Zdrowa żywnośc, Żywność funkjcjonalna, Diety

O niepozornej roślince, znanej jako rzeżucha przypominamy sobie zazwyczaj w okresie Świąt Wielkanocnych. Wysiewamy ją wtedy w celach dekoracyjnych, by burza zielonych listków ozdobiła nasz świąteczny stół i cieszyła oko. Tymczasem rzeżuchę powinniśmy uprawiać przez cały rok i to bynajmniej nie w celach ozdobnych, ale spożywczych i zdrowotnych.

Rzeżucha to warzywo niezwykle bogate we wszelkie witaminy i mikroelementy, potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jest źródłem witamin A, C, K i całej gamy witamin z grupy B.

Zawiera spore ilości żelaza, magnezu, a nawet wapnia. Znajdziemy w niej także potrzebny naszej tarczycy jod oraz siarkę, która wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Regularne spożywanie rzeżuchy poprawia stan włosów, skóry i paznokci, reguluje przemianę materii i poziom cukru we krwi. Wpływa korzystnie na wzrok, wzmacnia odporność, pomaga przy osteoporozie i problemach z układem krążenia. Jednym słowem – rzeżucha to prawdziwy skarb na naszym stole.

 

Warto więc sięgnąć po to mało jeszcze popularne w naszym kraju warzywo i zacząć stosować je w codziennej diecie. Zwłaszcza, że jego uprawa jest bardzo prosta. Wystarczy wysiać nasionka na talerz - wyścielony  uprzednio warstwą zmoczonej waty. Nasiona trzymamy pod przykryciem 1-2 dni, aż zaczną kiełkować. Wtedy je odkrywamy, przenosimy w jasne miejsce i... czekamy aż urosną. Warunek konieczny: przez cały okres wzrostu roślin regularnie zraszamy je wodą. Po tygodniu nasza rzeżucha ma wysokość kilku centymetrów i jest gotowa do spożycia.