyjnych:

  • Niska awaryjność i długowiecznośćdzięki zastosowaniu stali nierdzewnej, urządzenia te cechuje długi okres użytkowania, łatwo też utrzymać je w czystości. Prostota budowy sprawia, że są praktycznie bezawaryjne.

  • Energooszczędność – piece konwekcyjne wyróżnia dobra izolacja, krótki czas sporządzania potraw oraz możliwość przygotowania wielu dań równocześnie. Dzięki tym wszystkim elementom oszczędność energii wynosi od 30 do 60%.

  • Ekonomiczność – do przygotowania potraw zużywa się dużo mniej tłuszczu, co sprawia, że dania są niskokaloryczne i zdrowsze. W piecach konwekcyjno – parowych oszczędności wynoszą aż 95%, ponieważ smażone potrawy są jedynie spryskiwane powierzchniowo (można przyrządzić tzw. suche frytki, z zapieczoną skórką bez tłuszczu). Nawilżanie skutkuje mniejszą (do 50%) utratą masy potraw. Kuchnie konwekcyjne są małe i estetyczne, można je ustawić w praktycznie każdego rodzaju pomieszczeniach.

  • Łatwość obsługi – dzięki zastosowaniu dużego wyboru funkcji i programów, nawet osoby bez doświadczenia mogą z powodzeniem przygotować dowolną potrawę. Duże oszklone drzwi oraz oświetlenie komory i układ sterowniczy z regulacją temperatury zapewniają dodatkową kontrolę nad procesem pieczenia. Zastosowane funkcje i receptury są zapamiętane przez komputer i wielokrotnie powtarzane, dzięki czemu potrawy mogą być przyrządzane przez mniej wykwalifikowany personel, co sprawdza się zwłaszcza w gastronomii.

  • Wszechstronność zastosowania – ze względu na małe rozmiary i funkcjonalność, piece konwekcyjne mogą być używane w gospodarstwach domowych, stołówkach, w restauracjach, bufetach, barach itp. W dużych restauracjach, czy kuchniach używa się pieców wielokomorowych, pozwalających na równoczesne przygotowanie kilku potraw. Zajmują one ok. 1 m2 powierzchni i można je ustawiać piętrowo.

     

Piece konwekcyjne znajdują zastosowanie w eleganckich i ekskluzywnych restauracjach, ponieważ są urządzeniami profesjonalnymi. Przyrządzane dania nie tracą witamin ani koloru, są aromatyczne, soczyste i zdrowe. W urządzeniach tych można przygotować kilka, choćby najbardziej różnorodnych potraw równocześnie. Pieczenie ciast, pasztetów i mięsa, smażenie kotletów i ryb, gotowanie w gorącej parze, grillowanie, robienie kremów, pieczenie befsztyków w niskich temperaturach z zachowaniem miękkości i soczystości, jak również regenerowanie potraw bezpośrednio na talerzach nie stanowi żadnego problemu.

 

Kryteria wyboru

Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Klienci kierują się najczęściej ceną, jednak pamiętać należy, że nie zawsze „droższy” znaczy „lepszy”. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada odpowiedni atest i gwarancję producenta, jest łatwy w konserwacji i obsłudze. Równie ważne jest przeznaczenie pieca: należy dobrać sprzęt o odpowiedniej konfiguracji. Nie bez znaczenia pozostaje także dopasowanie estetyki i wzornictwa urządzenia do wnętrza, w którym będzie ono funkcjonowało (gospodarstwo domowe, hotel, market, biuro, sklep itp.).

 

Pomimo wysokiej ceny, naprawdę warto zainwestować w zakup pieca konwekcyjnego. Zajmuje on mało miejsca w kuchni, zastępując równocześnie wiele innych sprzętów, jak np. piekarniki, frytkownice, patelnie, rożna obrotowe, kotły warzelne, trzony kuchenne, czy płyty grillowe. Ponadto urządzenie to znacznie skraca czas przygotowania potraw, stwarzając możliwość przygotowywania kilku z nich jednocześnie, bez wzajemnego przenikania zapachów. Ciągła obsługa (kontrola procesu gotowania, czy pieczenia: podlewanie pieczeni, obracanie potraw) nie jest tutaj niezbędna. Potrawy są smaczne i zdrowe, zachowują barwę i zapach, mogą być dietetyczne. W profesjonalnej kuchni piec konwekcyjny jest urządzeniem niezbędnym i niezastąpionym.