Jakość / Czystość / Komunikaty IJHARS

Pożywnym ziarnem raczą się nie tylko konsumenci – zajadający się ze smakiem – wielozbożowym chlebem, ale także wszelkiego rodzaju gryzonie, dla których jest to podstawa pożywienia. Obecność szkodników w magazynach i spichlerzach, w których przechowywane są plony natury, stanowi olbrzymi problem dla producentów. Na pozór niewielkie stworzenia potrafią spowodować bardzo dotkliwe straty. W jaki sposób sobie z tym poradzić? Mamy dla Was kilka skutecznych rozwiązań.

W poszukiwaniu środków gryzoniobójczych. Które z nich dadzą pożądane rezultaty?

Walka z gryzoniami jest najtrudniejszą batalią, jaką właściciele zboża przechowywanego w magazynach muszą stoczyć. Myszy i szczury są wyjątkowo zwinne - potrafią doskonale strzec się przed człowiekiem, podjadając mu smaczne zapasy. Z pomocą spieszą m.in. lampy UV, które pozwalają wykryć obecność gryzoni – ich odchodów czy ubytków w ścianach i elementach konstrukcyjnych budynków. Przydatnym urządzeniem są też stacje deratyzacyjne.

Sprawdzonym rozwiązaniem eliminującym gryzonie, które już pojawiły się w naszym magazynie, są pułapki żywołowne. Inną metodą są środki prowadzące do otrucia myszy i szczurów, takie jak na przykład rodentocyd.

 

Buszujący w zbożu

Problemem osób przechowujących ziarna zbóż są też roztocza, owady, chrząszcze i motyle. Gatunkiem żerującym na ziarnie magazynowanego zboża są takie gatunki chrząszczy jak wołek zbożowy i trojszyk ulec. Miłośnikiem otrębów zbożowych jest również mącznik młynarek czy omacnica spirzchanka, znana powszechnie pod nazwą mola spożywczego. Owady te wgryzają się w ziarno, uszkadzając je i powodując utratę 15% jego masy. Zniszczone plony nie nadają się do dalszego wykorzystania w branży spożywczej i do spożycia przez ludzi. Które środki owadobójcze pomogą w walce z owadami?

Do monitorowania obecności szkodników można stosować detektory lepowe, czyli popularne pułapki na owady. Niektórzy rolnicy stosują też świece dymne, które mogą jednak nie zlikwidować całej populacji owada. Dlatego też inni od razu sięgają po silniejsze środki chemiczne lub stosują gazowanie pomieszczeń. Właściciele pustych magazynów mogą dezynfekować je okresowo przy pomocy preparatu owadobójczego Actelic lub Talisma.

Szeroki wybór skutecznych środków ochrony roślin i preparatów owadobójczych można znaleźć w sklepie https://www.sklepfarmera.pl/srodki-ochrony-roslin/gryzoniobojcze-rodentocydy/.

Artykuł sponsorowany