Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Wielu początkujących restauratorów, jak i tych z długoletnim doświadczeniem zastanawia się, jak stworzyć idealne restauracyjne wnętrze. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć przestrzeń, która sprawi, że Goście będą chętnie odwiedzali Twój lokal, nie tylko dla pysznego jedzenia.

Do lamusa odchodzi pogląd, że dobra restauracja, to przede wszystkim dobre jedzenie. Oczywiście, jakość i smak serwowanych posiłków często przesądza o sukcesie lokalu. Jednak aktualnie Gość szuka w restauracji często czegoś więcej. W zależności od rodzaju osób, które chcesz zaprosić do swojego lokalu, oczekiwania te będą posiadały punkty wspólne ale i też pewne różnice. Od nich właśnie warto zacząć.

Grupa docelowa i dobór lokalizacji

Optymalnie byłoby, gdybyś przed wybraniem lokalizacji restauracji wiedział, w jakim stylu chcesz urządzić wnętrze i jaka grupa Gości ma najczęściej odwiedzać Twój lokal.

Jeżeli już posiadasz lokal, pomyśl czy pasuje on do Twojej grupy docelowej. Jeżeli wynajmujesz budynek wśród blokowisk na dużym osiedlu, raczej ciężko Ci będzie przyciągnąć do niego biznesmenów i ludzi z tzw. wyższych sfer. Pomyśl raczej o bistro, które będzie odpowiedzą na potrzeby okolicznych mieszkańców.

Kiedy posiadasz lokal w centrum miasta, jesteś w bardzo sprzyjającej sytuacji. Jednocześnie może się stać ona Twoją zmorą, jeżeli nie zbadasz dokładnie rynku i konkurencji. Jak i w wielu różnych branżach, w gastronomii panuje zasada: wyróżnij się albo zgiń. Dlatego dobrze poznać swoją konkurencję i to jaką grupę Gości sobie wybrała. Być może na całej ulicy brakuje miejsca dla osób starszych, które lubią spokój i intymność? A może w centrum królują staromodne knajpki a brakuje nowoczesności, która będzie odpowiadała młodszej klienteli?

Jeżeli w mieście w którym planujesz otworzyć swój lokal jest już dużo kawiarni, barów i restauracji, przed rozpoczęciem swojego biznesu, przyjrzyj się im. Najlepiej po prostu obejrzeć te miejsca, posmakować potraw, przejrzeć menu i obejrzeć wnętrze. Dzięki temu, będzie mógł poczuć klimat miejsca w którym się znajdujesz.

Pomoże Ci to w odpowiedzi, na bardzo ważne pytanie: od czego zależy sukces tego miejsca? Co sprawia, że Goście chętnie tu przychodzą? Możesz też na cudzych błędach nauczyć się, czego nie robić. Niech to spotkanie z konkurencją będzie dla Ciebie inspiracją i nauczką na przyszłość.

W dużych miastach często znajduje się dużo tematycznych restauracji, oferujących kuchnie z całego świata. Jeżeli masz już pomysł na siebie i wiesz, że chcesz na przykład otworzyć restaurację włoską, weź pod lupę włoskie knajpki w mieście i w okolicy. Dzięki temu będziesz mógł się przekonać, co oferują i będziesz wiedział, co zaproponować, żeby zaspokoić potrzeby Gości, o które konkurencja nie zadbała. Bądź po prostu zrobić to lepiej.

Wybór lokalu

Punkt dla wszystkich, którzy jeszcze nie posiadają lokalu do otwarcia swojej działalności. Przed wynajęciem bądź kupnem pomieszczenia zastanów się nad powyższymi punktami:

