Jakość / Czystość / Komunikaty IJHARS

odkurzacze przemysłowe

Trwałe i odporne odkurzacze, o wysokich mocach ssania, doskonałej filtracji nawet wyjątkowo drobnych cząsteczek, a często także specjalistycznych zastosowaniach, pozwalające na pracę nawet w trudnych warunkach - tak kojarzone są odkurzacze przemysłowe. To urządzenia sprawdzające się przede wszystkim w przedsiębiorstwach różnego rodzaju, choć wiele z nich na stałe zagościło także w zastosowaniach domowych. Czym są odkurzacze przemysłowe, jakie są ich klasy, co warto o nich wiedzieć?

 

Odkurzacz przemysłowy — co to właściwie jest?

Ciężko o ścisłą definicję odkurzaczy przemysłowych, choć można pokusić się o sformułowanie, iż jest to po prostu sprzęt do użytku profesjonalnego, w przedsiębiorstwach, warsztatach czy innych firmach oraz instytucjach. Do grupy odkurzaczy przemysłowych zaliczane są odkurzacze "na sucho", "na mokro i sucho", a także modele specjalne. To, co zwykle odróżnia je od odkurzaczy domowych to:

  • większy pojemnik lub worki na zbierane odpady, pyły albo płyny,
  • zaawansowany system filtracji zależny od przeznaczenia,
  • wysoka moc ssąca,
  • zwiększona odporność na dłuższą pracę, na dużych powierzchniach,
  • specjalistyczne akcesoria,
  • dodatkowe rozwiązania dedykowane do konkretnych zastosowań.

Wiele marek produkujących elektronarzędzia i maszyny przemysłowe ma w ofercie także odkurzacze, na przykład Makita, Flex czy Sparky. Na rynku obecne są także firmy specjalizujące się w produkcji odkurzaczy przemysłowych, takie jak Cleancraft. Marka ta na zachodzie uznawana jest za lidera w produkcji różnorodnych sprzętów czyszczących. Sprawdzone modele przemysłowych odkurzaczy znaleźć możesz na stronie https://jptech-maszyny.pl/odkurzacze-na-mokro-sucho.

Klasy i rodzaje odkurzaczów przemysłowych

Obok wspomnianego już, dość uproszczonego podziału odkurzaczy przemysłowych na te zbierające jedynie suche odpadki, lub też czyszczące na mokro oraz sucho, wyróżnić można także specjalną klasyfikację. To trzy grupy produktów, do których zalicza się sprzęty o różnym poziomie filtracji pyłów:

  • L — Low, niska klasa odkurzaczy przemysłowych, przede wszystkim do usuwania pyłów stolarskich, ceramicznych albo budowlanych o granicznej wartości 1 mg na metr sześcienny,
  • M — Medium, średnia klasa sprawdzająca się w usuwaniu pyłów pochodzenia organicznego, na przykład z betonu, kamienia czy drewna o wartości powyżej 0,1 mg / m³
  • H — High, wysoka klasa będąca w stanie odfiltrować najmniejsze cząstki pyłów, o wartościach poniżej 0,1 mg / m³, w tym pyły rakotwórcze z azbestu czy też strzępki pleśni.

Warto także wiedzieć, iż odkurzacze specjalne dzielą się na wiele grup o konkretnym przeznaczeniu. Mogą być to odkurzacze z pojemnikiem na detergent, z pompą wody i możliwością stałego odpompowywania płynów czy do olejów, cieczy technicznych albo z przeznaczeniem do obszarów zagrożonych wybuchem pyłu. Warto w szczególnie wymagających implementacjach poznać pełną gamę odkurzaczy przemysłowych, jaką znaleźć można w ofercie firmy JP-Tech. To zaufana firma od lat zajmująca się dostarczaniem wyposażenia warsztatowego dla zakładów przemysłowych, a także hobbystów.

 

Jak działają odkurzacze przemysłowe

 

Ważne parametry użytkowe dla odkurzaczy

W przypadku odkurzaczy przemysłowych wiele parametrów jest wspólnych z odkurzaczami domowymi. To między innymi klasa energetyczna, moc silnika, moc ssania, klasa systemu filtracji — poziom HEPA filtrów. Oprócz nich kluczowe są często aspekty użytkowe, takie jak wartość podciśnienia, głośność pracy, pojemność zbiornika, waga, średnica i długość węża, przewodu czy czas pracy. Urządzenia dedykowane do współpracy z elektronarzędziami mogą dysponować funkcją auto startu, wbudowanym gniazdem, specjalnymi przystawkami. Wiele dodatkowych funkcji, na przykład odwrócenie ciągu, dmuchawa, odkurzacz do popiołu czy sitko olejowe będzie kluczowe w konkretnych zastosowaniach.

Gdzie wykorzystywane są odkurzacze przemysłowe?

Rozważając kwestię, gdzie znajdują zastosowanie odkurzacze przemysłowe, warto uświadomić sobie fakt, że przeciętny domowy odkurzacz sprawdza się jedynie w czyszczeniu standardowych zabrudzeń, bo chociażby pyły remontowe czy popiół mogą doprowadzić do jego uszkodzenia, zatarcia silnika. Już odkurzacze piorące konstruowane są często w sposób pozwalający na profesjonalne zastosowanie, przez co ciężko je sklasyfikować. Odkurzacze przemysłowe są niemalże obowiązkowym wyposażeniem warsztatów różnego rodzaju, firm handlowych i usługowych, profesjonalnych przedsiębiorstw zajmujących się usługami czyszczenia. Specjalne odkurzacze mogą natomiast odnaleźć się w konkretnych profesjonalnych sposobach użycia, ściśle powiązanych z typem urządzenia.