Opakowania - Informacje i Wiadomości

worki do pakowania

Różne produkty spożywcze pakuje się w różne worki do pakowania. Nic w tym dziwnego, bowiem różne grupy artykułów mają swoje specyficzne wymagania.

 

Jakie znaczenie mają worki do pakowania?

Świadomość ekologiczna i potrzeba zachowania świeżości żywności idą w parze. Worki do pakowania produktów spożywczych muszą więc spełniać wiele wymagań. Oczekiwania mają odbiorcy opakowań. Jednak nie można też zapomnieć o zróżnicowaniu pakowanej żywności. Odpowiednie opakowania do żywności są potrzebne różnym podmiotom. Właściciele małych piekarni oczekują zabezpieczenia pieczywa na krótki okres. Natomiast duże restauracje pakują różne rodzaje półproduktów. Często są to też gotowe dania. Z opakowań korzystają też konsumenci. W domowych kuchniach opakowania pomagają w walce z marnowaniem żywności. Wybór odpowiednich worków do pakowania znacząco wpływa na trwałość produktów.

Różne typy żywności mają odmienne wymagania co do przechowywania. Szczególnie nietrwałe są produkty świeże. Owoce i warzywa potrzebują "oddychających" materiałów. Worki do pakowania warzyw zapobiegają bowiem gromadzeniu się wilgoci. Kawa i przyprawy potrzebują z kolei zupełnie innych opakowań. Szczelne torby mają za zadanie chronić przed wilgocią. Ograniczają też dostęp powietrza. Dzięki temu chroni się zawartość przed zwietrzeniem i zawilgoceniem.

Worki do pakowania produktów świeżych

Worki do pakowania warzyw i owoców świeżych w żadnym wypadku nie mogą być szczelne. Najlepiej sprawdza się siatka czy cienkie tkaniny. Ostatecznie mogą to być worki foliowe z otworami. Takie opakowania pozwalają na cyrkulację powietrza. Jest to kluczowe dla zachowania świeżości i zapobiegania gnicia. Inne wymagania mają natomiast produkty krojone bądź w pewien sposób przetworzone. Worki do kiszonek powinny ograniczać dostęp powietrza.

Opakowania do produktów sypkich

W domowej kuchni jest wiele różnych produktów spożywczych. Każdy z nich należy właściwie zabezpieczyć. Konieczne są więc określone opakowania. Muszą one zapewniać ochronę przed wilgocią i szkodnikami. W przypadku mąki i cukru najpopularniejsze są torebki papierowe. Natomiast kawa wymaga bardziej szczelnego zabezpieczenia. Producenci chętnie sięgają po doypack wentyl. Dzięki temu na etapie produkcji można usunąć powietrze z opakowania. To przedłuża świeżość i pozwala zachować aromat. Jest to też opcja wygodna dla konsumenta. Worek doypack ze struną można bowiem otwierać i zamykać wielokrotnie.

Opakowania ekologiczne

Klimat zmienia się w zastraszającym tempie. Nic więc dziwnego, że kładzie się coraz większy nacisk na opakowania ekologiczne. Te trendy nie omijają także branży opakowań. Worki wielokrotnego użytku bardzo powoli zyskują popularność. Redukują ilość odpadów, ale konsumenci nadal nie są do nich przekonani. Większym zainteresowaniem cieszą się natomiast opakowania bio. Producenci testują różne materiały, które spełnią wymogi poszczególnych grup produktów. Zaletą takich rozwiązań jest możliwość szybkiej biodegradacji opakowania. Niestety nadal bardzo wiele jest do zrobienia na tym polu.