Informacje - Słodycze, Lody, Desery

słodycze

Cukierki, czekoladki, żelki, ciastka, lizaki. Jednym słowem słodycze. Przez jednych okrzyczane jako samo zło, czyli źródło pustych kalorii, przyczynę próchnicy i otyłości. Przez innych uważane jako wielki przysmak. Bez względu na to, co mówią o nich dietetycy słodkie przekąski to olbrzymi przysmak, z którego trudno zrezygnować. Nie bez powodu w każdym zakątku świata je różne łakocie się jako szybką przekąskę lub nawet osobny posiłek. Wszak to prawdziwa uczta dla podniebienia!

 

Słodycze na ucztę czy na szybką przekąskę?

Historia słodyczy sięga starożytności. Już Egipcjanie lubili po głównym posiłku wciągnąć coś słodkiego. Nie byli jednak zmuszeni chodzi po nie do sklepu, czy zamawiać w internecie dokonując na konto płatności za zrobione zakupy. Produkty, po które sięgali były bardzo proste i bazowały na tym co powszechnie dostępne. Na ich stołach lądowały najczęściej owoce obtoczone w miodzie, orzechy. Popularne było też suszenie owoców konserwowanych w cukrze. Pozbawione wody były w stanie zachować świeżość znacznie dłużej niż te, prosto zerwane z drzewa. Miały też bardziej intensywny, skoncentrowany smak. Można pokusić się o stwierdzenie, że stworzyli oni pra żelki.

Średniowiecze zdecydowanie nie było czasem słodkiej rewolucji. Nie był to też okres, w którym królowały chrupki i chipsy. Te pojawiły się później. W tamtych czasach zajadano się głównie dżemami, konfiturami, a także pojawiły się pierwsze galaretki. Prawdziwa rewolucja nastąpiła w XVI wieku. To dokładnie wtedy na teren Europy trafiły nasiona kakaowca. Od tej pory słodycze to nie tylko owoce i zrobione z nich przetwory, ale też czekolada. Ten rarytas najpierw degustowany we Włoszech stopniowo zaczął zdobywać popularność na całym Starym Kontynencie. Dziś nie możemy się bez niego obyć. Bombonierki, czekolada w tabliczkach, do picia, czekolada z nadzieniem. Biała, mleczna, deserowa i z dodatkami. Nie tylko jemy ją ze smakiem, ale i śledzimy różne ciekawostki i artykuły o czekoladzie. To produkty, który rozpala wyobraźnię każdego łasucha bez względu na wiek.

Rewolucja w produkcji słodkości

Wiesz już jak zmieniło się podejście do słodkich przekąsek na przestrzeni lat. Zanim w sklepach pojawiły się batoniki, wafelki, żeli oraz draże cukier był przede wszystkim produktem drogim i deficytowym. Nie było, więc mowy, aby sięgać po przysmaki tak często, jak robimy to dzisiaj. Prawdziwy przełom nastąpił, gdy zaczęto powszechną uprawę buraków cukrowych i składnik ten stał się dostępny dla każdego. Kompendium wiedzy o słodyczach wskazuje też, że krokiem milowym w życiu łasuchów był też rozwój fabryk i masowej produkcji. Od tej pory powstało wiele firm specjalizujących się w słodkościach i do domowych wyrobów, jakie tworzyły gospodynie w swoich kuchnia dołączyły też szeroko dostępne w sklepach łakocie.

Z czasem Internet i różnego typu sklepy i serwisy sprawiły, że mamy na wyciągnięcie ręki dostępne przysmaki z całego świata. Nie trzeba już zatem czekać na egzotyczne wakacje lub odwiedziny cioci z Ameryki, że by skosztować czegoś, czego nie ma u nas na co dzień. Do tego można skusić się na pewne składniki u nas niecodzienne, a za to powszechne w innych kręgach kulturowych. Dodatki takie jak zielona herbata, chilli, czy czerwona fasola mogą wydawać się początkowo zaskakujące, ale po spróbowaniu wyjątkowo smaczne. Świat słodyczy jest niezwykle bogaty i zdecydowanie słodki smak nie jest czymś jednorodnym i dającym się zamknąć w proste ramy. Zachęcamy do tego, aby poznawać ten świat i sięgać po nowości.