 1. Jakich Gości chcemy zapraszać? Zależy od tego wybór lokalizacji, o czym piszemy wyżej.
 2. Jakie będą koszta utrzymania lokalu i czy na pewno możemy sobie na nie pozwolić?
 3. Czy wybrane przez nas miejsce spełnia normy dyktowane przez przepisy?
 4. Jakie zmiany musimy wprowadzić w tym wnętrzu i ile będzie to kosztowało?
 5. Jeżeli kupujemy ziemię, czy jest ona już uzbrojona i posiada potrzebne media?
 6. Czy w okolicy znajdują się restauracje, które będą naszą konkurencją i jak to wpłynie na prosperowanie restauracji?
 7. Czy powierzchnia lokalu jest dostosowana do naszych potrzeb?
 8. Czy lokal posiada odpowiednie zaplecze na kuchnię, szatnię, węzeł sanitarny i inne wymagane miejsca do prowadzenia własnej restauracji? Poczytajmy obowiązujące przepisy, żeby uniknąć problemów z sanepidem.
 9. Czy w lokalu jest wystarczająco jasno?
 10. Jaka jest wysokość sufitów, czy jest równa bądź większa niż wymagane 3,3m.?
 11. Czy wybrany lokal posiada odpowiednią wentylację i ogrzewanie?
 12. Co znajduje się w sąsiedztwie- czy nasza działalność nie będzie zakłócała spokoju innych mieszkańców budynku, bądź okolica nie będzie płoszyła naszych gości?
 13. Warto sprawdzić, czy w okolicy bądź przy restauracji znajduje się parking dla zmotoryzowanych. Dobrze, żeby restauracja znajdowała się przy węźle komunikacyjnym dla tych osób, które nie poruszają się samochodem.

To tak naprawdę tylko część ważnych do zastanowienia kwestii, które warto rozważyć przed zakupem bądź wynajmem pomieszczenia. Tak naprawdę od niego zależy w sporej części sukces naszego biznesu. W dobrze dobranej lokalizacji, do której nasi Goście będą mogli łatwo dotrzeć, chętniej się przebywa.

Jeżeli dodatkowo, w okolica jest przyjemna, w pobliżu znajduje się park, w którym nasi Goście przed lub po posiłku będą mogli pospacerować, działa to na naszą korzyść. Czasami nie mamy możliwości zmiany okolicy. W takim wypadku dobrze jest sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce, posiada możliwość stworzenia kąciku do wypoczynku przed czy z tyłu restauracji. Jest to bardzo duży atut.

Wystrój i organizacja wnętrza

Ostatnim etapem do stworzenia wnętrza marzeń dla naszych Gości jest zadbanie o wystrój wnętrza. Przed przystąpieniem do prac, dobrze się zastanowić jaki efekt chcemy uzyskać. W przypadku tak specyficznego miejsca jak restauracja, należy pamiętać, że wnętrze restauracji ma się podobać nie tylko właścicielom ale i przede wszystkim Gościom.

Przy planowaniu przestrzeni, warto pamiętać, że restauracja ma być nie tylko pięknym i klimatycznym miejscem, w którym można się zrelaksować i wypocząć, spożywając pyszny posiłek, ale powinna przed wszystkim być funkcjonalna.

Przy wybieraniu mebli i dodatków, zwróć uwagę czy nie będą one przeszkadzały poruszającym się po restauracji kelnerom. Czy przejścia między stolikami będą odpowiedniej szerokości. Czy umożliwią komfortowe siedzenie Twoim Gościom bez przesuwania się co chwila, kiedy ktoś z obsługi będzie chciał dotrzeć do oddalonego stolika? Planując przestrzeń, myśl o komforcie Twoich Gości. Podziękują Ci za to częstymi odwiedzinami.

 

Zastanów się, jakiego rodzaju meble chciałbyś mieć w swojej restauracji? Czy mają to być tylko krzesła i stoliki, czy wolałbyś dłuższe stoły, czy też może boxy, przedzielone ściankami? Pomyśl też o miejscach dla rodzin z dziećmi, czy dodatkowych krzesłach do karmienia najmłodszych. Ogromnym plusem jest posiadanie w restauracji pokoju dla mamy z dzieckiem. Często przesądza on o wyborze Twojej restauracji nad innymi.

Jeżeli przestrzeń w lokalu na to pozwala, najlepiej jest wykorzystać kilka rozwiązań. Dzięki temu stworzysz komfortową przestrzeń dla osób, które szukają intymności przy spożywaniu posiłków. Jednocześnie wykorzystasz pozostałą przestrzeń na stoliki i krzesła, dla mniej wymagających Gości.

 

Zasada przy urządzaniu wnętrz restauracji to maksymalna ilość miejsc dla Gości przy zachowaniu funkcjonalności i dobrego wyglądu lokalu. Jeżeli nie masz doświadczenia w planowaniu takich przestrzeni, możesz poprosić o pomoc projektanta wnętrz.

