Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Kuchnia elektryczna

Obróbka termiczna jest jednym z najważniejszych procesów, jaki wykorzystuje się do przygotowywania potraw w lokalach gastronomicznych. Pieczenie, smażenie czy gotowanie wymagają odpowiednich urządzeń, dostosowanych typem i wielkością do konkretnych potrzeb. Najważniejszym elementem wyposażenia jest kuchnia gazowa lub elektryczna, dostępna w wielu wariantach.

 

Przewaga kuchni elektrycznej nad gazową

Kuchnie elektryczne, obok obok modeli gazowych, stanowią jedną z dwóch grup urządzeń, przeznaczonych do obróbki termicznej potraw. Jak większość produktów dostępnych w różnych wariantach tak i one mają swoich zwolenników oraz przeciwników. W wielu sytuacjach wybór narzucają konkretne warunki lokalowe. Przykładowe kuchenki elektryczne są jedynym rozwiązaniem w małych punktach gastronomicznych, w których nie doprowadzono instalacji gazowej, a korzystanie z butli jest niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Pomimo wad i zalet modeli gazowych i zasilanych prądem kuchnie elektryczne mają wiele cech, które skłaniają do ich wyboru. Wśród tych najważniejszych można wymienić:

  • brak konieczności doprowadzania instalacji gazowej lub zakupu i systematycznej wymiany butli,
  • większe bezpieczeństwo użytkowania (brak otwartego ognia zmniejsza ryzyko pożaru, zasilanie elektryczne eliminuje ulatnianie się gazu),
  • brak konieczności budowy specjalnego systemu wentylacyjnego,
  • łatwiejsze utrzymanie w czystości,
  • mniejsze ryzyko poparzenia się,
  • brak ograniczeń w wyborze miejsca ulokowania kuchni,
  • większą efektywność grzania,
  • krótszy czas gotowania,
  • możliwość precyzyjnego regulowania poziomu temperatury.

Pomimo, iż wiele osób uważa za tańsze gotowanie na kuchniach gazowych w rzeczywistości w przypadku gazu znacznie większy procent ciepła ulatnia się w powietrze. Jest to równoznaczne z wyższym zapotrzebowaniem na paliwo w celu osiągnięcia tej samej efektywności grzewczej.

Kuchnie elektryczne - liczba palników

Kuchnie i kuchenki elektryczne oferowane przez hurtownie Gastro Masters są urządzeniami skonstruowanymi z najlepszych materiałów, z zastosowaniem energooszczędnych i bezpiecznych rozwiązań. Ich producentami są znani wytwórcy, wśród których wyróżniają się firmy Lozamet, Kromet, Bartscher czy Hendi. Cenione w gastronomii marki stanowią potwierdzenie wysokiej jakości produktów, dlatego wybór kuchni elektrycznej jednej z nich jest równoznaczny z gwarancją jej niezawodności.

Poszukując modelu odpowiedniego do konkretnego lokalu warto zwrócić uwagę na inne aspekty, które mają znaczenie dla funkcjonalności urządzenia. Najważniejszą cechą, jaką powinna się wyróżniać kuchnia elektryczna do gastronomii jest liczba palników. To ona decyduje o liczbie posiłków czy czasie potrzebnym na przygotowanie określonej liczby posiłków. W asortymencie Gastro Masters są zarówno kuchenki elektryczne jednopalnikowe, do małych punktów, jak i dwupalnikowe, a nawet cztero- i sześciopalnikowe, przystosowane do gotowania w dużych kuchniach szpitalnych czy restauracjach.

Kuchnie elektryczne do gastronomii - wolnostojące czy nadstawne?

Zarówno małe kuchenki jedno- czy dwupalnikowe, jak i modele o większej liczbie płytek grzewczych są dostępne w różnych wariantach konstrukcyjnych. Pozwalają one na wybór takiego modelu, który można zamontować w pomieszczeniu o określonych wymiarach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że duże kuchnie nie zawsze są potrzebne w przestronnych lokalach i odwrotnie. Restauracje, które serwują urozmaicone menu, wymagają też zróżnicowanego wyposażenia.

Dlatego lepszym rozwiązaniem w takich firmach jest mała kuchnia elektryczna do gastronomii uzupełniona o grille, patelnie elektryczne i inne urządzenia tego typu. Z kolei stołówki szkolne, szpitalne czy pracownicze to miejsca, w których przygotowuje się dziennie wiele porcji tej samej potrawy. Wówczas dobrze sprawdzą się duże kuchnie elektryczne z płytą ceramiczną na sześć garnków. Producenci pomyśleli również o mniejszych lokalach, w tym o punktach gastronomicznych, do których oferują modele nadstawne. Kuchnie wolnostojące wymagają zapewnienia im miejsca w szeregu innych sprzętów czy mebli. W przeciwieństwie do nich urządzenie nadstawne może być umieszczone bezpośrednio na blacie. Jego zaletą jest też mobilność.

Kuchnie elektryczne w hurtowni Gastro Masters

Hurtowania Gastro Masters od lat dostarcza sprzęt i akcesoria firmom z branży gastronomicznej. Wśród wielu kategorii znajdują się też kuchnie i kuchenki elektryczne w wielu wariantach. Proponujemy zarówno kuchnie nadstawne jak i wolnostojące jedno- i dwupalnikowe, a także cztero- i sześciopalnikowe. Wśród dostępnych modeli są też nowoczesne rozwiązania z płytą ceramiczną, których cena tylko nieznacznie przewyższa cenę modeli tradycyjnych o podobnej mocy grzewczej.

Spośród modeli tradycyjnych na uwagę zasługują kuchnie wolnostojące marek Kromet, trzony elektryczne firmy Egaz, profesjonalne kuchnie z piekarnikiem tej marki oraz czteropalnikowe modele nadstawne, dostarczane przez Stalgast. Do małych punktów gastronomicznych hurtowania Gastro Masters przygotowała jednopalnikowe kuchenki Bartscher z płytą ceramiczną oraz dwupalnikowe wolnostojące kuchnie Hendi. Wszystkie modele elektryczne są wyposażone w wielostopniową regulację temperatury grzania.