Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Większość hoteli oferuje nocleg ze śniadaniem. Aby móc je serwować sprawnie, potrzebne jest jednak niezbędne wyposażenie zarówno zaplecza kuchennego, jak i sali. Tym razem skupmy się właśnie na niej – co jest potrzebne, aby przygotować śniadanie dla gości? Poniżej kilka wybranych elementów.

 

Jajko na twardo, ciepła jajecznica i parówki, musli z mlekiem – to tylko kilka standardów serwowanych podczas śniadania w hotelu. Aby potrawy były ciepłe i ładnie podane, potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia zaplecza kuchennego, ale też sali. Dyspenser do soków, bemary, naświetlacz do jaj to kilka przykładowych elementów, bez których trudno się obejść.


Wybrane elementy profesjonalnego wyposażenia lokalu


Dyspenser do soków

Dyspensery do napojów to urządzenia służące do serwowania i eksponowania na przykład soków. W wybranych modelach jest opcja schłodzenia napoju. Są bardzo praktyczne i powszechnie wykorzystywane w hotelu podczas szykowania śniadań lub obiadokolacji, organizacji różnych uroczystości itd., ale też w cukierniach, kawiarniach, lodziarniach oraz na imprezach plenerowych organizowanych przez firmy cateringowe. Mogą służyć również do podawania wody, lemoniady, mrożonej herbaty. Są bardzo proste w obsłudze, łatwe w czyszczeniu i wydajne.


Naświetlacz do jaj

Naświetlacze do jaj to praktyczne wyparzarki czy też sterylizatory. Służą do odkażania jaj zgodnie z europejską normą sanitarną HACCP. Usuwają mikroorganizmy w postaci bakterii, pleśni, wirusów, zarodników – przede wszystkim jednak pałeczek Salmonelli, okrężnicy oraz ziarenkowców (gronkowca i paciorkowca).


Bemary

Utrzymanie stałej temperatury dania to główne zadanie bemarów w lokalach gastronomicznych oraz na sali restauracji hotelowej. Bemary gastronomiczne występują w różnych rodzajach – są modele nastawne, wolnostojące, wózki bemarowe itd. Przechowując potrawy w wysokiej jakości bemarach, można mieć pewność, że będą one ciepłe, ale nie przypalą się, gdyż temperatura jest rozprowadzana po całym urządzeniu równomiernie. Dania nie wysychają, a w dodatku zachowują swoje walory smakowe.


Dyspenser do musli

Również dania mleczne mają licznych zwolenników – nie tylko wśród dzieci. Warto zainwestować zatem w dyspenser do soków, ale też do musli. To świetne rozwiązanie do bufetów i kuchni hotelowej, czyli do dozowania produktów sypkich. Pozwalają na sprawne dozowanie płatków, ale też ich estetyczną ekspozycję.