Opakowania - Informacje i Wiadomości

Pakowanie żywności

Kartonowe pudełko, w którym mieści się produkt spożywczy, musi spełniać szereg wymagań, co raczej nie budzi u nikogo zdziwienia. Zachowanie względów bezpieczeństwa w tym zakresie jest konieczne dla dobra konsumentów. Jak powinno wyglądać zgodne z normami opakowanie spożywcze i gdzie można je zamówić?

 

Produkt szczególnej wagi

Wprowadzenie na rynek żywności wiąże się z koniecznością spełnienia wielu norm. Dotyczą one także kwestii samego jej opakowania. Żaden szanujący się producent nie dopuści do zaniedbań w tym zakresie. Ewentualne koszty wycofania produktu z rynku mogą okazać się ogromne. Do tego dochodzą często straty wizerunkowe, czyli utrata dobrego imienia marki.
Z wielu względów wciąż stawiamy na opakowania na żywność wykonane z kartonu. Przy zachowaniu rozsądnej gramatury mogą być lekkie, nie tracąc przy tym nic z trwałości. Stanowią doskonałą alternatywę dla wszechobecnego i już nie do końca mile widzianego plastiku. Już dziś widoczne jest wycofywanie ze stosowania gdzie tylko to możliwe tworzyw sztucznych. Przyszłość należy więc do opakowań ekologicznych.
Produkty spożywcze w szczególny sposób narażone są na przenikanie do nich innych substancji, w tym także tych niekorzystnych dla zdrowia człowieka. Dlatego konieczne jest umieszczanie żywności w specjalnych opakowaniach. Karton od zawsze sprawdzał się w tej roli, stąd też wzięła się jego popularność. Na dobrą sprawę ciężko o lepszą alternatywę dla klasycznych pudełek, jeżeli weźmiemy pod uwagę względy bezpieczeństwa i kwestie ekologiczne.

 

Opakowania kartonowe

Pakowanie żywności a przepisy prawa

Nie tyle design, a zgodność z obowiązującymi unormowaniami to kluczowy aspekt jeszcze na etapie tworzenia projektu opakowania. Szeroko rozumiane produkty spożywcze nie bez powodu trafiają do względnie podobnych do siebie pudeł. Te natomiast muszą zostać wyprodukowane z określonych tworzyw i bez udziału wybranych substancji.
Wśród istotnych aktów prawnych mających wpływ na to, w co pakowana jest żywność w polskich sklepach ma m.in.: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, czy też Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Jednak nie jest to szczegółowe wyliczenie, ponieważ należy wziąć pod uwagę także inne przepisy szczegółowe.
Zważywszy na dość obszerny zakres unormowań kwestii związanych z pakowaniem żywności, zamawiający gotowe opakowania najczęściej w tym zakresie polegają na wiedzy i doświadczeniu producentów. To pozwala zaoszczędzić czas oraz zasoby, które pochłonęłaby drobiazgowa analiza przepisów przez sztab prawników.

Nieprzypadkowy wygląd opakowań

Nawet najlepszy jakościowo produkt spożywczy może zalegać na półkach mimo dobrej ceny. Nie od dziś wiadomo, że dla konsumentów liczy się także wygląd opakowania. Ludzie kupują wzrokiem i mając w ręku dwa niemal identyczne produkty, przy ostatecznym wyborze wezmą pod uwagę aspekt wizualny. Stąd też design pudełka nie może być dziełem przypadku.
Popularne w branży spożywczej opakowania kartonowe mogą cechować się oryginalnym designem. To z kolei powoduje, że docelowi konsumenci nie będą w stanie przejść obok nich obojętnie, kiedy dostrzegą je na sklepowej półce. Kluczem do sukcesu jest powierzenie projektu oraz następującej po nim produkcji odpowiedniemu podmiotowi.
Z jednej strony istotne są kolory widniejące na pudełku, z drugiej natomiast gramatura kartonu użytego do jego produkcji. W niektórych przypadkach może okazać się jednak, że lepiej postawić na stonowane barwy i klasyczne opakowanie, co często ma miejsce w przypadku produktów spożywczych z górnej półki, a zwłaszcza tych aspirujących do miana ekologicznych, czy też organicznych.

 

Jaja w kartonach

Projekt opakowania wdrożony w życie

Teoretycznie producenci żywności mogliby zająć się wszystkim na własną rękę, jednak czy takie zachowanie miałoby jakikolwiek sens? O wiele rozsądniej powierzyć proces zarówno zaprojektowania, jak i późniejszego wytworzenia serii opakowań kartonowych podmiotom zajmującym się tym zawodowo.
Pojęcie o tym, jak robić pudła, by te spełniały oczekiwania producentów żywności, oraz zwracały na siebie uwagę konsumentów ma m.in. firma Minipak. Przedsiębiorstwo działające w branży od wielu lat ma na koncie wiele udanych projektów. Powierzone mu zadania realizowane są z najwyższą starannością oraz możliwie w jak najkrótszym czasie.
Gotowy produkt w postaci pudełka będzie dokładnym odzwierciedleniem wizji klienta. Dzisiejsze techniki druku pozwalają stworzyć opakowania kartonowe o wysokich walorach estetycznych. To niezwykle ważne z marketingowego punktu widzenia. Dziś tak naprawdę tylko przykuwający oko produkt ma szansę stać się najchętniej wybieranym przez konsumentów.

Proces, jakim jest pakowanie żywności, musi przebiegać według ściśle określonych reguł. Tu szczególnie istotne okazuje się, by przestrzegać obowiązujących przepisów. Dlatego najlepiej wszystko to powierzyć podmiotom mających wiedzę o tym, jak zrobić to szybko, zgodnie z prawem i co najważniejsze — w dobrym stylu.