Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Lampa owadobójcza

Jeśli sądzisz, że lampa owadobójcza nie jest urządzeniem potrzebnym w lokalu gastronomicznym, to jesteś w dużym błędzie. Sprawdź dlaczego warto wyposażyć się we wspomniany typ sprzętu.

Jak powszechnie wiadomo, każdy lokal gastronomiczny zobowiązany jest do utrzymania odpowiednich warunków higienicznych. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o czystość pomieszczeń czy też urządzeń, ale także o ochronę przed szkodliwymi insektami. To niezwykle ważne, gdyż wspomniane warunki higieniczne wywierają bezpośredni wpływ na zdrowie, a niekiedy nawet życie klientów danej restauracji czy też baru. I choć wszyscy doskonale znamy dowcipy o klientach, którzy znaleźli w swoich zupach muchę, to jednak w praktyce tego rodzaju sytuacje raczej nie wywołają u nikogo salwy śmiechu. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, iż różnego rodzaju owady mogą przenosić bakterie groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Lampy owadobójcze czyli skuteczna ochrona przed owadami

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego omówienia zagrożenia wynikającego z obecności owadów w lokalu gastronomicznym, w pierwszej kolejności wspomnimy o sposobach ochrony przez insektami. Otóż jednym z najlepszych i zarazem najbardziej polecanych urządzeń, które z powodzeniem ochronią nas przed groźnymi owadami, są lampy owadobójcze. Opisywany typ sprzętów dostępny jest w wielu sklepach oferujących produkty stworzone z myślą o potrzebach lokali gastronomicznych. Wysokiej jakości lampy owadobójcze w konkurencyjnych cenach znajdziesz chociażby na stronie https://www.xxlgastro.pl/pl/higiena/lampy-owadobojcze/. Warto dodać, iż ten typ sprzętów składa się z lampy UV, która pełni rolę wabika, a także pułapki w postaci siatki rażącej lub też taśmy klejącej. Który rodzaj lamp jest bardziej skuteczny? Tak naprawdę oba typy odznaczają się równie wysokim poziomem skuteczności. Różnica polega wyłącznie na sposobie eliminacji owadów. Otóż pierwszy rodzaj pułapki działa poprzez porażenie, natomiast drugi – przez unieruchomienie, a dokładniej rzecz ujmując przyklejenie nieproszonych gości do taśmy klejącej. Lampy owadobójcze są skonstruowane w sposób umożliwiających ich montaż zarówno na ścianie, suficie czy też podłodze lokalu gastronomicznego. Warto dodać, iż wybierając lampę owadobójczą należy zwracać uwagę na zasięg działania urządzenia. Oczywiście im większa przestrzeń restauracji czy też baru, tym większy powinien być zasięg urządzenia. A czemu – w praktyce – ochrona przed owadami jest aż tak ważna?

Mucha domowa – groźniejsza, niż sądzisz

Zdecydowana większość osób tkwi w przekonaniu, iż mucha domowa to denerwujący, niemniej jednak w pełni nieszkodliwy owad. Jak się jednak okazuje, takie założenie jest dalekie od prawdy. Analizy DNA przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Penn wykazały, że zarówno wspomniana mucha domowa, jak i pokrewne jej owady zaliczane do rodziny plujkowatych mogą przenosić łącznie ponad 600 różnych bakterii! Co gorsza, spora część z nich jest w stanie przyczynić się do wywołania infekcji i różnego rodzaju chorób w tym dolegliwości ze strony żołądka, płuc, a nawet zatrucia krwi.

Ci sami naukowcy – wykorzystując techniki sekwencjonowania DNA – zbadali drobnoustroje obecne u much z gatunków Musca domestica i Chrysomya megacephala. Wyniki okazały się szokujące. Otóż mucha domowa (obecna na dosłownie całym świecie) jest w stanie przenosić aż 351 różnych typów bakterii.

Jak więc widać na powyższych przykładach, wyposażenie lokalu gastronomicznego w lampę owadobójczą jest absolutną koniecznością i – w praktyce – może uchronić zarówno personel, jak i klientów lokalu przed wieloma, groźnymi chorobami.