 

Pamiętaj, że prawie w każdej restauracji znajdują się „lepsze i gorsze miejsca”. Goście nie chcą siedzieć w pobliżu wejścia, przy toalecie czy wyjściu z kuchni. Czasem warto wykorzystać tę przestrzeń i postawić w tym miejscu na przykład stół z przekąskami, na który brakowało miejsca w innej części restauracji, czy też komodę bądź gustowny regał z dyplomami potwierdzający wysoką jakość obsługi i serwowanych potraw.

 

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje, do wystroju wnętrz w dwóch różnych stylach, z dodatkowymi radami dotyczącymi aranżacji wnętrza.

Restauracja w stylu nowoczesnym

Przy projektowaniu tego rodzaju wnętrz warto postawić na minimalizm i surowe materiały. Doskonale sprawdza się do tego beton i drewno. Możesz zainspirować się rozwiązaniami stosowanymi w innych restauracjach w Twojej okolicy bądź zdjęciach pochodzących z Internetu. Pamiętaj jednak, żeby Twoja przestrzeń nie była jedynie odwzorowaniem najnowszych trendów- wtedy ciężko o wyjątkowy charakter tej przestrzeni.

 

Wybierając taki styl wykończenia, pamiętaj o zadbaniu o odpowiednią akustykę. Wybieranie surowych, twardych materiałów, może przyczynić się do wzrostu poziomu hałasu. Dbaj o komfort i dobre samopoczucie Twoich Gości.

Warto postawić na kilka wyrazistych akcentów. Możesz skupić się na efektownej, otwartej kuchni, dzięki której Twoi Goście będą mogli obserwować status swojego zamówienia siedząc przy stoliku. Jeżeli taka wizja do Ciebie nie przemawia, dobrze wybrać efektowne meble.

 

Doskonałą propozycją do nowoczesnych wnętrz będą przeźroczyste krzesła. Krzesło Femme Fatale ze sklepu Ogrodolandia łączy w sobie efektowny wygląd przy zachowaniu wysokiej jakości wykonania.

 

Przeźroczysty poliwęglan, z którego zostało wykonane, wygląda efektownie i dodaje lekkości wystrojowi wnętrza. Jednocześnie krzesło jest bardzo łatwe w pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć je zwilżoną ścierką i już jest gotowe na wizytę kolejnego Gościa.

 

Przy wyborze siedziska z takiego materiału, nie musisz się martwić, że po niedługim czasie krzesła w Twojej restauracji nie będą już wyglądały schludnie. Plamy po winie czy posiłkach często trudno jest zmyć a przy dużej ilości Gości odwiedzających Twój lokal, szybko mogą zacząć szpecić zamiast zdobić.

Krzesło Femme Fatale: zdjęcie ze strony www.ogrodolandia.pl

 

Krzesło Femme Fatale posiada certyfikat CATAS, które uprawnia je do wykorzystania w budynkach użytku publicznego. Jest to certyfikat wydawany przez Włoski Instytut Badawczy, który poświadcza najwyższą jakość wykonania produktu.

Posiada delikatny, lekki wygląd, który zwraca uwagę a jednocześnie doskonale komponuje się z innymi elementami wystroju wnętrz. Opływowy kształt nie będzie stanowił zagrożenia dla bawiących się dzieci.

 

Doskonale sprawdzi się nie tylko we wnętrzu restauracji ale i na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu odpornego na wilgoć materiału, szybko schnie i w mig jest gotowe do przyjęcia dodatkowych Gości na zewnątrz restauracji. Poliwęglan to materiał, który charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne: nie pęka, nie ulega zarysowaniom. Ty i Twoi Goście będziecie się nim cieszyli przez długie lata... … chyba, że wcześniej zechcesz zmienić wystrój wnętrza.

 

Dodatkowym atutem jest możliwość sztaplowania krzesła, możesz więc na zapleczu trzymać dodatkowe krzesła, w przypadku większej ilości Gości. Nałożone jedno na drugie, zajmuje niewiele miejsca, więc zmieści się w niewielkim schowku. To i inne krzesła do restauracji, znajdziesz tutaj: https://ogrodolandia.pl/meble-do-restauracji

 

W nowoczesnym miejscu, warto postawić na nowoczesne technologie. Duże wrażenie zrobi nietypowe oświetlenie, którego intensywność Gość sam może ustalić, w zależności od jego potrzeb i nastroju. WiFi to już standard w większości restauracji, więc jeżeli masz odpowiedni budżet, możesz posunąć się o krok dalej i zamontować tablety w stołach, umożliwiając Twoim Gościom korzystanie z mediów społecznościowych i swobodą pracę poza biurem.

