Informacje - Słodycze, Lody, Desery

Drukowane słodycze nie są jeszcze popularne, ale można przypuszczać, że w najbliższych latach to się zmieni. Druk 3D umożliwia zarówno produkcję jednoskładnikowych łakoci, jak i ciastek złożonych, np. z cukru, kakao i barwników.

 

Druk 3D – zaawansowana technologia

Drukowanie przestrzenne polega na nanoszeniu składników w oparciu o technologię FDM, dzięki której można np. wydrukować czekoladę warstwa po warstwie. Druk 3D z cukru i czekolady wymaga użycia określonego gatunku surowca. Najbardziej popularna jest technologia proszkowa CJP. Na warstwę cukru głowica nanosi określony wydruk, następnie model wydobywa się z bryły cukrowej i oczyszcza sprężonym powietrzem z drobinek niezespolonego materiału. W największą polską firmę zajmującą się drukiem 3D postanowił zainwestować polski miliarder – Michał Sołowow. Biznesmen słynie z bardzo przemyślanych inwestycji, dlatego można przypuszczać, że drukowanie przestrzenne będzie odgrywało w przyszłości ważną rolę w przemyśle.

Drukowana czekolada

W 2010 roku zespół inżynierów z Cornell University opracował technologię, która umożliwia drukowanie czekoladowych łakoci. Z naukowców wzięło przykład wiele firm, które zaczęły tworzyć projekty urządzeń do drukowania słodyczy z czekolady i cukru. Cukrowe i czekoladowe słodycze przygotowane według własnego projektu to duża szansa na wyróżnienie się na rynku.

Wieloskładnikowe słodkości

Drukarka 3D jest w stanie stworzyć słodycze z jednego lub kilku składników. Skomponowane z cukru słodkości cieszą zarówno oko, jak i podniebienie. Dzięki wykorzystaniu barwników powstaje unikatowe, słodkie arcydzieło. Do urządzenia dołącza się książkę kucharską, zawierającą modele wyrobów cukierniczych, które można wydrukować.

Przyszłość druku trójwymiarowego w cukiernictwie

Można się spodziewać, że technologia 3D zrewolucjonizuje przemysł cukierniczy. NASA planuje wykorzystać drukarki przestrzenne do produkcji posiłków dla astronautów.

Koszt drukarki do wydruku słodkości to 5-10 tysięcy dolarów. Ze względu na rosnącą popularność druku 3D w przyszłości można spodziewać się bardziej przystępnych cen tych urządzeń.