Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

mobilna gastronomia

Coraz więcej osób, zarówno tych stawiających pierwsze kroki w gastronomii, jak i bardziej doświadczonych, decyduje się na inwestycję w mobilną gastronomię. Wózki i rowery gastronomiczne, choć nowe na polskim rynku, stają się charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu. Nadal jest to pewna nisza, a rynek ma tylko 10% nasycenia, jak wynika ze statystyk. Zbliża się wiosna, więc to dobry moment, żeby rozpocząć swój własny biznes w tej branży. Jak jednak to zrobić? I czy faktycznie warto?

 

Świetna alternatywa wobec tradycyjnej gastronomii

Wózki i rowery gastronomiczne mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim jednak zostawiają pełną swobodę. W piątek możesz prowadzić sprzedaż podczas plenerowego festiwalu, w sobotę możesz już ustawić się na deptaku i korzystać z zainteresowania spacerowiczów. Ponadto możesz praktycznie z dnia na dzień zmienić całą ofertę, co nie wymaga żadnych przygotowań poza technicznymi. Okres letni to doskonały czas na sprzedaż lodów, zimą duże zyski przynoszą gorące napoje. Wystarczy zmienić wyposażenie wózka, a można już w ciągu paru dni wprowadzić inną ofertę.

Co jednak jest najważniejsze, ponosisz zdecydowanie niższe koszty. Oczywiście nie chodzi tu o wydatki na produkty, bo te pozostaną takie same, ale mowa o czynszu. Za lokal gastronomiczny zapłacimy dwa i więcej razy więcej niż za czynsz na stanowisko. Odpadają nam też koszty utrzymania lokalu. Gastronomia na czterech kółkach przyciąga także wielu klientów, bo jest swego rodzaju nowością – choć w Stanach jest około trzech milionów takich punktów, w Polsce takie usługi świadczy znacznie mniej przedsiębiorców. Przechodzień dlatego chętniej skorzysta z roweru gastronomicznego niż wejdzie do nieznanego sobie lokalu.

Czego będziesz potrzebować?

W ten sposób serwować tak naprawdę możemy wszystko. Twój pierwszy krok to pomysł. Może warto będzie się czymś wyróżnić albo zawczasu przygotować na sprzedawanie różnych produktów w zależności od sezonu? Drugi krok to biznesplan. Oszacuj koszty, sprawdź, jaka jest konkurencja w okolicy, zainteresuj się od razu dostawcami produktów, które będziesz oferować. Możesz też przeprowadzić w Internecie ankietę, czy mieszkańcy Twojego miasta są zainteresowani taką formą działalności. Miesięcznie, odliczając koszt produktów, możesz zarobić w ten sposób nawet dziesięć tysięcy złotych, a w sezonie i więcej.

Inwestycja w wózek lub rower nie zwróci Ci się więc od razu, ale i tak szybko. Jest to wydatek na poziomie dwudziestu do czterdziestu tysięcy złotych, w zależności od wyposażenia. Foodbike.pl produkuje i wyposaża rowery i wózki w zależności od tego, co chcesz sprzedawać i jakie masz oczekiwania co do wyglądu pojazdu, co zwiększa możliwości personalizacji.

Potem musisz uzyskać dopełnić wszystkich formalności z lokalnym sanepidem. Twój kolejny krok to wybór miejsca. Warto zdecydować się na lokalizację, w której możesz liczyć na stałych klientów, na przykład pod siedzibą dużej korporacji lub w pobliżu uniwersytetu. Pamiętaj, że jeśli w danym miejscu nie osiągniesz satysfakcjonujących zysków, możesz zawsze przenieść się gdzieś indziej. Koszt będzie się różnić, ale możesz się zamknąć w tysiącu złotych. Pamiętaj też o dopełnieniu formalności wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej.

Oryginalny pomysł na biznes

Mobilna gastronomia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił w tej branży, a przy tym podążać inną drogą niż wszyscy. Nadal nisza nie jest zapełniona, a w wielu miastach wózki i rowery gastronomiczne są rzadkością, dlatego przyjmuje się je z dużym zainteresowaniem. Oczywiście, kwestie finansowe są tu bardzo istotne, bo próg wejścia w przypadku biznesu na czterech kółkach jest niższy niż przy prowadzeniu stacjonarnej restauracji, którą trzeba wyremontować, wyposażyć i utrzymać. Dlatego właśnie z takiego rozwiązania korzystają także ludzie, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w gastronomii. Pamiętaj, że to wcale nie musi być koniec Twojej drogi – kto wie, może sprzedając kawę na deptaku dorobisz się tak wielu wiernych gości, że wkrótce zechcesz otworzyć stacjonarną kawiarnię?