Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Ubranie dla ucznia szkoły gastronomicznej

Osoba zaczynająca naukę w szkole gastronomicznej oprócz standardowej wyprawki musi zadbać również o ubranie, w którym będzie odbywać zajęcia praktyczne. Co się składa na ubranie do gastronomii dla ucznia? Na co trzeba zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiadamy.

 

Kto ustala, jak powinien się ubrać uczeń gastronomika?

Wszystkie osoby pracujące w gastronomii muszą brać pod uwagę przede wszystkim zasady BHP oraz HACCP. Mają one na celu ochronę zdrowia i życia pracowników restauracji, a także bezpieczeństwa żywności. Jeśli chodzi o inne kryteria, np. wygląd (kolor, wzór) ubrania kucharskiego, rodzaj nakrycia głowy i butów czy konieczność oznaczania odzieży haftem z logo, szkoły zazwyczaj ustalają własne normy.

Spójny i profesjonalny wizerunek uczniów znacznie podnosi prestiż szkoły reprezentowanej, chociażby na praktykach czy konkursach. Jakie elementy zawsze wchodzą w skład uczniowskiego uniformu gastronomicznego?

Bluza kucharska dla ucznia

Bluza kucharska (nazywana też kitlem kucharskim) to górna część mundurka, która chroni klatkę piersiową i brzuch przed oparzeniem czy skaleczeniem. Bluza ma zachodzące na siebie poły, dzięki którym tułów okrywa podwójna warstwa materiału. Poza tym w niektórych modelach istnieje możliwość szybkiego „przepięcia” poły, np. w razie zabrudzenia. Przy zakupie kitla kucharskiego warto zwracać przede wszystkim na wytrzymałość materiału, ponieważ tkanina słabej jakości szybko się zużyje m.in. pod wpływem wielokrotnego prania i prasowania.

Profesjonalne, trwałe i uniwersalne uniformy znajdziesz na stronie: https://ubraniadlakucharzy.pl/

Spodnie kucharskie do szkoły gastronomicznej

Spodnie kucharskie damskie (tutaj) lub męskie tworzą razem z kitlem spójny mundurek gastronomiczny. Podobnie jak bluza powinny być wykonane z wysokogatunkowego materiału, odpornego na przetarcia, zabrudzenia oraz pracę w wysokiej wilgotności i temperaturze. Poza tym spodnie dla kucharza muszą sięgać kostek – szorty czy krótkie spodenki nie chronią wystarczająco przed zagrożeniami, które występują w pracy w kuchni.

Fartuch lub zapaska dla przyszłego kucharza

Szkoła gastronomiczna może też wymagać od uczniów posiadania fartucha lub zapaski. Fartuch kucharski dodatkowo chroni górną część ciała i najczęściej noszą go kucharze, piekarze i cukiernicy oraz barmani i bariści. Z kolei zapaska, którą wiąże się w pasie, to zazwyczaj wyposażenie kelnerów. Często ma wygodną, dużą kieszeń do schowania notatnika i długopisu.

Nakrycie głowy w szkole gastronomicznej

Przyszłych kucharzy obowiązuje też nakrycie głowy, które przede wszystkim trzyma włosy w ryzach i uniemożliwia ich dostanie się do przygotowywanych potraw. Ponadto wchłania pot, co znacznie poprawia komfort pracy w kuchni. Uczniowie mają do wyboru różne rodzaje nakryć głowy: czapki kucharskie, kaszkiety, budyniówki, czepki, toczki, furażerki, bandany czy chusty. Jak zawsze najlepiej ściśle zastosować się do wytycznych szkoły i postawić na wysokogatunkowe produkty.

Buty do pracy w kuchni

Ostatnim elementem stroju kucharza są buty. Praca w gastronomii wymaga wielogodzinnego stania, dlatego najlepiej zaopatrzyć ucznia w wygodne, przewiewne obuwie z anatomiczną wkładką, antypoślizgową podeszwą oraz wzmocnionymi noskami. Dobrej jakości buty dla kucharza spokojnie wytrzymają cały rok szkolny, a nawet dłużej. Już teraz sprawdź ofertę od ubraniadlakucharzy.pl!