Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

kebab rzemieślniczy

Kebab rzemieślniczy - Co to takiego i czym różni się od innych kebabów?

Kebab to jedno z najpopularniejszych w Polsce dań, które można zamówić na mieście. To między innymi dlatego, że można go przygotować w prosty i szybki sposób. Zwykle nie obciążą także zbytnio budżetu, dlatego może pozwolić sobie na niego niemal każdy. Można zjeść go na miejscu w lokalu lub w drodze, co jest dodatkowym plusem tej potrawy.

W ostatnim czasie coraz częściej w punktach serwujących słynne arabskie danie można spotkać się z określeniem kebab rzemieślniczy. Co to dokładnie znaczy? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

  1. Skąd pochodzi oryginalny kebab?
  2. Kebab i kebap - Cz to jest to samo?
  3. Kebaby duże i małe - Placek pszenny do kebaba
  4. Kebaby rzemieślnicze - Czym się wyróżniają?

1. Skąd pochodzi oryginalny kebab?

Kiedy mówi się o pochodzeniu kebabu, najczęściej za jego ojczysty kraj wskazuje się Turcję. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze wzmianki o tej potrawie pochodzą z X wieku i odkryte zostały w księdze "Kitab al-Tabikh" w Bagdadzie. Uznaje się, że najprawdopodobniej kebab powstał na terenie Persji, czyli współczesnego Iraku.

Trudno jest jednoznacznie ustalić jego pochodzenie. Persowie przyczynili się do tego, że kebab zawędrował w różne zakątki Azji, Afryki oraz Europy. Między innymi dlatego doskonale znany jest także w Gruzji, czy Grecji. Kebab ma wiele różnych form i pierwotnie były to po prostu kawałki mięsa pieczone na różnie. Z kolei formę tej potrawy, którą znamy aktualnie spopularyzowali Turcy pod koniec XX wieku.

2. Kebab i kebap - Czy to jest to samo?

Na lokalach gastronomicznych serwujących kebab można spotkać się z zapisem "kebap". Dlaczego? Czym różni się potrawa zakończona literą "p" od tej zakończoną literą "b"? Najprawdopodobniej chodzi o to, że słowem "kebap" określa się tradycyjną potrawę z Turcji, która przygotowana jest zgodnie z zasadami Islamu. Natomiast słowo "kebab" określa każdy rodzaj tej potrawy. Nie należy jednak traktować zapisu jako jedyny wyznacznik tradycji. Najlepiej zwrócić uwagę na jakość podawanych potraw oraz opinie klientów.

3. Kebaby duże i małe - Placek pszenny do kebaba

Kebaby najczęściej podawane są w picie. Pita to okrągły i płaski placek pszenny, który jest popularny w krajach Bliskiego Wschodu. Tradycyjnie do ich wyrobu używa się wody, mąki oraz drożdży. Do rozciętej pity wkłada się farsz, a w przypadku kebabów mięso oraz porcję świeżych warzyw. Aktualnie pitą nazywa się również cienkie, naleśnikowe ciasto, w którym również podaje się kebab.

4. Kebaby rzemieślnicze - Czym się wyróżniają?

Rzemieślnicze kebaby, podobnie jak inne rzemieślnicze wyroby odznaczają się wysoką jakością. Właściciele lokali, w których podawany jest kebab rzemieślniczy stawiają na naturalne produkty, wyrabiane własnoręcznie. Przede wszystkim brane pod uwagę jest mięso, które musi być wysokojakościowe. Często w takich lokalach kupowane jest od lokalnych rzeźników, a następnie marynowane i ręcznie nabijane na rożen. Marynata to często autorska kombinacja przypraw, która nadaje kebabowi charakterystycznego smaku. W taki sposób lokal może wyróżnić się na tle konkurencji.

W kebabie rzemieślniczym ważne są również inne naturalne składniki. Danie może zawierać świeże lub smażone warzywa, przyprawy oraz autorski sos. Jedzenie tak przygotowanej potrawy z pewnością sprawi więcej satysfakcji. W wielu lokalach istnieje także możliwość wyboru dania dla wegan. W takim kebabie najczęściej zamiast mięsa podaje się falafel. Dla osób bardziej łakomych dodatkiem do potrawy mogą być małe frytki.