Informacje - Słodycze, Lody, Desery

lody włoskie, a amerykanskie

Lody to uniwersalna przekąska, po którą sięga się szczególnie latem. To świetny zamiennik klasycznych słodyczy. Tego typu deser możesz też dowolnie wykorzystać – jako bazę do shake’ów i bąbelkowych gofrów czy jako dodatek do ciast. Lody amerykańskie i włoskie to jedne z najpopularniejszych rodzajów. Czym się różnią i jak powstają?

 

Lody włoskie – lekkie i puszyste

Lody włoskie to produkty o miękkiej konsystencji, które podaje się w wafelku w postaci szerokiego stożka. Są produkowane w wysokiej temperaturze. Dzięki temu są bardziej napowietrzone, przez co cechują się charakterystyczną konsystencja. Gotowa porcja ma między 33% a 45% powietrza w swojej objętości. Są popularne w wielu krajach. Z ich pomocą można stworzyć wiele ciekawych deserów, które z pewnością zasmakują każdemu.

Dzięki swojej kremowości stanowią świetną bazę do shaków. Masę produkuje się wedle własnej receptury, za stopień zmrożenia odpowiada maszyna (https://liron-polska.pl/k/maszyny-do-lodow-wloskich/). Z jej pomocą powstaną pyszne lody, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

Popularne świderki – lody amerykańskie

Lody amerykańskie to długie, wąskie i zakręcone stożki, które nakłada się do podłużnych wafelków. Najczęściej można je spotkać nad morzem lub na deptakach dużych miast. Zazwyczaj są dostępne w smaku śmietankowym, czekoladowym i miksie – połączeniu obydwu smaków. Są mocno zmrożone i słabo napowietrzone. Masę wlewa się do automatu (https://liron-polska.pl/k/maszyny-do-lodow-amerykanskich/), w którym zostają schłodzone i przygotowane do podania. Stanowią świetny deser i idealnie wpasowują się w letnie klimaty. Oraz częściej można spotkać je także w innych wariantach smakowych, na przykład truskawkowym. Ten rodzaj deseru kochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Przygotowanie masy jest nieco czasochłonne (wymaga poddania jej procesowi pasteryzacji), ale zdecydowanie warte włożonej w nie pracy.

Lody włoskie od amerykańskich można rozróżnić głowie po konsystencji. Te pierwsze są bardziej napowietrzone. Podaje się je w szerokim waflu, a ich kształt przypomina szeroki stożek. Lody amerykańskie to zmrożone produkty, dostępne w zmiksowanych smakach. Choć oba rodzaje to chłodne przekąski, nadal sporo cech ich od siebie różni. Wybierz swoje ulubione lody!