Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

By stworzyć świetnie prosperujący lokal gastronomiczny, trzeba zainwestować w dobrej jakości, wydajny sprzęt. Niezbędny jest m.in. solidny piec, meble ze stali nierdzewnej czy urządzenia mroźnicze. Dokładne wyposażenie zależy od wielkości oraz charakteru lokalu. Cześć jednak jest stała i niezbędna w każdym lokalu.

Restauracja hotelowa pracuje niemal bez przerwy, by wydawać cały czas posiłki – śniadania, obiady i kolacje. Wybór produktów musi być spory, by zadowolić wszystkich gości oraz spełnić ich potrzeby. Podstawą jest doświadczony szef kuchni oraz jego pomocnicy, ale także odpowiednio skompletowane wyposażenie kuchni w restauracji. Często niezbędny jest m.in. piec, bemary, samowary, kociołki do zup, a także komora chłodnicza oraz inne urządzenia przeznaczone do mrożenia i chłodzenia produktów spożywczych.

Niezbędne elementy wyposażenia kuchni w restauracji w hotelu

Kociołki do zup

Do podgrzewania zup, gulaszy, potrawek i innych potraw niezbędne są kociołki. Modele elektryczne mają termostat, dzięki któremu można utrzymać danie w pożądanej temperaturze. Najlepsze są kociołki wyprodukowane z wytrzymałej stali nierdzewnej i polerowanej stali chromowej. Sprawdzają się na co dzień w restauracji w hotelu, ale też na stołówce czy w barze oraz w firmach zajmujących się działalnością cateringową.

Komora chłodnicza i inne urządzenia mroźnicze

To ważna grupa sprzętów w wyposażeniu każdego lokalu. Pełnią one kluczową rolę w restauracji, bo zabezpieczają produkty przed utratą masy w wyniku parowania wody, a także zapobiegają rozwojowi bakterii gnilnych. Komora chłodnicza pozwala przechowywać produkty spożywcze w bezpiecznych warunkach.

Samowar

Dzisiaj nie są już tak popularne jak przed laty. W domach samowary są rzadkością, ale sprawdzają się m.in. w restauracjach hotelowych, barach czy stołówkach. Dostępne są samowary o różnej pojemności, dlatego można znaleźć odpowiedni do każdego lokalu. Tradycyjny samowar miał zbiornik na wodę, kranik, ruszt, wkład na esencję i rurkę na węgiel drzewny. Dzisiejsze modele są elementem wyposażenia hotelowej restauracji, a ich wybór jest dość spory.

Frytownica

Jednym z powszechnie występujących w restauracji hotelowej urządzeń jest wydajna frytownica. Służy ona do przygotowywania, zgodnie z nazwą, frytek, ale nie tylko. Można w niej przyrządzić różne dania i dodatki smażone w gorącym oleju – jak ryby, mięsa, owoce morza, a także warzywa. Powinna być wydajna, gdyż jest często eksploatowana. To bardzo popularny sprzęt w większości hotelowych restauracji, ale także samodzielnych barów i stołówek.

Profesjonalne płyty grillowe

W wielu restauracjach od kilku lat serwowane są też potrawy z grilla. Zyskały dużą popularność wśród zwolenników zdrowego stylu życia i stały się niemal obowiązkową pozycją w karcie. By były smaczne, soczyste i zdrowo przyrządzone, podczas potrzebny jest odpowiedni grill oraz znajomość zasad i techniki grillowania. W branży gastronomicznej doskonale sprawdzają się profesjonalne płyty grillowe, bardziej uniwersalne niż grille użytkowane na ogrodach podczas rodzinnych imprez. Gwarantują też większy komfort pracy – na takiej płycie można przygotować wszystko, m.in. mięso, ryby, sery, warzywa czy owoce.