Opakowania - Informacje i Wiadomości

Pojemniki GN

Czym są pojemniki GN? Jakie lokale gastronomiczne powinny się w nie zaopatrzyć i czym kierować się podczas wyboru wspomnianych pojemników?

Pojemniki GN stanowią absolutną podstawę wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego. Niemniej jednak warto zauważyć, iż zdecydowana większość osób spoza branży po prostu nie wiem czym – w praktyce – są wspomniane pojemniki GN.

Sam skrót „GN” pochodzi od słów Gastro Norm. Jest to po prostu klasyczne oznaczenie rozmiarów pojemników używanych w przemyśle gastronomicznym. Warto dodać, iż wspomniane oznaczenie odnosi się również do wymiarów lad chłodniczych czy też witryn ekspozycyjnych.

Zastosowanie pojemników GN

Pojemniki GN stanowią rodzaj wyposażenia o charakterze uniwersalnym. Znajdują one zastosowanie zarówno w dużych, eleganckich restauracjach, jak i małych lokalach gastronomicznych. Szczególnie często obecne są w firmach cateringowych, stołówkach szkolnych oraz pracowniczych czy też kuchniach szpitalnych. Nie ma w tym nic dziwnego zważywszy na fakt, iż są używane na niemalże każdym etapie przygotowywania posiłków. Mogą one służyć zarówno jako pojemniki do przechowywania żywności, jak i formy do piekarników, pieców konwekcyjnych bądź też konwekcyjno – parowych. Jak zatem łatwo się domyśleć, pojemniki GN nie mają nic wspólnego ze zwykłymi, plastikowymi opakowaniami.

Wymiary pojemników GN

Pojemniki GN – aby spełniały swoje zadanie – muszą być dopasowane do sprzętu, w jakim zostaną umieszczone. Pojemnik, który będzie odpowiadał potrzebom witryn nastawnych grzewczych wcale nie musi nadawać się do baru sałatkowego. Obecnie na polskim rynku dostępne są pojemniki GN o następujących wymiarach boków:

  • GN 1/1 530mm x 325mm,
  • GN 1/2 325mm x 265mm,
  • GN 1/3 325mmm x 176mm,
  • GN 1/4 265mm x 163mm,
  • GN 2/1 650mm x 530mm,
  • GN 2/3 354mm x 325mm, itd.

Rodzaje pojemników GN

Pojemniki GN różnią się od siebie nie tylko wymiarami, ale także kształtem, materiałem z jakiego zostały wykonane czy też przeznaczeniem. Do najpopularniejszych należą te tworzone ze stali nierdzewnej. Pojemniki czarne bądź też przezroczyste produkowane są z poliwęglanu. Uniemożliwiają one mieszanie smaków i zapachów między daniami. Pojemniki GN z polipropylenu stosowane są natomiast w urządzeniach chłodniczych. Efektowne zaprezentowanie potrawy zapewnią zaś pojemniki z odpornej na uszkodzenia porcelany.