Opakowania - Informacje i Wiadomości

Worki jutowe

Do czego wykorzystywane są określone typy worków? Z czego są one wytwarzane i jakimi metodami uzyskuje się te najtrwalsze? Jakie akcesoria i maszyny są przydatne w procesie produkcyjnym?

Worki znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Aby właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być nie tylko trwałe i wykonane z odpornych na uszkodzenia materiałów, ale także elastyczne i dostosowane do potrzeb użytkowników. Ponadto na rynku dostępna jest pełna gama zaszywarek ręcznych i stacjonarnych, które zdecydowanie usprawniają proces pakowania.

Worki cięte i rolowane z folii polietylenowej

Jednym z najpopularniejszych rodzajów worków są worki foliowe w postaci rolowanej, które nie tylko charakteryzują się wygodą użytkowania, ale zajmują też niewiele miejsca na powierzchni magazynowej. Nawijane na tekturowe tuleje worki mogą mieć dowolną średnicę, a o wielkości nawoju decyduje klient. Podstawowym materiałem produkcyjnym jest tworzywo polietylenowe LDPE zapewniające niezwykłą wytrzymałość oraz elastyczność opakowań foliowych. Worki LDPE mogą być wykorzystywane do przechowywania produktów spożywczych i przemysłowych, pakowania żywności, zabezpieczenia produktu przed zniszczeniem, a także do przewozu materiałów sypkich. Oprócz przemysłu spożywczego i cukierniczego znajdują zastosowanie w branży konfekcyjnej, ogrodnictwie oraz budownictwie. Największą zaletą worków wykonanych z folii polietylenowej LDPE jest ich wytrzymałość – są znacznie grubsze od innych woreczków. Ponadto charakteryzują się wysoką przezroczystością i połyskiem, co pozwala podkreślić walory pakowanych produktów. Rozciągliwość i elastyczność znacznie utrudniają przekłucie worka (źródło: http://www.recykling.pwr.wroc.pl/Instrukcja_Recykling%20tworzyw%20sztucznych.pdf). W przypadku pakowania dużej liczby worków zastosowanie mają linie automatyczne lub półautomatyczne. Na linii standardowej szybkość pakowania wynosi około 11-13 m/min. W przypadku gdy potrzebna jest większa wydajność, prędkość można zwiększyć do 20 m/min. Linia produkcyjna składa się zwykle z taśmociągu i kolumny ze zszywarką. Wydajność takiej linii to około 500 zaszytych worków na godzinę. Jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania usprawniające pracę, najlepsze firmy oferują nie tylko produkty na linie automatyczne, ale również zszywarki ręczne.


Worki papierowe
Worki papierowe mają wszechstronne zastosowanie w przemyśle spożywczym. Mogą to być zarówno opakowania jednostkowe, jak i transportowe dla pakowanych artykułów. Opakowania papierowe mogą być miękkie lub sztywne. Ten pierwszy rodzaj jest często uszlachetniany powłokami z tworzyw sztucznych lub metalu w celu wzmocnienia worka. Opakowania sztywne, takie jak sklejka tekturowa wielowarstwowa, karton czy tektura, wykorzystywane są zarówno w charakterze opakowań jednostkowych dla artykułów spożywczych, jak i opakowań zbiorczych, transportowych. Worki papierowe mogą być zamykane za pomocą zszywarek ręcznych ściegiem łańcuszkowym. W tym celu stosuje się zwykle grube, wytrzymałe nici poliestrowe. Do dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie produktów pylistych, stosuje się taśmy krepowe.

 

Worki jutowe
Juta jest rośliną, z której łodyg wytwarzane są tkaniny w kolorze złotym lub szarym, o splocie płóciennym. Jest to zaraz po bawełnie jeden z najważniejszych surowców roślinnych o znaczeniu gospodarczym. Worki jutowe, biorąc pod uwagę zarówno aspekt użytkowy jak i ekologiczny, cieszą się rosnącym uznaniem producentów z branży spożywczej. Zastosowanie tego właśnie surowca budzi pozytywne skojarzenia wśród odbiorców, a przy tym jest to materiał stosunkowo tani. W przypadku opakowań jutowych zastosowanie mają raczej zszywarki ręczne. W celu zabezpieczenia produktu stosuje się ścieg łańcuszkowy przy użyciu nici poliestrowych o wadze 1 kg=nawój 5000 m.


W zależności od wykorzystywanych materiałów produkcyjnych i sposobu przeszycia worki mogą być szyte ściegiem łańcuszkowym, z podwójnym zawinięciem materiału, dwoma ściegami itp. Do produkcji worków wykorzystuje się specjalne maszyny do szycia worków. W przypadku obsługi dużego procesu produkcyjnego warto zainwestować w specjalistyczne urządzenia oferowane także w internecie – np. na stronie zaszywarki.pl. Dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań użytkownik znacząco podniesie wydajność linii produkcyjnej oraz usprawni proces pakowania.

Artykuły o podobnej tematyce: