Zdrowa żywnośc, Żywność funkjcjonalna, Diety

ekologiczne jajka

Temat produktów ekologicznych jest jak najbardziej na czasie. Są one bezpieczne tak dla ludzi, jak dla zwierząt i dla planety. Dokonując odpowiedzialnych wyborów, zyskasz zdrowie i pewność, że żadne stworzenie nie doznało za naszą sprawą niepotrzebnego cierpienia. Dołożysz także cegiełkę do budowania wspólnego, zielonego domu dla przyszłych pokoleń.

 

Ekologiczna hodowla kur

Uprzemysłowienie produkcji jaj przyczyniło się do tego, że hodowcy zaczęli szukać coraz bardziej wydajnych sposobów hodowli kur przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości zasobów, w tym przestrzeni, dla ograniczenia kosztów produkcji. Chęć osiągania wysokich zysków przy niskich nakładach przyczyniła się do upowszechnienia chowu klatkowego. Jest to przejaw okrucieństwa, na co w ostatnich latach coraz częściej zwracają uwagę organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt. Kury stłoczone są na małej przestrzeni bez możliwości normalnego funkcjonowania, traktowane jako maszynki do produkcji jaj. Ich życie warte jest tyle, ile złożone przez nie jaja. Karmione są zazwyczaj niskiej jakości, tanimi paszami, zawierającymi duże ilości sztucznych składników. Ptaki doznają częstych kontuzji, a także okaleczają się nawzajem, gdyż takie warunki powodują zaburzenia behawioralne i podwyższenie poziomu agresji.

Alternatywą dla chowu klatkowego jest chów ekologiczny. Jest to metoda najbliższa tradycyjnej hodowli sprzed dekad. Kury karmione są wyłącznie naturalnymi paszami, mogą swobodnie korzystać z wybiegu na świeżym powietrzu, zażywać kąpieli w piasku i dziobać w ziemi w poszukiwaniu przysmaków wzbogacających ich dietę i mają zapewnioną optymalną ilość miejsca na grzędzie. Taki sposób hodowli drobiu gwarantuje, że kury są „szczęśliwe”, mogą w pełni realizować swoje naturalne potrzeby, a składane przez nie jajka są produktami najwyższej jakości, pozbawionymi chemii.

Jajka ekologiczne, czyli jakie?

Jajka są bogatym źródłem białka oraz wapnia, a także niezwykle smacznym i sycącym produktem spożywczym, bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie śniadania. Jednak to, w jakich warunkach hodowane są kury i czym są karmione, ma olbrzymi wpływ na smak jaj oraz ilość składników odżywczych w nich zawartych. Ptaki otrzymujące pasze zawierające dużą ilość chemii oraz ubogie w składniki odżywcze, mają niski poziom cennych substancji w swoim organizmie, co przekłada się na niską ich zawartość w składanych jajach. Pełnowartościowa pasza wzbogacona o to, co kura samodzielnie wydziobie z ziemi, wpływa na wysoką zawartość substancji odżywczych w jajach. Ponadto kury, które nie są narażone na stres, mają wyższy poziom hormonu szczęścia, czyli endorfiny, której działanie także wpływa na smak jaj. Wniosek z tego taki, że szczęśliwe kury mogą zagwarantować smaczniejsze śniadanie.

Więcej na temat ekologii na stole znajdziesz pod adresem https://eko360.pl/zywnosc-ekologiczna-wszystko-co-warto-wiedziec/

Czy jaja ekologiczne to jaja od kur z wolnego wybiegu?

Jaja z wolnego wybiegu oznaczone cyfrą „1” to jaja pochodzące od kur, którym zapewniono odpowiednie warunki bytowe, jednak nie ma co do nich żadnych ograniczeń w zakresie podawanej paszy. Mogą być zatem karmione paszą niskiej jakości wzbogacaną sztucznymi dodatkami. Jaja ekologiczne posiadające oznaczenie „0” to jaja pochodzące od kur z wolnego wybiegu, jednak karmionych wyłącznie naturalnymi paszami. Wybierając zarówno jaja z wolnego wybiegu, jak i ekologiczne mamy pewność, że w procesie produkcji zwierzęta nie doznały krzywdy, jednak jaja ekologiczne dają gwarancję wysokiej jakości pasz i bogactwa cennych składników odżywczych. Wybierając je mamy także świadomość, że hodowla kur odbywa się zgodnie ze sztuką, bez negatywnego wpływu na środowisko, a jaja pochodzą od nie tylko „szczęśliwych”, ale i zdrowych ptaków.

Podejmując świadome decyzje, mamy ogromny wpływ na nasze zdrowie i los zwierząt. Zmniejszający się popyt na jaja z chowu klatkowego może w dalszej perspektywie spowodować zmniejszenie skali tego typu hodowli i doprowadzić do poprawy warunków, w jakich żyją ptaki na fermach. Chociaż odpowiedzialny wybór jajek może się wydawać niewielką zmianą, jednak każda mała cegiełka jest potrzebna, aby zbudować solidny mur, który sprawi, że będziemy mogli się cieszyć zdrową i ekologiczną żywnością.