Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Jeśli myślisz, że biznesowy obiad w restauracji to gwarancja dyskrecji i anonimowości, możesz być mocno zaskoczony tym, jak wygląda rzeczywistość. Nawet jeśli nie jesteś państwowym przedsiębiorcą ani byłym ministrem, a celem Twoich wypraw nie jest kulinarna sowa i jej przyjaciele przy zbiegu warszawskich ulic Gagarina i Czerniakowskiej, restauratorzy i tak wiedzą o Tobie więcej, niż Ci się wydaje.

Po co kamery w restauracji?

Jak podkreśla ekspert ze strony http://porady-detektywistyczne.pl, kamery w restauracji służą przede wszystkim bezpieczeństwu: „Bezpieczeństwo klientów jest bardzo ważne dla szanujących się lokali gastronomicznych. Dzięki podglądowi nagrań monitoringu pracownicy mają szansę zareagować w sytuacjach konfliktowych i zagrażających dobremu samopoczuciu klienta. Jest to także sprawa fundamentalna dla wizerunku restauracji. Osoba, która będzie czuła się w lokalu bezpiecznie, będzie miała świadomość, że w przypadku negatywnych zachowań innych klientów obsługa zainterweniuje. W takim wypadku będzie do tej restauracji wracać”.

Monitoring w restauracjach to także sposób na podniesienie wydajności pracowników. Świadomość ich obserwacji przez zarządzających lokalem sprzyja włożeniu większych nakładów w pracę i profesjonalnemu podejściu do klienta. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko oszustw i nadużyć ze strony obsługi, a to zwiększa nie tylko renomę restauracji, ale także jej zyski finansowe.

Dla wielu ludzi spożywanie posiłków pozostaje w sferze prywatności, a czynność jedzenia traktują jako intymną. Jak wobec tego czują się ze świadomością nagrywania ich wizyt w lokalach gastronomicznych? „Jestem szczerze zaskoczona. Nie spodziewałam się monitoringu w przytulnej, klimatycznej knajpce do której często udaję się na romantyczną kolację z narzeczonym” - mówi Justyna. Twierdzi także, że kłóci jej się to z ideą podstawowych praw człowieka. Z kolei Mateusz, student Politechniki Wrocławskiej, uważa, że kamery w restauracjach są uzasadnione. „Jasne, że wolałbym mieć poczucie, że wchodząc do kawiarni, nikt nie patrzy na to co piję i jak jem ciasto. Ale z drugiej strony rozumiem przedsiębiorców. Sam zadbałbym o monitoring, gdybym tylko był właścicielem jakiejś restauracji”.

Jak wypatrzyć kamerę?

Nadal większość lokali usługowych dysponuje monitoringiem przemysłowym. Wówczas kamery są wyraźnie widoczne. Coraz częściej jednak restauratorzy decydują się ich ukrycie. Robią to nie tylko z powodów estetycznych, ale także dla większego komfortu klienteli. Obserwacja z ukrycia jest na tyle trudna do wykrycia, że bez znajomości porad detektywistycznych nie zorientujesz się gdzie umieszczono kamery kontrolujące Twój pobyt w restauracji.

Czy kamery w restauracji są legalne?

Tak. Umieszczenie monitoringu w restauracji ma na celu zapobieganie kradzieżom i ułatwianie zarządzania lokalem. Niedopuszczalne jest jednak nagrywanie klientów w toaletach. Utrwalanie wizerunku osoby nagiej jest zagrożone karą do pięciu lat więzienia, co więcej, jest przestępstwem ściganym z urzędu.

Podczas kolejnej wizyty w restauracji miej zatem na uwadze, że Twój wizerunek zostaje utrwalony, a przywilejem anonimowości możesz cieszyć się jedynie w toalecie. Jeżeli jednak uważasz, że nagrywanie Cię podczas posiłków narusza Twoje dobra osobiste, pozostaje Ci zmiana lokalu na taki, który z możliwości monitoringu nie korzysta. Kodeks cywilny daje możliwość wyboru, gdyż zgodnie z jego zapisami, klienci powinni zostać uprzedzeni o fakcie ich nagrywania.