Kulinaria, Gotowanie, Produkty, Wyposażenie

Gotowanie makaronu

Makaron jest jednym z podstawowych produktów spożywczych, z którego można wykonać wspaniałe i proste potrawy. Zna go każdy, jednak nie każdy wie jak go poprawie gotować, tak, aby nie tracił swoich właściwości i był najsmaczniejszy. A wystarczy tylko kilka prostych trików i już nigdy nie będziemy musieli się borykać ze sklejonym makaronem.

Rodzaje makaronu

Na sklepowych półkach można znaleźć jego tysiące odmian i kształtów. Jego kolebką są Chiny, a krajem, który rozpowszechnił jego walory smakowe – Włochy.  Wytwarzany jest z semoliny, czyli kaszki makaronowej lub mąki makaronowej wytwarzanej najczęściej z twardej odmiany pszenicy. Występują również makarony ryżowe, sojowe, z mąki gryczanej, z dodatkiem szpinaku, pomidorów czy innych dodatków. W diecie wielu osób to podstawowy produkt dostarczający węglowodanów, ze względu na dużą zawartość skrobi.

Rodzajów makaronu jest tysiące, wiele z nich jest charakterystycznych dla danych regionów świata np. makaron sojowy czy ryżowy upodobali sobie Chińczycy. Spaghetti, makaron cannelloni, penne czy lasagne, spopularyzowali Włosi. W Polsce chyba najbardziej znanym makaronem są cieniutkie, krótkie nitki, które podajemy razem z rosołem lub zupą pomidorową. Lubią go zarówno dorośli, jak i dzieci, jednak nie każdy wie jak sprawić, aby był najsmaczniejszy bez względu na jego rodzaj.

W czym gotować?

Gotowanie makaronu może być przyjemnością i sprawiać wiele radości. Do przygotowywania tego rodzaju produktów najlepiej sprawdzą się garnki do gotowania makaronu. Specjalne naczynia o odpowiedniej wysokości około 18 – 20 cm, które pomieszczą znaczną ilość wody ok. 3-5l (makaron powinno gotować się w dużej ilości wody, aby poszczególne części nie uległy sklejeniu).

Wysoki garnek do makaronu to gwarancja odpowiedniego i błyskawicznego przyrządzenia potrawy. Specjalne garnki do makaronu posiadają przykrywki ze zdolnością odprowadzania pary wodnej, co przyśpiesza gotowanie. Zazwyczaj największy kłopot występuje z gotowaniem makaronu spaghetti, który ze względu na długie nitki nie mieści się do zwykłych garnków. Używając ganka do gotowania makaronu, nie mamy tego problemu, jest on na tyle wysoki, że pomieści z powodzeniem całe nitki, bez konieczności ich łamania. Jeśli chcemy uniknąć sklejania nitek należy do wody dodać dwie łyżki oliwy z oliwek, jeśli jej nie posiadamy wlejmy kilka kropel oleju rzepakowego lub słonecznikowego. Dzięki temu makaron pozostanie nienaruszony. Zazwyczaj chcemy, aby makaron ugotował się jak najszybciej, jednak często popełniamy błąd, a jest nim osolenie wody zanim się zagotuje. Niestety sól opóźnia zagotowani się wody, co wydłuża czas przygotowania posiłku. Najlepiej dodać sól bezpośrednio przed wrzuceniem makaronu.

Aby makaron był najsmaczniejszy należy gotować go w dużej ilości wody, tak aby był lekko twardy (al dente) a zębom stawiał opór w trakcie żucia, dzięki temu nie utraci swoich właściwości. Odpowiedni sprzęt zapewni optymalizację gotowania i jego znaczne przyśpieszenie. Codzienne przygotowanie obiadu będzie samą przyjemnością i da możliwość eksperymentowania w trakcie przygotowywania różnorodnych dań, które zaspokoją najwybredniejsze gusta.