Opakowania - Informacje i Wiadomości

Pojemniki w kuchni pomagają utrzymać ład i porządek. Dzięki nim żywność dłużej pozostaje świeża. Na półce, blacie czy w lodówce – jest wiele miejsc, w których pojemniki są wręcz niezbędne. W niektórych przechowujemy produkty suche – kasze, makarony, mąki, inne będą potrzebne nam do sałatek, wędlin, serów czy płynów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pojemników na żywność?

Pojemniki na jedzenie, które przechowujemy w lodówce, powinny mieć przezroczyste boki bądź pokrywkę. Ułatwi nam to identyfikację jedzenia i pomoże w podjęciu decyzji, czy nadeszła pora na uzupełnienie zapasów. Pojemniki, powinny posiadać również hermetyczne zamknięcie, które zapobiegnie mieszaniu się zapachów.

Doskonałym rozwiązaniem do lodówek są także próżniowe pojemniki na żywność. Specjalny mechanizm zamykający zapewnia szczelność dla powietrza, wody i zapachów. Co więcej, szkło, z którego wykonany jest pojemnik, pozwala na podgrzewanie go w mikrofalówce.

 

Szczelnie zamykane pojemniki na kawę, herbatę i cukier, najlepiej, aby były zaopatrzone w silikonową uszczelkę, która ochroni przed kurzem i wilgocią. Do przechowywania produktów tego typu doskonale sprawdzą się pojemniki wykonane z ceramiki bądź kamionki. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup pojemników na kawę, herbatę i cukier z jednej serii, która będzie posiadała podpis wskazujący na zawartość opakowania.

Pojemnik na herbatę kremowy

Drewniany pojemnik, puszka ze szczelnym zamknięciem 14cm (dukapolska.com)

Słoik z ceramiczną pokrywką 390ml

Pojemniki na produkty sypkie – jak kasze, makarony czy płatki śniadaniowe – powinny być wykonane ze szkła. Nie mamy wtedy problemu ze sprawdzeniem, jaki produkt znajduje się w środku, a możemy przy tym wyeksponować jego naturalny wygląd. Do przechowywania produktów sypkich pomocny będzie szeroki otwór, który ułatwi nabieranie ich łyżką.

Pojemnik szklany okrągły 15cm

Pojemnik szklany okrągły 25cm

Wyżej wymienione produkty znajdziesz w sklepie online DUKA.

Jak właściwie przechowywać żywność?

Poniżej prezentujemy krótką listę wskazówek dotyczących prawidłowego przechowywania żywności.

  1. Produkty sypkie przechowujemy poza lodówką.

  2. Kawa i herbata powinny być szczelnie zamknięte w celu zachowania swojego aromatu.

  3. Warto wpisać termin ważności produktu na etykietę i nakleić ją na pojemnik.

  4. Produkty ugotowane – na przykład obiady – nie powinny leżeć w lodówce dłużej niż 3 dni.

  5. Na górnych półkach lodówki powinny znaleźć się: mleko, kefiry, jogurty. Środkowa półka to miejsce na produkty o krótkiej trwałości, a więc: sery, wędliny czy gotowe dania. Na dolnych półach przechowujemy warzywa i owoce.

 

Dlaczego warto przechowywać żywność w pojemnikach?

Dzięki przechowywaniu produktów w pojemnikach przedłużamy ich świeżość. W ten sposób nie wysuszają się, nie wietrzeją i nie przesiąkają kuchennymi aromatami. Odpowiednio dobrane rozmiarami pozwalają także zaoszczędzić miejsce w lodówce. Jedzenie w pojemnikach łatwiej przenosić, np. organizując plenerowe przyjęcie czy zabierając porcję sałatki do pracy. Nie zapominajmy również o walorach estetycznych pojemników – mogą stanowić ciekawą ozdobę naszego wnętrza.