Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Pizza Pepperoni vs Capriciosa

Ile ludzi, tyle pomysłów na pizzę idealną. Są tacy, którzy kładą na niej jedynie klasyczne pyszności i tacy, którzy lubią poszaleć z dodatkami. W każdym niemal zakątku świata są placki wyjątkowe, charakterystyczne dla danego regionu czy kraju. Ale istnieją takie przepisy, które cieszą się popularnością wszędzie – niezależnie od położenia geograficznego. Są to m.in. Pepperoni i Capriciosa. Która jest lepsza? Która powinna dostać tytuł mistrza? Sprawdzamy!

Pikantne atrakcje

Jedną z najpopularniejszych na świecie i najbardziej uwielbianą w Polsce pizzą jest pepperoni, czyli pyszny, drożdżowy placek z dodatkiem włoskiej kiełbasy. Jej charakterystyczny ostry smak sprawił, że szybko podbiła serca fanów pikanterii na całym świecie. Oryginalnie była wieprzowo-wołowa z dodatkiem podrobów. Suszyło się ją na świeżym powietrzu lub wędziło w niskiej temperaturze. Kiełbasa dojrzewała od sześciu do dziewięciu miesięcy. Po dziś dzień jest bardzo powszechna w kuchni amerykańskiej. Nazwa pochodzi od papryki pepperoni – pikantnej i czerwonej.

Pizza pepperoni jest najczęściej zamawianą potrawą tego typu w Polsce. Pokochaliśmy ją za charakterystyczny, lekko ostry smak, który doskonale uzupełniają delikatne sery i sos pomidorowy pod spodem. Całość świetnie współgra i tworzy niepodrabialny aromat. W dodatku wykonanie takiego dania jest bardzo proste i nie wymaga wielkich umiejętności. Największym wyzwaniem pozostaje ciasto. Samych składników jest na tyle niewiele, że bez problemu możemy stworzyć ją we własnym domu.

Klasyka na talerzu

Drugim najpopularniejszym wyborem w menu pizzerii jest capriciosa, czyli placek z sosem pomidorowym, serem, szynką i pieczarkami. Niewielka liczba dodatków sprawia, że potrawa ta pasuje niemal każdemu. Klasyczne smaki połączone na jednym talerzu dają ciekawe i, jednocześnie, bezpieczne połączenie, którego nie sposób nie pokochać.

To właśnie ta prostota sprawia, że capriciosa szybko podbiła serca ludzi na całym globie. Pieczarki dodają jej wyrazistości, szynka jest smakowitym mięsnym dodatkiem, a ser mozzarella rozpływa się w ustach. Dodajmy do tego kroplę oliwy i pyszny sos pomidorowy pod spodem i doskonały przepis na obiad lub kolację w gronie przyjaciół gotowy!

Starcie na szczycie

Tam, gdzie pizza, tam wspaniałe jedzenie – to pewne. Jak jednak wybrać jednego giganta spośród tak wielu przepysznych propozycji? To zadanie karkołomne. Bo naprawdę dobra pizza to taka, na którą właśnie mamy ochotę. Nie ma tutaj jednej, dobrej odpowiedzi. Dlatego polecamy na obiad pepperoni, na kolację capriciosę. W soboty pepperoni, w niedzielę capriciosę. Najlepiej w pizzerii w Piasecznie. Dominium oferuje smakowitą pizzę w Piasecznie i nie tylko. Różne rodzaje, mnóstwo opcji do wyboru. Dla każdego coś miłego!

Tagi: