Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Gofry znane były już w czasach, kiedy długość smażenia wyznaczana była przez modlitwę “Zdrowaś Mario”, a pieczenie odbywało się nad otwartym ogniem. Popularność tego dania nie zmalała, ale na szczęście zmieniły się dostępne urządzenia grzewcze.

 

Gofr niejedno ma imię

To, co wydaje się standardem, jeśli idzie o gofry, to słodkie ciasto, cukier puder lub bita śmietana i owoce lub konfitura. Jednak obecnie coraz więcej lokali decyduje się na wprowadzenie do swojego menu gofrów nie po to, by serwować standardy, ale coś bardziej niezwykłego. Już nie tylko tradycyjne gofry w klasycznym wydaniu, ale również gofry w stylu amerykańskim, skandynawskim czy po prostu gofry wytrawne.

Gofrownica - najważniejszy element udanych gofrów

By ciasto się nie przypaliło, a gofry były puszyste i lekkie, warto pochylić się nieco dłużej nad wyborem odpowiedniej gofrownicy. W czasach, kiedy wypiekano wpisane na listę produktów tradycyjnych gofry pruskie, gofrownicę nazywano żelazkiem. Składała się ona z dwóch płaskich okrągłych form, które opalało się nad otwartym ogniem. Pruskie gofry miały kształt sklejonych serduszek i były podawane wyłącznie ze słodkimi dodatkami. Co ciekawe czas pieczenia ciasta z jednej strony wyznaczała długość modlitwy “Zdrowaś Mario”.

Tak naprawdę jednak najstarsze gofrownice miały wiele punktów wspólnych z tymi nowoczesnymi. Nie zmienił się bowiem zasadniczo materiał, z jakiego wykonane są płyty grzewcze - i w zamierzchłych czasach, i dziś są one wykonane z żeliwa. Tak samo, jak wówczas, tak i teraz niezwykle istotny dla miękkości i chrupkości ciasta jest czas jego podgrzewania. Tyle że profesjonalne gofrownice posiadają zaawansowane systemy grzewcze z regulację temperatury i czasomierzem.

Wysokiej jakości gofrownice dla gastronomii kupimy wyłącznie w specjalistycznych sklepach. Nie warto inwestować w sprzęty przeznaczone dla indywidualnego odbiorcy, bo tego typu urządzenia nie nagrzewają się tak szybko, jak te przeznaczone dla gastronomii. Profesjonalne gofrownice znajdziesz w sklepie internetowym Horeca Polska. Zapewniają one krótki czas pieczenia, a to z kolei wymiernie wpływa na czas oczekiwania na danie przez gości. Nowoczesne gofrownice mają również elementy dodatkowe, które znacznie ułatwiają ich używanie w lokalach gastronomicznych, np. rynienki na pozostałości ciasta czy regulowane nóżki.

Rodzaje gofrów

Wśród najpopularniejszych gofrów na pewno wymienić należy gofry amerykańskie, belgijskie czy skandynawskie o charakterystycznym kształcie serduszka.

Gofry belgijskie, nazywane też brukselskimi, z którymi mamy najczęściej do czynienia, są duże, lekkie z kraciastymi wgłębieniami. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że z zewnątrz są kruche, a wewnątrz miękkie.

Na pewno najsłodszymi goframi są te z Liège, czyli tzw. gofry leodyjskie, które mają zaokrąglone brzegi i są pieczone z bardzo gęstego ciasta drożdżowego. Jednak nie tylko kształt gofra ma znaczenie...

Coraz większą popularnością wśród amatorów gofrów cieszą się te z mąki razowej z wytrawnymi dodatkami - rukolą, papryką, serem, cukinią, bakłażanem, a nawet tak nietypowym połączeniem, jak krewetki z sosem musztardowym czy wędzony ser z minimalną ilością czekolady.

Taka właśnie inwencja, jeśli idzie o smaki, jest i będzie coraz bardziej doceniana, więc warto się postarać i skonstruować kilka autorskich smaków wytrawnych gofrów i na bieżąco sprawdzać ich popularność wśród swoich gości.