Nie bój się niestandardowych rozwiązań- w nowoczesnym wnętrzu prawie wszystkie chwyty są dozwolone. Eksperymentuj kształtem i formą. Pamiętaj jednak, żeby całe wnętrze tworzyło spójną całość, która zachęci Twojego Gościa do wejścia do środka.

 

Pamiętaj o podziale na strefy. W nowoczesnych wnętrzach, przy wykorzystaniu minimalistycznych rozwiązań, czasem ulega on zaburzeniu. Kuchnia i sala to dwie odrębne sfery, nawet jeżeli kuchnia jest otwarta dla Gości. Na sali wydziel kolejne: bardziej przestronne miejsca ze stolikami, intymne ze ściankami działowymi lub z zieleni, dla tych, którzy cenią sobie prywatność. Duża loża na spotkania z przyjaciółmi. Możliwości jest mnóstwo, przemyśl każdą z nich.

 

Każdemu wnętrzu uroku i klimatu dodają odpowiednio dobrane dodatki i roślinność. Przy nowoczesnych wnętrzach postaw na jakość a nie ilość. Lepiej sprawdzi się kilka efektownych ozdób. Możesz też sprawić, że elementem dekoracyjnym będzie integralna część restauracji, jak na przykład panele na ścianach, czy bardzo modne, podwieszane sufity.

 

Zamiast standardowych tulipanów wybierz rośliny w donicach. Takie, które będą wyglądały efektownie i dobrze będą się czuły w Twoim wnętrzu, co da Ci gwarancję, że będą się dobrze prezentowały. Zwracającym uwagę rozwiązaniem jest tzw. zielona ściana. Taka zadbana roślinna dekoracja na pewno przyciągnie uwagę a miejsca w jej pobliżu będą cały czas zajęte!

 

Restauracja w stylu romantycznym

To miejsce, w którym doskonale odnajdą się ludzie w średnim wieku jak i randkujące pary. W takim wnętrzu warto skupić się na stworzeniu przyjemnego, nieprzytłaczającego klimatu i zapewnieniu intymności.

 

Często wybieranym przez takie osoby miejscem są kawiarnie. Warto więc urządzić wnętrze w przyjemnym dla oka, kawiarnianym klimacie. Wpiszą się w niego krzesła do kawiarni Annecy ze sklepu Ogrodowy Salon. Te stylowe krzesła nawiązujące do stylu prowansalskiego i vintage będą ozdobą każdej kawiarni i restauracji.

 

Konstrukcja krzesła została wykonana z ocynkowanej stali, więc jest bardzo odporna na uszkodzenia. Nie traci koloru pod wpływem słońca i jest odporne na wilgoć, więc możesz je wykorzystać nie tylko we wnętrzu, ale również w restauracyjnym ogródku. Jest dostępne w trzech kolorach. Szczegóły i inne modele krzeseł znajdziesz tutaj: http://www.ogrodowysalon.pl/meble-do-restauracji

Krzesło Annecy; zdjęcie ze strony www.ogrodowysalon.pl

 

Aby stworzyć przytulny, romantyczny klimat, warto dobrać odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia świetnie sprawdzą się świecie, wieczorem warto postawić na romantyczne lampy wiszące nad stolikami.

 

Żeby zadbać o prywatność Gości, stwórz zaciszne zakamarki w swoim lokalu. Przestrzeń na sali podziel używając do tego celu roślin czy działowych ścianek ogrodowych. Nada to Twojej restauracji zacisznego klimatu, w którym Twoi Goście będą mogli się zrelaksować i porozmawiać. Zadbaj o odpowiednią muzykę w lokalu. Pamiętaj, że nie może być zbyt intensywny i za głośna, żeby nie przeszkadzała w rozmowie.

Do wykończenia wnętrza wybierz jasne, pastelowe kolory i naturalne materiały, co dodatkowo ociepli wnętrze. Całość uzupełnij przemyślanymi dodatkami, tak aby każdy Gość, przechadzając się po jej wnętrzu czuł, że stanowią wspólną, idealnie dograną całość.

 

W dużym, głośnym mieście ciężko o odrobinę spokoju i wytchnienia. Domowy klimat wnętrza i romantyczna atmosfera sprawią, że spragnieni spokoju ludzie chętnie będą do Ciebie wracać, a Twoja restauracja zawsze będzie pełna.