Zdrowa żywnośc, Żywność funkjcjonalna, Diety

Sól w codziennej diecie

Nasza sól kuchenna składa się z sodu oraz z chloru. Sód, to obok potasu, jeden z najważniejszych składników biorących udział w regulacji gospodarki wodnej naszego organizmu. Sód ją zatrzymuje, natomiast potas – wypłukuje. Nadmiar potasu może doprowadzić do odwodnienia organizmu, natomiast soli – może powodować obrzęki. Rezygnacja z soli może okazać się zatem niebezpieczna dla zdrowia, niewskazany jest jednak również jej nadmiar. Może do doprowadzić do nadciśnienia. Nasze dzienne zapotrzebowanie na sól to 5 – 7 gramów, jednak większość z nas zjada jej każdego dnia dwa razy więcej, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

W jakich produktach spożywczych występuje sól?


Sód zawarty jest m.in. w mięsie, rybach, zaś w mniejszych ilościach również w warzywach. Pamiętać należy również o tym, że dużo soli używanej jest do produkcji kiełbas, szynek, serów oraz licznych gotowych dań. Sód zawierają również niektóre wody mineralne. Co zalecają dietetycy, by uchronić się przed nadmiarem soli? Jedna z rad to używanie jako przypraw większej ilości ziół, które z powodzeniem mogą zastąpić sól.

 

Zdaniem niektórych warto wybierać sól morską, jednak jej różnica jest w porównaniu z solą kuchenną niewielka. Pochodzą one z tego samego źródła, zaś zawarta w nich ilość sodu jest taka sama. Zatem jeśli używamy soli morskiej, musimy pamiętać, by robić to równie oszczędnie jak w przypadku soli kuchennej.