Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Przykładowa realizacja lady chłodniczej w sklepie mięsnym

Sprzedaż mięsa, wędlin i serów w sklepie spożywczym lub hipermarkecie przysparza wielu problemów właścicielom lokali sprzedażowych. Muszą oni pomyśleć jak w odpowiedni sposób magazynować przedstawione produkty oraz jak je eksponować swoim klientom.

Nie wątpliwie rozwiązaniem na część tych problemów mogą być lady chłodnicze. W artykule tym przedstawimy Państwu bardziej te urządzenia.

 

Zastosowanie lad chłodniczych.

W pierwszej kolejności przybliżymy Wam w ogóle, do czego służą lady chłodnicze. Tak naprawdę oferują one dwie funkcjonalności. Do pierwszej z nich należy przechowywanie produktów łatwo psujących się. Dzięki obniżonej temperaturze, jaka panuje w środku ( około +1°C - +10°C) umieszczone w środku towary dłużej zachowują swoją świeżość. Również warunki te zmniejszają tempo psucia się świeżych wyrobów wędliniarsko-mięsnych lub żółtych serów. Warto podkreślić jest, iż wszystkie produkty magazynowane w tych urządzeniach nie muszą być na okres nocy przenoszone do szaf chłodniczych lub komór przechowalniczych dlatego że witryny chłodnicze posiadają duże komory przechowalnicze. Producenci stworzyli witryny chłodnicze tylko i wyłącznie do przechowywania żywności!

Natomiast drugim zadaniem, jakie się stawia przed ladami chłodniczymi to poprawna ekskluzywna ekspozycja towaru. Cel ten osiąga się dzięki zastosowaniu dużych hartowanych szyb zespolonych oraz oświetleniu LED. To podstawowe wyposażenie pozwala wyciągnąć z umieszczonych produktów najlepsze cechy i skusić potencjalnego klienta to zakupów.

Ciąg lad chłodniczych w sklepie spożywczym

Jaki rodzaj chłodzenia w witrynie wybrać?

Produkowane współcześnie lady chłodnicze posiadają chłodzenie grawitacyjne lub wymuszone. Czym one różnią się od siebie?

Jak sama nazwa mówi w chłodzeniu grawitacyjnym, chłodne powietrze rozchodzi się bez żadnych wspomagaczy. Lodówki chłodnicze skonstruowane w ten sposób charakteryzuje niższą temperaturą w dolnych ich częściach. Zostały one stworzone to przechowywania i ekspozycji towarów, które są odporne na wahania temperatury.

Jeżeli jednak zajmujecie się sprzedażą produktów, dla których reżim temperaturowy jest bardzo istotny, musicie wybrać urządzenia z chłodzeniem wymuszonym. Zostały one wyposażone w dodatkowe wentylatory rozdmuchujące zimne powietrze z parownika po całej ekspozycji we wnętrzu lady. Niestety taki obieg powietrza ma jeden minus. Rzeczy znajdują się w środku, narażone są na wysuszenie produktów nie pakowanych. Dlatego powinno się przechowywać w takich ladach produkty szybko się sprzedające.

Lady chłodnicze z agregatem bądź nie.

Również zakupując nową ladę chłodniczą, należy zastanowić się, który jej wariant wybrać. Najczęściej i najbardziej popularnymi są witryny z wbudowanymi agregatami chłodniczymi. Wynika to z prostoty uruchomienia takiej maszyny. Wystarczy podłączyć ją do gniazdka ustawić na elektronicznym sterowniku żądaną temperaturę i jest już ona gotowa do pracy.

Jednak większe sklepy spożywcze oraz hipermarkety wybierają produkty pozbawione agregatu chłodniczego. Wynika to z faktu, iż posiadają one swój system chłodniczy wprowadzony na zewnątrz sklepu, a co za tym idzie, nie jest im potrzebna dodatkowa sprężarka. Niestety podłączenie tego typu maszyny nie należy do najłatwiejszych i wiąże się z wizytą specjalistów z serwisu.

Gdzie zakupić lady chłodnicze?

Lady chłodnicze to podstawowe wyposażenie każdego sklepu, które należy zakupić na samym początku powstawania lokalu. Dlatego warto zastanowić się, gdzie takie urządzenia można kupić. Polecamy nasz obszerny sklep internetowy „Doris”, który znajduje się pod adresem: https://www.wyposazenie-sklepowe.pl/2245-lady-chlodnicze . Oferujemy bogatą ofertę witryn chłodniczych od najbardziej popularnych producentów i w atrakcyjnych cenach. Również w razie jakichkolwiek problemów dostaniecie tam odpowiednią pomocą oraz fachowe porady. Nam pozostaje podziękować za przeczytanie artykułu oraz życzyć udanych zakupów.