Jakość / Czystość / Komunikaty IJHARS

żywność

Podmioty działające na obszarach produkcji i obrotu żywnością muszą zapewnić odpowiednią higienę przechowywania lub produkcji swoich wyrobów. Na każdym etapie przetwarzania artykułów spożywczych należy stale nadzorować stan techniczny całego wyposażenia, jak również zadbać o właściwą organizację stanowisk pracy. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń jest możliwość zanieczyszczenia produktów lub półproduktów przeróżnymi substancjami obcymi mogącymi niekorzystnie wpływać na zdrowie konsumenta. Dlatego też przy produkcji żywności w warunkach przemysłowych kluczowe znaczenie ma przestrzeganie najwyższych standardów higieny. W jaki sposób można spełnić tak rygorystyczne wymagania?

 

Posługiwanie się narzędziami ze stali nierdzewnej

Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo żywności jest używanie odpowiedniego sprzętu i narzędzi. W firmach zajmujących się produkcją artykułów spożywczych można odnaleźć przede wszystkim wysokiej jakości wyposażenie ze stali nierdzewnej. Akcesoria wykonane z tego materiału są wyjątkowo trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, o czym przekonują sami producenci: https://clean-access.com/oferta/wyposazenie-ze-stali-nierdzewnej/ . Profesjonalne narzędzia stalowe są nie do przecenienia w całej branży spożywczej i gastronomii HoReCa.

Używanie higienicznych pojemników

Za jedno z najbardziej uniwersalnych tworzyw sztucznych uznawany jest polietylen. Wykorzystuje się go m.in. do tworzenia higienicznych pojemników i kontenerów spożywczych dla przemysłu. Solidna, trwała konstrukcja kontenerów polietylenowych sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem w tzw. logistyce wewnętrznej na obszarach produkcji żywnościowej oraz w wielu innych gałęziach przemysłu spożywczego. Pojemniki z polietylenu są odporne na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia, dzięki czemu można je łatwo czyścić i konserwować. Modele przeznaczone do zastosowań przemysłowych mają specjalną budowę zaprojektowaną dla wzajemnego łączenia ze sobą. Można je układać w stosy, a także wsuwać jeden w drugi, co pozwala znacznie zaoszczędzić przestrzeń w magazynie. Pojemniki do przechowywania i transportu żywności nie mają także wgłębień, ostrych krawędzi ani kantów, dzięki czemu na ich powierzchni nie ma miejsc, w których mogłyby rozwijać się bakterie.

Korzystanie z centralnych systemów mycia

Rozwiązaniem pozwalającym na wydajne i oszczędne w zużyciu wody czyszczenie pomieszczeń produkcyjnych czy magazynów są Centralne Systemy Mycia. Technika ta umożliwia efektywne dozowanie detergentów w postaci piany lub oprysku w taki sposób, aby zagwarantować jak najbardziej precyzyjne mycie, płukanie i dezynfekcję. Najbardziej znaną firmą wytwarzającą różnorodne akcesoria do centralnych systemów mycia jest CleanAccess. Produkowane przez nią artykuły spełniają wszelkie wymagania rynkowe dla higieny i bezpieczeństwa żywności. Oferta obejmuje m.in. węże myjące, zawory, bębny zwijające, akcesoria ze stali nierdzewnej i inne. Portfolio marki to autorskie, oryginalne projekty doświadczonych inżynierów, które wciąż są udoskonalane aby sprostać zmieniającym się potrzebom rynkowym. Dbając o zachowanie najwyższych standardów higienicznych, firma clean-access.com stworzyła linię wyrobów odpornych, wytrzymałych i mogących wchodzić w bezpośredni kontakt z żywnością.

Stosowanie kodowania kolorystycznego

Systemem, który w istotny sposób wpływa na poziom bezpieczeństwa i higieny na terenie zakładów sektora spożywczego, jest kodowanie kolorystyczne. Szeroką ofertę w tym zakresie można znaleźć na stronie https://salmonhygiene.pl/. To specjalna procedura stosowana w celu przyporządkowania danego sprzętu do określonej strefy. System kodowania kolorystycznego pozwala na natychmiastową rozpoznawalność akcesoriów, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie ryzyka przenoszenia zanieczyszczeń oraz zapobieganie zanieczyszczeniom krzyżowym. Rozróżnienie kolorystyczne pozwala ponadto obniżyć ryzyko popełniania błędów przez personel, co ma kluczowe znaczenie w związku z obowiązującymi standardami higieny.