Opakowania - Informacje i Wiadomości

drewniane skrzynie na żywność

Opakowania drewniane do żywności to segment, w którym stawia się bardzo wysokie wymagania, spełniające standard IPPC ISPM 15. Co oznacza standard ISPM 15 i z czego są wykonywane drewniane opakowania do żywności?

 

Drewno jest materiałem naturalnym, które od wieków szeroko wykorzystuje się w procesie przetwórczym. Z drewna wykonuje się między innymi meble, palety czy skrzynie. Opakowania drewniane do żywności to segment, w którym stawia się bardzo wysokie wymagania, spełniające standard IPPC ISPM 15.

Historia drewnianych opakowań do żywności

Do wyrobów wykonywanych z drewna zalicza się między innymi opakowania do żywności. Chociaż wiele osób może się zdziwić, to pierwsze z nich powstały już w antyku. Początkowo nie były to jednak opakowania na żywność znane współczesnym ludziom, a duże skrzynie, które pozwalały na przechowywanie, a także transport żywności. Dopiero od XVIII w. masywne, drewniane opakowania na żywność zastąpiono mniejszymi. Palety drewniane chętnie wykorzystywano między innymi w anglosaskich gospodarstwach. Obecnie drewniane opakowania do żywności stanowią ważną gałąź gospodarki. Do opakowań drewnianych zalicza się:

 • palety,
 • palety skrzyniowe,
 • platformy załadunkowe,
 • skrzynie,
 • pudła,
 • klatki,
 • bębny,
 • inne opakowania drewniane stosowane do transportu,
 • drewno sztauerskie (stosowane do podpierania.zabezpieczania produktów).

Drewniane opakowania - czy to się opłaca?

Drewno jest materiałem naturalnym, które towarzyszy człowiekowi od początku istnienia. W porównaniu do szkodliwych i mających negatywny wpływ na środowisko opakowań plastikowych stanowi doskonałą alternatywę dla wszystkich, którym dobro planety leży na sercu.

Drewno do produkcji opakowań zwykle jest przetwarzane na cztery sposoby, w zależności od modelu wykorzystując:

 • zszywanie,
 • klejenie,
 • termoklejenie,
 • termoformowanie.

Specjalnie przygotowane opakowania drewniane są przystosowane do transportu, przeładunku i składowania. Mogą być wykorzystywane zarówno w przetwórstwie spożywczym, rolniczym, jak i przemysłowym, jednak pod warunkiem, że spełniają określone normy.

 

opakowania drewniane żywność (wg standardu ISPM 15)

 

Wymagania stawiane drewnianym opakowaniom

Palety z drewna są szeroko rozpowszechnione w spedycji i logistyce. Żywność przechowywana w pojemnych skrzyniopaletach zachowuje swoje właściwości jednak tylko wtedy, gdy opakowania są zgodne z wysokimi standardami, między innymi dlatego świadectwa zgodności zgodne z normą ISPM 15 są wydawana na dwa lata. O standard IPPC ISPM 15 powinny szczególnie starać się przedsiębiorstwa, które nawiązują relacje biznesowe z innymi krajami, ponieważ realizacja importu towarów takich jak palety, opakowania drewniane z drewna surowego, wykonane z elementów drewnianych lub materiały sztauerskie muszą być znakowane według standardu ISPM 15, tj. być poddane obróbce cieplnej, fumigacji i certyfikacji.

Co oznacza standard ISPM 15?

ISPM 15 to przepisy w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w obrocie międzynarodowym. Standard został wprowadzony, aby chronić bioróżnorodność, a szczególnie drewniane materiały opakowanie stosowane w handlu międzynarodowym. ISPM 15 potocznie określany jako IPPC został opracowany przez Międzynarodową Organizację Ochrony Roślin celem zapobiegania rozpowszechniania się różnych chorób, jak i owadów, mających negatywny wpływ na drewno, rośliny i ekosystem.

Z czego są wykonywane drewniane opakowania do żywności?

Drewniane opakowania zwykle są wykonywane z drewna jodłowego lub brzozowego. Zatwierdzone są także opakowania drewnianego materiału opakowaniowego z drewna sztauerskiego. Są one jednak atakowane przez szkodliwe dla człowieka organizmy, które mogą zostać przeniesione w łańcuchu dostaw nawet na inny kontynent.

Standard ISPM 15 ma gwarantować, że drewniane opakowania do żywności są wolne od potencjalnych szkodników dla flory, fauny i człowieka, wskazując tworzywa, które należy poddać szczególnej obróbce, a także wskazuje na dozwolone metody i sposoby znakowania.

W jaki sposób są oznakowane drewniane opakowania?

Drewniane opakowanie na żywność musi zostać poddane odpowiednim procesom obrabiania i suszenia. Po pozytywnym ich przejściu zostaje oznakowane pieczęcią ISPM i krajem pochodzenia. Na oznakowaniu widoczne jest także stałe logo certyfikatu IPPC, przypominające rysunek zboża, które powinno znajdować się co najmniej w dwóch miejscach. Ważną częścią jest także kod, pozwalający na identyfikację produktu, nazwa skrócona kraju i numer certyfikacji planety. Drewno, które ma pieczątkę po przeciwległych stronach, zapewnia o przejściu procesu obróbki cieplnej (oznaczenie literami HT).