Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

święta gastro

Dla każdego przedsiębiorstwa gastronomicznego powinno istnieć coś takiego jak kalendarz kulinarny. Jest to specyficzna, samodzielnie tworzona aplikacja dla wszystkich pracowników, gdzie w ciągu roku wymieniane są wszystkie możliwe święta gastronomiczne, jakie tylko przedsiębiorstwo może obsłużyć i zorganizować.

 

Święta gastronomiczne - po co i dlaczego?

Tego rodzaju uroczystości są prawdziwą “wodą na młyn” dla restauracyjnego biznesu, ponieważ z reguły wzbudzają silne zainteresowanie. Przy takiej specyficznej okazji dane przedsiębiorstwo może sporo zarobić. Na świecie znajdziemy wiele świąt gastronomicznych, jedne są bardzo popularne, inne trochę mniej, także w Polsce. Ale jedno jest pewne, nie ma lepszej metody na poznanie obcej kultury, niż droga smaku i zapachu! Wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa gastronomicznego, biorący udział w organizacji święta gastronomicznego, powinni zadbać o właściwą prezencję. Nie każda tego typu uroczystość odbywa się w lokalu, większość imprez ma miejsce na wolnym powietrzu, gdzie w degustacjach i konkursach kulinarnych bierze udział naprawdę bardzo wiele osób. W restauracji zmieścić się może tylko garstka wybrańców.

Święta gastronomiczne – obsługa gości

Pracownicy odpowiedzialni za wydawanie posiłków na eventach masowych koniecznie powinni zaopatrzyć się w przewiewne i wygodne czapki kucharskie. W ciepłe dni, kiedy event przeprowadza się w pełni słońca dobrze jest zadbać o odzież lekką i przewiewną. Do dyspozycji są zatem koszulki polo w różnych kolorach i rozmiarach. Idealnie sprawdzają się wśród kelnerów oraz pracowników odpowiedzialnych za pomoc techniczną. A jeśli dodamy możliwość wykonania na nich specjalnych, haftowanych komputerowo znaków w postaci logo przedsiębiorstwa gastronomicznego - to nie pozostaje nic innego, jak tylko złożyć zamówienie!

Święta gastronomiczne - co kraj, to obyczaj

Od wielu już lat np. dzień 11 listopada staje się pretekstem dla Polaków rozsianych na całym świecie, by organizować tzw. “Dzień Kuchni Polskiej”. Obcokrajowcy są silnie zainteresowani naszymi narodowymi kulinariami. Wielu zasmakowało w naszych bigosach, żurku czy pierogach. Z kolei wszelkie święta gastronomiczne organizowane przez różne mniejszości narodowe w naszym kraju pozwalają Polakom otworzyć się na całe bogactwo obcych i dotąd niepoznanych smaków. Dziś może nas zachwycić nie tylko oryginalny kebab, ale również przysmaki pochodzące z kuchni indyjskiej, ukraińskiej, cygańskiej, węgierskiej, żydowskiej i wielu, wielu innych… Święta gastronomiczne sprawiają, że nasze horyzonty kulinarne poszerzają się, a my sami nabieramy większej ochoty do eksperymentowania z naszymi restauracyjnymi menu.