Informacje - Logistyka i Transport

Kontenery chłodnicze  (źródło: polkont.pl)

Kontenery chłodnicze są niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie właściwej temperatury przechowywania towarów. Wbrew swojej nazwie kontenery tego typu służą nie tylko do mrożenia, ale również do utrzymania żądanych temperatur dodatnich, jeśli to konieczne.

Zalety kontenerów

W każdym magazynie musi być utrzymana temperatura odpowiednia dla danego rodzaju towaru (http://www.ciop.pl/6079.html). Ten wymóg dotyczy niemal wszystkich rodzajów produktów, w tym żywności, której jakość ma szczególne znaczenie dla odbiorców.

Kontenery chłodnicze są rozwiązaniem tych problemów. Potrafią regulować warunki panującymi wewnątrz pojemnika, dzięki czemu towar trzymany w środku jest mniej narażony na utratę swoich wartości odżywczych. Regulacja ma tym większe znaczenie, im trudniejsze są warunki poza pojemnikiem. Prosty przykład to przechowywanie towarów mrożonych w sezonie letnim – bez utrzymania odpowiednio niskiej temperatury w kontenerze mrożonki po prostu by się zepsuły.

Kontenery zamówione na przykład na stronie http://www.polkont.pl są w stanie utrzymać chłód w środku kontenera pomimo dużej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem pojemnika a jego otoczeniem. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie nawet bardzo niskich temperatur sięgających dwudziestu kilku stopni poniżej zera. I odwrotnie: przy towarach wymagających ciepła kontener również jest w stanie zapewnić właściwe warunki przechowywania. Każdy jest zaopatrzony w regulator temperatury, zatem gdy warunki otoczenia się zmieniają, sterownik temperatury automatycznie dostosowuje się do nowych warunków. Poza utrzymaniem odpowiedniej temperatury kontener dba również o to, by w środku nie gromadziły się wilgoć i zanieczyszczone powietrze.

Magazynowanie i transport

Kontenery z możliwością chłodzenia towaru przydadzą się w każdym magazynie przechowującym żywność i inne substancje podatne na zmiany temperatury. Są też niezastąpione w transporcie, dlatego chętnie korzystają z nich firmy logistyczne. Nowoczesne kontenery są tak zaprojektowane, by ich praca nie była uciążliwa dla pracowników (np. gwarantują niski poziom hałasu), a ich obsługa nie nastręczała trudności -większość producentów zapewnia przeszkolenia dla pracowników, którzy będą zajmować się obsługą chłodni. Zakup kontenerów chłodniczych na pewno będzie opłacalny w branży spożywczej, w której na okrągło przechowuje się szybko psujące towary, oraz w branży transportowej – tylko w ten sposób da się spełnić oczekiwania klientów. Gdy z kontenerów korzystamy sporadycznie, bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie ich wynajem.