Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Własna pizzeria może okazać się fantastycznym pomysłem na biznes, nawet dla przedsiębiorców, którzy w sektorze lokali gastronomicznych stawiają dopiero pierwsze kroki. Najważniejszym elementem wyposażenia każdej pizzerii jest piec do pizzy, z czego stosunkowo najbardziej popularne są piece elektryczne, choć w niektórych sytuacjach sprawdzają się również piece gazowe. Warto więc przyjrzeć się temu, jak kształtują się ceny najpopularniejszych pieców, zarówno polskich, jak i zagranicznych marek.

Piece do pizzy Stalgast

Piece polskiej firmy Stalgast prezentują szeroki wachlarz cen w jakich są dostępne. Najprostsze jednokomorowe modele o niskiej mocy, które sprawdzą się w bardzo niewielkich punktach gastronomicznych dostępne są już od dwóch tysięcy złotych.

Za piece o mocy większej, osoba wyposażająca pizzerię zapłaci proporcjonalnie więcej. Cena pieców z podstawowej serii X-line waha się od 3275 złotych w przypadku pieców jednokomorowych do ponad sześciu tysięcy, które trzeba zapłacić za piece do pizzy dwukomorowe. Dwukomorowy piec elektryczny do pizzy z dość bogato wyposażonej serii F-line, sięgają powyżej 10 tys. złotych.

Piece do pizzy Hendi

Piece polskiego producenta Hendi osiągają ceny zbliżone do pieców firmy Stalgast. Bardziej korzystne wydają się w tym przypadku ceny pieców specjalnie powiększonych (na przykład poszerzonych), które wahają się od około czterech tysięcy za piece jednokomorowe, do cen lekko przekraczających 8 tysięcy złotych za piece dwukomorowe. Piece poszerzone w lokalu o dużych obrotach zwrócą się szybciej, niż to się może wydawać - szybkość obsługi z pewnością podniesie satysfakcję klientów.

Piece do pizzy BARTSCHER

Firma BARTSCHER to niemiecki producent o ugruntowanej pozycji na rynku, oferujący od lat sprawdzone, bezawaryjne piece wysokiej jakości. Najprostsze modele tej firmy, jak na przykład CT 100, kosztują u polskiego dystrybutora około 3800 złotych. Ceny poszerzonych modeli dwukomorowych przekraczają 13 tys. złotych. Warto zdecydować się na tą markę choćby ze względu na dobre opinie o solidności jej sprzętów, płynące od polskich i zagranicznych restauratorów.