Kulinaria, Gotowanie, Produkty, Wyposażenie

bezpłatne szkolenia gastronomiczneRozpoczynając z dniem 01 stycznia 2011 roku nasz cykl bezpłatnych szkoleń gastronomicznych w ramach Projektu „Kulinarna przyjemność w sercu Polski” nie przypuszczaliśmy, iż będzie się ono cieszyć takim powodzeniem.

Dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej do końca roku sześćdziesięciu Uczestników Projektu będzie miało niepowtarzalną szansę podnieść swoje umiejętności kulinarne pod okiem mistrzów kuchni takich jak min. Artur Grajber- szef kuchni Hotelu Sheraton, Michał Tkaczyk- szef kuchni hotelu Le Meridien Bristol, Krzysztof Szulborski- mistrz świata BBQ, zdobywca Oskara kulinarnego. Każda z sześciu grup szkoleniowych liczy nie więcej niż 10 osób, co w sposób znaczący wpływa na możliwość indywidualnego podejścia do każdego Uczestnika. Pod koniec kwietnia już trzecia grupa rozpocznie swoją kulinarną przygodę. Podczas zajęć staramy się stworzyć miłą, rodzinną atmosferę ludzi połączonych wspólną kulinarną pasją. Nasi Uczestnicy mają niepowtarzalną okazję podnieść swoje umiejętności z zakresu aktualnej sztuki kulinarnej. Poznają tajniki przygotowania potraw z mięsa czerwonego m.in. potraw smażonych, pieczonych - z jagnięciny, cielęciny, wołowiny i dziczyzny w sposób polski, europejski i azjatycki. Nauczą się podstawowych zasad łączenia smaków i zapachów w Kuchni Fusion. Na szkoleniu zostaną zaprezentowane staropolskie trendy kulinarne w nowych aranżacjach talerzowych, walory smakowe kuchni regionalnej oraz techniki serwowania potraw.

 


Zakres szkolenia obejmuje nie tylko zajęcia praktyczne, ale również teorię - właściwości technologicznych poszczególnych gatunków mięs.

Uczestnicy szkolenia wyposażeni zostaną w przepisy kulinarne, które będą mogli z powodzeniem wykorzystać w swoich lokalach gastronomicznych.

Każdy z uczestników po zakończeniu udziału w Projekcie uzyska limitowany, prestiżowy certyfikat poświadczający nabycie nowych umiejętności zawodowych.

W dalszym ciągu i Ty masz szansę wziąć udział w naszym szkoleniu. Jeśli jesteś pracownikiem branży gastronomicznej z województwa mazowieckiego, ukończyłeś /aś 45 rok życia, pragniesz poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu sztuki kulinarnej- już dzisiaj skontaktuj się z nami.

Podobne, komercyjne szkolenie gastronomiczne kosztowałby kilkanaście tysięcy złotych, dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego jest on całkowicie bezpłatny.

e-mail: szkolenia(at)pzpbm.pl

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.