Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Gwieździste oświetlenie światłowodowe

W każdej restauracji liczą się dwie rzeczy: dobre jedzenie i dobry nastrój. Do pierwszego niezbędny jest utalentowany kucharz, a do drugiego - osoba specjalizująca się w budowaniu atmosfery światłem, czyli specjalista dekoracji świetlnych.

To właśnie od światła w znacznym stopniu zależy, jaki nastrój będzie panował w restauracji, kto będzie chętniej ją odwiedzał i w jakiej atmosferze goście spędzą swój czas. Wielu właścicieli restauracji doszukuje się przyczyn niskich obrotów w jakości podawanego jedzenia, obsłudze czy lokalizacji, a tymczasem słabym punktem jest oświetlenie, które odstrasza, psuje nastrój lub po prostu męczy wzrok. Jakie oświetlenie do restauracji wybrać i kto może nam pomóc w podjęciu decyzji?

Jakie oświetlenie do restauracji wybrać?

Wybór oświetlenia do restauracji zależy przede wszystkim od charakteru lokalu. Jeśli restauracja pretenduje do miana ekskluzywnego miejsca, oświetlenie powinno podkreślać te cechy, które świadczą o elegancji i prestiżu. Nie oznacza to, że właściciel restauracji musi wybrać najdroższe produkty, choć oczywiście kryształowy żyrandol zawsze prezentuje się imponująco. Dobrze dobrane oświetlenie punktowe zbuduje atmosferę i stworzy wytworny nastrój. W przypadku barów, jadłodajni lub miejsc spotkań przyjaciół warto postawić na jasne, lecz nie rażące światło. Nie ma nic gorszego niż bardzo jasne, białe światło podkreślające wszystkie mankamenty cery. W pomieszczeniach ze źle dobranym oświetleniem męczy się także nasz wzrok, a to wszystko składa się na ogólne wrażenie klienta i jego chęć (a raczej jej brak) powrotu do danego miejsca.

Gwieździste niebo w restauracji

Jednym z najbardziej spektakularnych, budujących atmosferę i jednocześnie nie rujnującym budżetu rozwiązaniem jest...gwieździste niebo. To wielopunktowe oświetlenie światłowodowe, które zamontowane w suficie tworzy złudzenie gwieździstego nieba. Tego typu oświetlenie wybierane jest często do klimatycznych, eleganckich restauracji, sal balowych czy SPA. Na gwieździste niebo zdecydował się między innymi ośrodek Spa & Wellness Diament**** w Ustroniu czy Sala Balowa Złota Podkowa w Płocku. Oświetlenie światłowodowe można obejrzeć również w łódzkim klubie Scenografia.

Oświetlenie światłowodowe w łódzkim klubie Scenografia

fot.: supergwiezdzisteniebo.pl

Szybka metamorfoza

Warto wiedzieć, że nie zawsze metamorfoza lokalu musi wymagać wymiany mebli, wyposażenia czy obsługi. Czasami wystarczy wizyta specjalisty do spraw dekoracji świetlnych, który swoim okiem oceni, jaki nastrój w pomieszczeniu buduje aktualne oświetlenie i wskaże, jak niewielkim nakładem finansowym zmienić oświetlenie i co za tym idzie - odczucia gości. Takie osoby znajdziecie w łódzkiej firmie Alfa Zeta, która od 1988 roku przeprowadza niezwykłe metamorfozy, audyty oświetlenia i dobiera najlepsze rozwiązania nie tylko do restauracji, ale też do muzeum czy domów prywatnych.