Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Otwarcie działalności gospodarczej wymaga spełnienia szeregu formalności, szczególnie w branży gastronomicznej. Wyposażenie kuchni w profesjonalny sprzęt wydawać by się mogło najprostsze. I jest, o ile się ma nieograniczone środki finansowe. Co zrobić, jeśli tak nie jest? Jak rozsądnie wybrać profesjonalny sprzęt gastronomiczny?

Po co wydawać pieniądze na urządzenie, którego będziemy używać rzadko albo wcale. Nie sztuka też kupić możliwie najtańszy sprzęt, który nie sprosta naszym potrzebom i wymaganiom. Jeśli mamy absolutną swobodę finansową, wystarczy kupić wszystko i używać, aż się zepsuje, wtedy kupić nowe. Jeśli jednak budżet mamy ograniczony i na dodatek szczupły, warto skorzystać z kilku rad i zastosować poniższe metody.

 

Zasada nr 1

DOMOWY RONDEL TO NIE FRYTKOWNICA GASTRONOMICZNA

To zasada, która wymaga dostosowania narzędzi do profilu działalności. Bar, który podaje głównie szybkie dania obiadowe, nie musi inwestować w wielki ekspres ciśnieniowy typu kombajn, bo rzadko będzie serwował kawę, w przeciwieństwie do kawiarni, która kawę będzie oferowała niemal za każdym razem i to w najróżniejszych wariantach. Zastanów się, co naprawdę jest ci potrzebne.

Oczywiście nad kupnem takich urządzeń jak chłodziarka, frytkownica gastronomiczna czy zmywarka nie ma co dyskutować, przydadzą się niemal w każdym lokalu gastronomicznym. Trzeba raczej zdecydować jaką pojemność ma mieć zmywarka, czy frytkownica ma być zasilana prądem czy gazem lub czy wystarczy tylko jedna chłodziarka ze względu na konieczność oddzielnego przechowywania niektórych produktów, jak nakazują surowe przepisy sanitarno – higieniczne dotyczące żywności.

 

Zasada nr 2

SZYBKO, WYGODNIE, BEZPIECZNIE

Dodatkowe funkcje urządzeń gastronomicznych mają za zadanie:

  • skrócić czas przygotowania
  • ułatwić proces
  • podnieść wydajność
  • zoptymalizować koszty
  • zwiększyć komfort pracy
  • zapewnić maksymalne bezpieczeństwo

Wybierając sprzęt do lokalu gastronomicznego, zwróć uwagę na obecność takich funkcji dodatkowych, które spełniają powyższe warunki. Czy na przykład krajalnica lub blender ma antypoślizgowe nóżki i nie będzie przesuwać się po blacie podczas pracy? Wszelkie narzędzia krojące, tnące czy szatkujące powinny mieć system zabezpieczający przed zranieniem. Może to być funkcja bezdotykowa, specjalna nakładka lub odpowiednia konstrukcja. Wygodniejsza jest w obsłudze frytkownica gastronomiczna, która ma wbudowany czujnik zużycia oleju oraz praktyczny kranik umożliwiający bezpieczne opróżnianie frytkownicy z gorącej frytury. Każde z kolei urządzenie grzewcze niech ma termostat, co zapobiegnie przegrzaniu. Bardzo praktyczny jest wyświetlacz, tajmer oraz sygnał zakończenia pracy.

 

Zasada nr 3

OSZCZĘDZAJĄ BOGACI – I NAM SIĘ OPŁACI

Na początek krótkie wyjaśnienie: jakość kosztuje. Czy to oznacza, że tylko najdroższy na rynku sprzęt jest dobry? Nie. Warto oczywiście kupować sprawdzone markowe produkty, bo zazwyczaj znana marka jest gwarancją jakości, ale też jednocześnie wygórowanej ceny. Istnieją wszakże profesjonalni i rzetelni producenci, oferujący dobrej jakości urządzenia, które jednak nie są tak szeroko wypromowane , co automatycznie redukuje nieco koszt ich zakupu. Innym rozwiązaniem jest przetrząsanie zasobów rynku wtórnego. Można czasem znaleźć na aukcjach internetowych używany sprzęt prestiżowych firm nawet za połowę ceny.

Źródło: opisy techniczne urządzeń zaczerpnięte ze strony http://emaks.pl/gastronomia-1/frytownice-elektryczne.html.