Zdrowa żywnośc, Żywność funkjcjonalna, Diety

Współcześnie dieta białkowa uchodzi za najbardziej popularny a zarazem skuteczny sposób odchudzania. Dzięki niej szybko możemy stracić zbędne kilogramy i poprawić swoje samopoczucie. Czy jednak każdy może ją zastosować i czy jest dla naszego organizmu w pełni bezpieczna?

Główna zasada diety białkowej

Najważniejszą zasadą, którą wyróżnia się dieta białkowa jest pobudzenie i przyśpieszenie procesu odchudzania. Energię tworzą węglowodany, z kolei dieta białkowa prowadza do organizmu ketozę, dlatego organizm pozyskuje energię ze spalania tłuszczy.

Jedną z najbardziej znanych diet jest dieta Dukana. Uważa się, że stosując ją w bardzo krótkim czasie możemy stracić dużo kilogramów. Jest to jednak tylko jedna dieta z pośród, wielu ponieważ istnieje kilka wersji, w których to kładzie się różnorodny nacisk na podaż tłuszczu, białek czy węglowodanów.

Należy zauważyć, że diety białkowe są przeznaczone nie tylko dla osób, które chcą schudnąć, ale także dla tych, którzy budują masę mięśniową. Jednakże w tej kwestii nie ogranicza się spożycia węglowodanów. Jeśli pod uwagę weźmiemy diety białkowe, w których to kładzie się nacisk na redukcję cukrów, polecane są one osobom, które borykają się z chorobami metabolicznymi oraz genetycznymi. Ostanie badania potwierdzają również, że takie diety mogą być korzystne dla zdrowia w przypadku choroby Alzheimera.

Jakie są zasady diety białkowej?

Istnieje szereg diet białkowych i zasady w nich kreują się nieco inaczej. Przykładowo w diecie Atkinson spożywamy produkty bogate w białko, lecz nie kontrolujemy ilości kalorii. Podobnie rzecz ma się z dietą Dukana. Znajdziemy w niej szereg dań, które to uchodzą za bardzo bogate w białko. Dostosowujemy je do etapu naszej diety. Warto też wspomnieć, że pierwszy etap nie powinien trwać dłużej aniżeli 10 dni i w tym czasie spożywać powinniśmy wyłącznie produkty białkowe. W drugiej fazie do produktów białkowych dodaje się warzywa, zaś w trzeciej jedynie przez jeden dzień w tygodniu jemy białko, zaś w kolejnych dniach sięgamy po warzywa, owoce, i produkty zbożowe. W ostatnim etapie wprowadzamy normalne jedzenie, jednakże pamiętać musimy o przestrzeganiu zasad zdrowego odżywiania, albowiem nasz wysiłek szybko pójdzie na marne.

Zalety diety białkowej

Białko jest bardzo syte, dlatego znacznie ułatwi nam ono kontrolę kalorii, jakie spożywamy każdego dnia. Dodatkowo wprowadzamy do naszego organizmu ketozę, która hamuje apetyt i chęć podjadania między posiłkami.

Ważnym plusem diety białkowej jest szybki i duży spadek masy ciała. Jeśli pod uwagę weźmiemy dietę Dukana możemy tracić średnio nawet 1 kilogram w ciągu dnia.

Diety białkowe poprawiają również nasze samopoczucie. Jednakże istotna jest tutaj podaż wszystkich elementów jednocześnie, białek, tłuszczy i węglowodanów.

Istotne jest również ro, że zwiększenie podaży białka wpłynie pozytywnie nie tylko na szybsze spalanie tłuszczu, ale również na zbudowanie masy mięśniowej.

Wady diety białkowej

Jeśli decydujesz się na dietę białkową musisz wiedzieć, że duża ilość białka to obciążenie dla nerek. Ponadto może pojawić się niedobór węglowodanów, które odpowiadają za energię, a także tłuszczy, jakie dokarmiają mózg. Dieta białkowa stosowana przez bardzo długi czas może, więc być szkodliwa dla naszego organizmu.

Warto również zajrzeć na make-myself-better.blogspot.com