Opakowania - Informacje i Wiadomości

Coraz więcej w przestrzeni publicznej mówi się o negatywnych skutkach zastosowania plastiku. Przekonuje się odbiorców, że powinni zrezygnować z plastikowych słomek, wodę pić w butelkach wielokrotnego użytku, zamiast kupować wodę z plastikowych jednorazówkach, a z gospodarstwa domowego zupełnie powinni usunąć plastikowe talerzyki i sztućce, zastąpione przez bambusowe albo inne ekologiczne ich wersje. W tej trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, a także w perspektywicznym myśleniu o przyszłości planety jest dużo racji. W branży spożywczej, szczególnie produkcji hurtowej, plastiku natomiast uniknąć nie sposób i wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Branża może wszakże wybierać dobry plastik, bezpieczny dla zdrowia. Taka jego odmiana naprawdę istnieje.

Plastik plastikowi nierówny

Niektóre opakowania plastikowe są wykorzystywane do pakowania i przechowywania ciepłych oraz zimnych napojów. Inne będą umożliwiać podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce. Jeszcze inne służą do zabezpieczenia produktów homogenizowanych. Niektóre zaś mają po prostu zapewnić pożywieniu suche i sterylne warunki przechowywania. Wiadra plastikowe dla branży spożywczej to jeden z najczęściej wykorzystywanych produktów przy produkcji hurtowej. Występują one w rozmaitych kształtach (okrągłe, owalne, prostokątne) i rozmiarach dostosowanych do specyfiki produkcji. Kluczowy natomiast nie jest ani ich kształt, ani rozmiar, a rodzaj plastiku, z którego zostały wykonane. Warto więc poznać niektóre z oznaczeń plastiku, które podpowiedzą, czy żywność z danego pojemnika jest bezpieczna. Istnieją bowiem takie mieszanki, które mają szkodliwy wpływ na żywność. Mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, prowadzić do zmian w składzie żywności oraz powodować zmianę jej zapachu lub smaku. Czego więc unikać?

Tego nie jedz - szkodliwe opakowania plastikowe

Jeśli spotkasz plastik oznaczony symbolem PVC-03, czyli polichlorek winylu lub PS-06, czyli polistyren (styropian), unikaj jedzenia z tego typu pojemników. Mogą być one toksyczne i zdecydowanie nie powinny być stosowane do ochrony żywności. Paradoksalnie bowiem, zamiast ją chronić, mogą prowadzić do tego, że staje się ona szkodliwa dla zdrowia i życia człowieka, a także zwierząt. Jeszcze gorszym rozwiązaniem są plastiki z grupy 07, ponieważ część z nich zawiera niebezpieczny związek BPA, czyli bisfenol A. Jest to składnik, który negatywnie wpływa na ludzki układ nerwowy. Takiego plastiku nie da się wykorzystać, a dodatkowo powoduje uszkodzenia nerwów w ciele człowieka

 

Bezpieczne opakowania plastikowe

Jednym z najbezpieczniejszych typów plastików jest PP-05, czyli polipropylen. Tworzy on wraz z HDPE-02, czyli polietylenem o dużej gęstości jedną z najlepszych grup bezpiecznych tworzyw sztucznych. Dlatego też to głównie z niego powinni korzystać producenci opakowań plastikowych przystosowanych do przechowywania artykułów spożywczych. Przechowywanie żywności w tego typu wiadrach plastikowych dla branży spożywczej jest absolutnie bezpieczne, ponieważ pojemniki te w żaden sposób nie oddziaływują ani na smak i zapach żywności, na jej strukturę lub skład. Dodatkowym atutem jest zdolność tego materiału do wielokrotnego procesu recyklingu. Nieco mniej bezpieczny jest polietylen niskiej gęstości (LDPE-04), natomiast i jego można spotkać w niektórych pojemnikach na żywność. Z kolei plastikowe butelki na wodę są produkowane głównie z politereftalanu etylenu (charakterystyczne PET-01), który również ulega recyklingowi.