Wiadomości IT w Przemyśle Spożywczym

Przez ostatnie 75 lat, producent lodów Friendly’s zachwyca konsumentów swoimi lodami, oferując je w każdym możliwym rozmiarze, kształcie i smaku, zachowując przez lata niezmieniającą się jakość. Oczywistą sprawą jest, że firma o tak bogatej przeszłości i tradycji używa oprogramowanie do planowania, które jest jednym z najbardziej przetestowanym w czasie rozwiązaniem na rynku.


Fiendly’s – firma sprzedająca lody w ponad 500 własnych restauracjach i dystrybująca niezliczoną ilość lodów do konsumentów poprzez tysiące detalistów w Stanach Zjednoczonych – używa Demand Solutions Forecast Management i Demand Solutions Requirements Planning do planowania gotowych produktów i surowców dla zakładu produkcyjnego znajdującego się w Wilbraham, Mass.

 

Choć mineło już 15 lat od wdrożnia oprogramowania Demand Solutions, Kevin Wright, dyrektor działu planowania produkcji, wciąż pamięta ile czasu i wysiłków zajmowało przygotowanie planu popytu przy użyciu poprzedniego systemu. „ Było przynajmniej 7 osób zaangażowanych w proces prognozowania i planowania. Z jednej strony dział Marketingu, Sprzedaży i Prognozowania , a z drugiej strony dział Planowania, Produkcji i Zakupów. Zabierało nam to średnio 40 godzin miesięcznie, aby przygotować prognozę i wprowadzić ją do systemu. W dodatku tylko raz w roku tworzyliśmy prognozę popytu, miesięcznie uaktualniając ją na podstawie historycznej sprzedaży z poprzedniego roku”

Poprzedni system firmy Friendly’s był sztywny i oferował bardzo mało możliwości do poprawek w dziennym, tygodniowym cyklu planowania, jak również nie miał żadnych statystycznych możliwości analizowania danych. Kiedy firma zaczeła migrować ze starego systemu MRP do nowego, zaistniała potrzeba wdrożenia narzędzia do zarządzania łańcuchem dostaw, które umożliwiałoby zarządzanie skomplikowanej struktury prognozowania i logiki planowania. Nowe narzędzie do prognozowania miało być bardziej wyrafirowane niż poprzednio używany system.

„ Gromadzenie danych ze starego systemu MRP trwało ponad 8 godzin tygodniowo, i było bardzo trudne do wykonania. Zdecydowaliśmy, że jakąkolwieg technologię wybierzemy, proces powinien być szybszy i prostszy!” , komentuje pan Wright.

„Cena i prostota użytkowania – to były dwa kluczowe czynniki, które wpłyneły na wybranie Demand Solutions jako system do prognozowania i planowania do wdrożenia w firmie Friendly’s” mówi pan Wright. W przeszłości 7 osób, w ciągu 40 godzin przygotowało prognozę, teraz jedna osoba w ciągu zaledwie kilku minut aktualizyje plany. Następnie, zaledwie kilka godzin potrzebnych jest na przejrzenie prognozy i zarządzanie planami przez wyjątki. Teraz firma Friendly’s jest w stanie reagować na wzrost zapotrzebowań sezonowych, w sytuacjach kiedy zamówienia od klientów przychodzą zaledwie z jednodniowym wyprzedzeniem, imponując klientów szybkością wypełnienia zamówień. „ W ciągu 10 minut jesteśmy w stanie przeprowadzić analizy w Demand Solutions Requirements Planning, sprawdzając obecne potrzeby klientów i korygować plany tam gdzie jest to potrzebne” stwierdza pan Wright. Wiśienką na torcie jest to, że poziom obsługi klientów jest na poziomie bliskim 100%!.

Oprogramowanie DS Requirements Planning i Forecast Management oferuje rozwiązania na następujące problemy:

 • niski poziom obsługi klienta,
 • częste braki towarowe (OOS),
 • niski wskaźnik obrotu zapasów,
 • nieprzejrzyste strategie zarządzanie zapasami,
 • niska wydajność,- zapasy nadmierne,
 • problemy z dostawami, produkcją ze względu na długi czas realizacji zleceń,
 • brak procesu optymalizacji zapasów i zamówień,
 • wysokie koszty magazynowania,
 • częste straty w produkcji z powodu braku surowców,
 • brak kluczowych wskaźników efektywności.
 • nieprzejrzysty proces planowania popytu,
 • niski poziom dokładności prognozy popytu,
 • brak analiz ABC,
 • źle wybrane strategie utrzymywania bezpiecznych zapasów,
 • słaba jakość systemu raportowania (sprzedaż, prognoza, analizy luk rynkowych,
 • złe zarządzanie wprowadzania na rynek nowych produktów, zmian produktów.
Tagi: