Opakowania - Informacje i Wiadomości

W ciągu roku każdy Polak zużywa średnio około 500 foliowych torebek. Każdej z nich używamy przez około 15-20 minut. Wyprodukowanie jednej reklamówki trwa kilka minut, a jej rozkład nawet 500 lat. Obowiązek ograniczenia ilości zużywanego plastiku jest wynikiem świadomego postępowania, szacunku dla środowiska i wypełniania norm nałożonych przez władze państwa.

Foliowe torby na zakupy szkodzą środowisku

Przyzwyczajenie do wygody korzystania z jednorazowych toreb na zakupy doprowadziło do tego, że idąc do sklepu, nie zastanawiamy się nad tym, czy będziemy mieli w co zapakować kupione towary. Skutkiem czego każdy Polak zużywa średnio około 500 foliówek rocznie, a tylko 40% tej sumy poddawane jest recyklingowi lub spalaniu. Podobne statystyki dotyczą Portugalczyków, Litwinów i Słowaków.

Liczby te są nie bez znaczenia dla świata przyrody. Ekolodzy biją na alarm i nakłaniają do zmiany szkodliwych nawyków. Michał Paca, ekolog i właściciel firmy Kompostownia - „Ziemia Polska” przypomina, że zalegające w fałdach gleby foliówki, sprawiają, że ziemia jest mniej żyzna. Każdego roku blisko 50 tysięcy plastikowych toreb trafia do oceanów, stwarzając zagrożenie życia zwierząt morskich, które mylą foliówki z pożywieniem. Jednorazowe torby i worki produkowane są z polietylenu (PE), polichlorku winylu (PCV) lub polipropylenu (PP). Żadne z tych tworzyw nie ulega rozkładowi pod wpływem wody ani bakterii. Na środowisko wpływ ma także kwestia produkcji tych tworzyw sztucznych, które są otrzymywane z ograniczonych zasobów ropy naftowej.

Nieekologiczne torby „biodegradowalne”

Obok klasycznych foliówek w hurtowaniach, sklepach i na targach pojawiły się torebki określane jako „biodegradowalne”. Jest to niechlubna alternatywna, która wcale nie jest przyjazna środowisku. „Biotorebki’ nie ulegają całkowitemu rozpadowi. Do ich wyprodukowania wykorzystywana jest skrobia, która sprawia, że torba się rozpada, ale zawarty w niej polietylen nadal utrzymuje się w środowisku w postaci pyłu. Co więcej, do wyprodukowania „toreb biodegradowalnych;” wykorzystywane są tzw. „bio” dodatki, które obniżają jakość surowca wtórego i sprawiają, że odpadów nie można odzyskać.

Podatek za foliowe reklamówki

Projekty nowelizacji Ministerstwa Środowiska dążą do tego, aby nałożyć na przedsiębiorców obowiązek opłaty recyklingowej za korzystanie z plastikowych toreb. Kwota taka może wynosić nawet 1 zł za każdą foliówkę. Ma to na celu ograniczenie lub całkowitą rezygnację z wykorzystywania sztucznych reklamówek w handlu.

Zamiast sięgać po jednorazowe torby ze sztucznego tworzywa możemy chodzić na zakupy z:

- koszami wiklinowymi,

- torbami płóciennymi lub papierowymi,

- wózkami na zakupy.

Takie rozwiązanie nie tylko przysłuży się środowisku, ale też zaoszczędzi nasze pieniądze