Opakowania - Informacje i Wiadomości

opakowania dla gastronomii

Prowadzenie pizzerii lub innego lokalu gastronomicznego potrafi spędzić sen z powiek. Ważnymi aspektami jest nie tylko dobre jedzenie, ale również przyjemnie wyglądające wnętrze lokalu, odpowiednia obsługa, czy chociażby zadbanie o sprzedaż posiłków na wynos. Wtedy właśnie największą rolę odgrywają opakowania gastronomiczne. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

 

Opakowania gastronomiczne - czym są

Opakowania gastronomiczne to niezbędne akcesoria w każdej restauracji, barze, czy pizzerii. Jak wiadomo, wiele osób lubi kupować jedzenie na wynos. Nawet aktualnie w dobie pandemii musiało tak robić. Kupowane posiłki muszą być w coś opakowane przed wydaniem klientowi. Właśnie po to, stosuje się opakowania gastronomiczne. Istnieje wiele rodzajów takich opakowań i poniżej możesz sprawdzić, jakie można wyróżnić.

Zobacz poszczególne rozwiązania: https://radpak.eu/opakowania-gastronomiczne/

Opakowania jednorazowe - np. pojemniki jednorazowe

Prowadząc lokal gastronomiczny, nie możemy zapominać o zaopatrzeniu się w niezbędne opakowania jednorazowe. Dodatkowo należy posiadać na wyposażeniu takie akcesoria jak sztućce jednorazowe, czy kubki.

Istnieje wiele rodzajów opakowań jednorazowych i są to m.in.:

  • Pudełka - np. pudełka na pizze. Wielu z nas zapewne niejednokrotnie zamawiało pizzę i otrzymywało ją w kartonowym płaskim pudełku. Jest to idealnie opakowanie na pizzę. Innym popularnym opakowaniem może być pudełko styropianowe zamykane. Jeżeli zamawialiście kiedyś obiad na wynos, zapewne właśnie w takim opakowaniu otrzymywaliście swoje zamówienie. Jest to proste opakowanie, które dodatkowo charakteryzuje się odpowiednią szczelnością, oraz utrzymywaniem ciepła. Jeżeli nie styropianowe, to z plastiku, gdyż takowe też są stosowane przez lokale gastronomiczne.

pudełka na pizze

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://radpak.eu/kartony-do-pizzy/

  • Talerzyki, tacki, i inne tego typu - są to również niezbędne naczynia, które powinny znaleźć się w lokalu gastronomicznym. Takie talerzyki, czy tacki występują zarówno w wersjach plastikowych, styropianowych, czy papierowych.
  • Opakowania na dania fast-food - głównie mowa o kartonach, czy kubełkach, a także opakowaniach na frytki, tortille itp. Zazwyczaj występują one w formie papierowej. Ponadto wiele producentów oferuje takowe opakowania z własnym nadrukiem, czy reklamą.
  • Kubki - kolejny niezbędny element lokali gastronomicznych. Jeżeli ktoś kupuje, obiad na wynos, być może będzie chciał dokupić, chociażby jakiś napój. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest posiadanie plastikowych, bądź papierowych kubeczków. Takie kubki papierowe jak i plastikowe również mogą występować np. z reklamą lokalu itp.

Opakowania ekologiczne - kubki papierowe, talerzyki, pudełka

Ostatnimi czasy w modzie są opakowania biodegradowalne. Jest to świetne rozwiązanie z uwagi dbania o środowisko. Takie opakowania zazwyczaj wykonywane są z kartonu, lecz można już spotkać się z rodzajami opakowań wyprodukowanymi z różnych tkanek roślinnych, np. trzciny cukrowej.

