Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Smart shopping to nic innego jak inteligentne, racjonalne zakupy. Są one w dzisiejszych czasach o tyle łatwe, że do zostania sprawnym smart shopperem wystarczy nam telefon i dostęp do internetu. W jaki sposób możemy więc „kupować inteligentnie”?

Już ponad 60% Polaków korzysta na co dzień ze smartfonów. Coraz więcej z nas docenia przydatność tego urządzenia podczas zakupów. Zamiast chodzenia po sklepach, poszukiwania promocji, przeglądania gazetek, wystarczy bowiem kilka aplikacji, aby sprawdzić i porównać ceny produktów oraz sporządzić przydatne każdemu smart shopperowi listy zakupów.

 

Wybieramy najkorzystniejsze ceny

Wielu spośród smart shopperów chodzi do sklepów głównie po to, aby porównać ceny produktów w danym supermarkecie z tymi dostępnymi w sklepach online. Aż 55% konsumentów w Polsce przyznało, że używa w tym celu smartfona. Do najpopularniejszych porównywarek cenowych należą obecnie Ceneo, Nokaut oraz Skąpiec: odwiedza je już ponad 9 mln osób miesięcznie. Do przydatnych funkcji takich serwisów należą nie tylko zestawienia cen, ale i komentarze użytkowników (którzy mogą nam wskazać np. podobny produkt z danej kategorii, o wysokiej jakości, ale niższej cenie). Jednak aplikacje te przydają się nie tylko osobom robiącym zakupy online. Można przecież udać się do sklepu, zrobić zdjęcie bądź zeskanować kod kreskowy wybranego produktu i… poczekać, aż program znajdzie ten sam towar w innym sklepie, po niższej cenie. To przydatna funkcja zarówno w przypadku kupowania sprzętu komputerowego, ubrań i butów, jak i podczas codziennych zakupów spożywczych, kosmetycznych i chemicznych. Takie możliwości dają nam wielofunkcyjne aplikacje do tworzenia list zakupów.

Zakupowy pomocnik w telefonie

Najpopularniejsza na polskim rynku aplikacja do tworzenia list zakupów została już pobrana ponad milion razy, a każdego dnia korzysta z niej ok. 15 tys. konsumentów. Ten kompatybilny z urządzeniami z systemem Android program nie tylko pozwala nam na stworzenie czytelnych, przemyślanych list zakupowych. Umożliwia również porównanie cen tego samego produktu w różnych, położonych blisko siebie sklepach, czy też śledzenie zmian ceny konkretnego produktu w czasie bądź przesłanie naszej listy drugiej osobie, którą chcemy poprosić o zrobienie zakupów. Przy wyborze aplikacji istotne jest to, aby posiadała te wszystkie przydatne funkcje. Najsprawniej zrobimy bowiem zakupy wówczas, gdy wszystko, co potrzebne, znajdziemy w jednej aplikacji i serwisie www. Ciekawą funkcją tej aplikacji jest także możliwość stworzenia listy graficznej – opatrzonej zdjęciami potrzebnych produktów. W ten sposób wśród supermarketowych półek nie zagubią się nawet te osoby, które rzadko robią zakupy. Na przydatność takiej funkcji zwracają uwagę zwłaszcza mężczyźni (ponad 80% z nich uważa, że nie posiada zbyt dużej wiedzy na temat produktów spożywczych). Dzięki graficznym listom każdy bez problemu znajdzie dany produkt i odróżni go od innych. Lista zakupów sama w sobie jest ponadto czynnikiem ograniczającym naszą chęć do kupowania rzeczy niepotrzebnych czy też w nadmiarze. Łatwiej będzie oprzeć się wszelkim promocjom i okazjom, jeśli lista wyraźnie wskaże, że dany produkt nie jest nam w ogóle potrzebny w danym momencie. W ten sposób ograniczymy wydatki, nie rezygnując z kupna niezbędnych produktów, a także zminimalizujemy ryzyko marnowania żywności (według badań Eurostatu przeciętna polska rodzina każdego roku wyrzuca żywność o wartości 600 zł).

Aplikacje mobilne do tworzenia list zakupów powstały po to, aby ułatwić nam poruszanie się wśród sklepowych półek z mnóstwem produktów i ogromną liczbą „okazji”. Dzięki nim zaoszczędzimy czas i pieniądze, a także nabędziemy większego rozeznania w ofercie co najmniej kilku sklepów. Nie pozostaje więc nic innego, jak ściągnąć taką darmową aplikację na swój telefon i sprawdzić jej przydatność na najbliższych zakupach.

Aplikacje można pobrać pod tym adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.android.lowcycen