Informacje - Logistyka i Transport

Firmy logistyczne, transportowe, korporacje taksówkarskie… to firmy tego typu kojarzą się z dużymi flotami pojazdów. Ale to nie koniec listy. Samochód jest dziś, tak naprawdę, podstawowym narzędziem pracy zdecydowanej większości firm dostępnych na rynku. Generuje więc zarówno zyski, jak i koszty. Te drugie można ograniczyć.

Koszty eksploatacji samochodów firmowych to nie tylko wydatki na paliwo. To również kwestia serwisowania, ubezpieczenia, prac związanych z utrzymaniem czystości i wiele, wiele więcej. I o ile, kiedy auto w firmie jest jedno czy dwa, nie ma problemu z kontrolowaniem ich funkcjonowania, dokumentacją czy terminami przeglądów, o tyle większy tabor wymusza inny schemat działania. Jaki? Mowa o profesjonalnym zarządzaniu flotą. Zadanie nie jest łatwe i obejmuje wiele aspektów. Ale warto spróbować mu sprostać. Przemyślana alokacja zasobów i rzetelna analiza tego, jak funkcjonują pojazdy prowadzi tylko do korzyści.

Zarządzanie flotą: inwestycja, która się opłaci

Gdy w zasobach Twojej firmie znajduje się kilkanaście czy kilkadziesiąt pojazdów, łatwo o utratę kontroli. Każdy z pojazdów jest w trasie, przemierza zazwyczaj wielokilometrowe trasy. Każdy wymaga też serwisu, konserwacji czy umycia, każdy trzeba ubezpieczyć. Dokumentacja papierowa traci więc rację bytu. Trzymając wszystkie dane w segregatorze, choćby ten leżał zawsze pod ręką, łatwo przeoczyć ważną informację. Efekt? Wyższe koszty serwisowania czy naprawy, przekroczone terminy zapłaty za polisę ubezpieczeniową, a także – powiedzmy to otwarcie – przypadki nadużyć ze strony pracowników. A to wszystko wydatki dla firmy.

By je ograniczyć, wystarczy postawić na nowoczesne zarządzanie flotą. Najczęściej, wcale nie trzeba go zlecać podwykonawcy. Wystarczy nowoczesny i intuicyjny system oparty na nowoczesnych technologiach. Zwłaszcza, że te dają możliwość przejęcia pełnej kontroli niemal bez wysiłku.

Jak działa nowoczesne zarządzanie flotą pojazdów?

To system, który integruje pracę wszystkich aut, które znajdują się w zasobach firmy. Do bazy danych trafiają wszystkie informacje – począwszy od numerów rejestracyjnych i innych podstawowych parametrów, aż po terminy zakończenia polis ubezpieczeniowych czy daty przeglądów technicznych. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga to bieżący monitoring pracy każdego z pojazdów. Chodzi tutaj zarówno o jego aktualną pozycję, czy przebyte trasy, ale i o zużycie paliwa, prędkość poruszania się czy parametry związane z ekonomią jazdy.

Nowoczesne aplikacje, takie na przykład jak oferowana przez Happy Miles mogą się jednocześnie stać narzędziem motywacyjnym dla pracowników (źródło: http://happymiles.pl). Oferują bowiem przyjazny system rywalizacji, a bardziej ekologiczna jazda staje się dobrą zabawą.

Efekt stosowania takiego systemu? Po pierwsze, zyskujesz praktyczne informacje dotyczące tego, jak flota funkcjonuje i materiał do analizy. Po drugie zaś, możesz wprowadzić zmiany – tak, by Twoja oferta stała się bardziej konkurencyjna na rynku. Rachunek jest więc prosty.