Warto nieco więcej powiedzieć na temat opakowań ekologicznych. Okazuje się, że gwarantują one brak toksyczności, czyli np. pudełko, z którego spożywamy gorący obiad, pod wpływem ciepła nie wydziela toksycznych substancji i jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Często również opakowania ekologiczne posiadają właściwości hipoalergiczne. Ogółem mówiąc, opakowania na wynos z materiałów biodegradowalnych posiadają wszystkie niezbędne atesty i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Kolejnym plusem, jest to, że potrafią rozłożyć się w czasie krótszym niż 90 dni! Nie trzeba chyba nikomu przedstawiać faktu, ile czasu może potrzebować pudełko plastikowe czy z innego tworzywa sztucznego.

Co ważne, opakowania biodegradowalne nie ograniczają się np. do kilku kategorii. Aktualnie można znaleźć naprawdę mnóstwo rodzajów pojemników, talerzyków, tacek, kubków, czy nawet sztućców, albo słomek do napojów.

Ekologia jest w modzie, zatem stosowanie w swoim lokalu opakowań biodegradowalnych może przyciągnąć klientów z uwagi, chociażby nowoczesnego podejścia do biznesu.

Okazuje się również, że takie opakowania wcale nie muszą być droższe niż ich standardowe odpowiedniki. Jest tak z uwagi na to, że wytwarzanie ich wraz ze zrównoważonym wykorzystaniem energii elektrycznej oraz wody, potrafi obniżyć koszty produkcji. Wszystko to, przekłada się na końcową cenę danych produktów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru opakowań gastronomicznych

Przede wszystkim na to, aby posiadały one wszystkie niezbędne atesty. Kolejnym punktem, na jaki warto, zwrócić uwagę jest to, aby zapewniały komfort jedzenia, chociaż w jakimś stopniu. Dla przykładu dobrze byłoby wybrać pojemniki do zgrzewu, które będą posiadały przegrody, dzięki czemu można odpowiednio rozmieścić w nich wszystkie elementy posiłku, a nie "wrzucać wszystkiego w jedno miejsce". Klienci z pewnością docenią takie rozwiązanie.

Jeżeli decydujemy się na opakowania na wynos i często w takowych sprzedajemy posiłki, warto pomyśleć nad wprowadzeniem własnej reklamy, czy chociaż logo firmy. Np. każdy konsument, który zamówi pizzę, i na pudełku zobaczy jakąś reklamę na temat naszego lokalu gastronomicznego, z pewnością pomyśli, że ma do czynienia z poważnym lokalem, który dba o swoją renomę i tak samo o klienta.

Inne rodzaje opakowań gastronomicznych

Omówiliśmy większość opakowań, jakie mogą przydać się w lokalach gastronomicznych. Jednak warto jeszcze wspomnieć coś na temat opakowań nadających się do lokali oferujących produkty cukiernicze. Przydać się wtedy mogą ozdobne pudełka na praliny, papilotki, czy opakowania na pączki. Otóż dobrze, aby opakowania znajdujące się w cukierniach przyciągały wzrok, co za tym idzie, muszą być stylowe, najlepiej ozdabiane i zarazem kolorowe. Oczywiście takie pudełka itp. również można znaleźć w wersjach klasycznych lub wykonanych w formie ekologicznej.

Gdzie szukać opakowań

Istnieje wiele firm na terenie całej polski, oferujących swoje usługi w zakresie produkcji pudełek na pizzę, czy po prostu pudełek do lokali gastronomicznych. Wystarczy znaleźć taką firmę, uzgodnić szczegóły i złożyć zamówienie.

Miejmy na uwadze to, że lokal gastronomiczny wręcz musi być wyposażony w opakowania służące do wydawania jedzenia na wynos.

Podsumowanie

Jeżeli prowadzisz lokal gastronomiczny i zastanawiasz się nad sprzedażą jedzenia na wynos, nie czekaj i zamów odpowiednie opakowania już teraz. Rozważ rodzaj ekologiczny, dzięki czemu być może zdobędziesz renomę większej ilości osób! Dobrym rozwiązaniem może być również wprowadzenie swojej własnej reklamy, czy logo firmy na danych opakowaniach. Kolejnym dobrym rozwiązaniem będzie dodanie do naszej oferty również sztućcy jednorazowych. Opakowania w gastronomii to niezbędny element!