Zdrowa żywnośc, Żywność funkjcjonalna, Diety

Tłuszcze wielu osobom kojarzy się z jedzeniem, które sprzyja przybieraniu na wadze. W rzeczywistości jednak stanowią one bardzo ważny element zbilansowanej diety, oczywiście o ile spożywane są w odpowiednich ilościach. Nie mniej istotne jest wybieranie wartościowych produktów.

Dlaczego nie należy unikać tłuszczów?

Chociaż kojarzą się z mało zdrową dietą, ich obecność w codziennym menu wzmacnia odporność, pozytywnie wpływa na pracę serca, a nawet pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Ludzki organizm potrzebuje więc tłuszczów do funkcjonowania – stanowią one źródło energii i pełnią ważną rolę w wielu procesach zachodzących w naszym ciele.

 

Te najbardziej wartościowe

Najzdrowsze tłuszcze to te nienasycone, które znaleźć można m. in. w rybach morskich (im bardziej tłuste, tym lepsze dla naszego zdrowia). Do codziennego menu warto wprowadzić również oleje – oprócz popularnego rzepakowego czy słonecznikowego obecnie w sklepach znaleźć można oleje z pestek winogron, dyni, czy konopi siewnej, a w medycynie naturalnej wykorzystywany jest także olej CBD. I chociaż coraz łatwiej dostępne, oleje roślinne nie zawsze będą zdrowe, bo wszystko zależy od sposobu ich pozyskiwania.

Rafinowanie niweluje pozytywne działanie wielu składników zawartych w tego typu produktach, dlatego podczas zakupów należy uważnie czytać etykiety i wybierać wyłącznie oleje powstające w wyniku tłoczenia na zimno. Warto przy tym pamiętać, że wiele z nich trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach, a więc w ciemnych butelkach i niskiej temperaturze. W przeciwnym razie nie będą one dostarczały wartościowych składników.

 

Czego unikać?

Podczas układania zdrowego menu należy pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji. Tłuszcze spożywane w nadmiarze, nawet te o pozytywnym działaniu, mogą sprzyjać powstawaniu nadwagi, ponieważ są kaloryczne. Oleje roślinne, orzechy czy ryby morskie należy więc z pewnością uwzględnić w swoim jadłospisie, ale w odpowiednich dawkach i z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Unikać należy tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego, a więc tłustego mięsa, nabiału, czy masła, które negatywnie wpływają na pracę organizmu. Zachowanie właściwych proporcji i wybieranie wartościowych produktów to najlepszy sposób, aby uchronić się przed chorobami i utrzymać dobrą formę.

Artykuły o podobnej tematyce: