Jakość / Czystość / Komunikaty IJHARS
W dzisiejszych czasach produkcja i dystrybucja żywności coraz częściej nabiera charakter globalny. Przemysł spożywczy rozwija się coraz dynamiczniej, a producenci żywności muszą stawić czoło wielu wyzwaniom oraz sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów.
Bezpieczeństwo produkowanej żywności jest jej najważniejszą cechą, warto więc o nią należycie zadbać. I tu z pomocą przychodzi standard BRC, obecny wśród wielu przedsiębiorstw działających w tej branży. Lecz na początek, co to właściwie jest?
Standard BRC został opracowany w roku 1998 przez British Retail Consortium. Jego założeniem jest zebranie w jedną i spójną całość wszelkich zaleceń dotyczących bezpiecznego produkowania artykułów żywnościowych, ich standaryzację oraz kontrolę. Certyfikat BRC (https://pakulaconsulting.pl/certyfikat-brc) zapewnia przedsiębiorstwom działającym w przemyśle spożywczym uzyskanie gwarancji, że ich produkty zostały poddane szczegółowym testom oraz specjalistycznym inspekcjom. W ich wyniku zostaje potwierdzona wysoka jakość oraz bezpieczeństwo dla konsumentów.
By w przedsiębiorstwie spożywczym możliwe było wdrażanie BRC, należy spełnić określone warunki, takie jak:
Szkolenie BRC jest zagadnieniem, które może zainteresować pełnomocników ds. BRC, audytorów lub te osoby, które chcą poznać podstawy tego systemu. Jedną z firm prowadzących tego typu szkolenia jest Pakuła Consulting (pakulaconsulting.pl), która w swoim dorobku ma już przeprowadzonych kilkaset szkoleń, zarówno zamkniętych, jak i otwartych.
Norma BRC gwarantuje wiele korzyści podmiotom, które zdecydowały się na jej wdrożenie. Certyfikat BRC jest dokumentem respektowanym w większości państw na całym świecie, wobec czego jego posiadanie umożliwia dystrybucję artykułów spożywczych do innych krajów. BRC otwiera przed producentem wiele nowych rynków, stwarzając równie dużo okazji i możliwości. Stanowi to niewątpliwie sporą korzyść ekonomiczną i pozwala liczyć na zwiększenie zysków. Polepszeniu ulegną również relacje z klientami. Wdrożenie standardu BRC zapewnia gwarancję odpowiedniej jakości oraz bezpieczeństwa konsumentów, wskutek czego poprawi się renoma firmy.
Posiadanie certyfikatu BRC zmniejsza kontrole przeprowadzane przez odbiorców (na przykład sieci handlowe) i zwiększa ich zaufanie. Równie istotny jest fakt, że wobec warunku, jakim jest szkolenie personelu do wdrażanych procesów, powiększeniu ulega wiedza pracowników na temat różnych działań przeprowadzanych w przedsiębiorstwie, dzięki czemu mogą jeszcze lepiej wykonywać swoje funkcje.
Zastosowanie systemu BRC sprawia, że wiele procesów jest stale unowocześnianych i zmienianych w lepszym kierunku. Wskutek tego w firmie jest widoczny ciągły progres w zakresie bezpieczeństwa oraz higieny produkcji artykułów spożywczych, a na dodatek zwiększa się świadomość w zakresie ryzyka, jakie może za sobą nieść brak spełnienia minimalnych norm związanych z bezpieczeństwem żywności.