Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Jeszcze kilka lat temu jedzenie w restauracjach kojarzone było z luksusem. Sytuacja ta jednak uległa zmianie i obecnie obserwujemy, że w lokalach spędza czas większa liczba gości, ale również regularnie poszerza się oferta gastronomiczna na rynku.

Dzięki temu osoby o różnych upodobaniach kulinarnych mogą bez problemu znaleźć kuchnię spełniającą ich oczekiwania. Obok kuchni polskiej popularne są restauracje serwujące dania japońskie, włoskie, hiszpańskie czy greckie. Przekrój oferty gastronomicznej jest ogromny, a co za tym idzie bez konieczności udawania się w dalekie podróże można zasmakować oryginalnych potraw.

Pytanie, które nasuwa się tutaj brzmi – gdzie restauratorzy nabywają produkty spożywcze?

Możliwości jest na pewno wiele i oczywiście każdy restaurator postępuję według przyjętych przez siebie standardów. Sposób pozyskiwania produktów jest również uzależniony od tego czy mamy do czynienia z małą restauracją, dużą, a może restauracją hotelową? Oto jakie możliwości mają właściciele:

  1. Korzystanie z firm dostawczych. Na rynku bez problemu znaleźć można firmy specjalizujące się w dostarczaniu produktów pochodzących z różnych części świata. Jest to na pewno doskonałe rozwiązanie dla restauracji oferujących danie włoskie czy hiszpańskie. Tutaj szczególne znaczenie ma pochodzenie produktów i coraz więcej restauracji trzyma się założenia, że dania muszą powstawać z oryginalnych produktów. Z usług dostawców mogą również korzystać restauracje hotelowe, gdzie ilość produktów w jakie musi zaopatrzyć się takie miejsce jest ogromna. W takich sytuacjach towar dostarczony „pod same drzwi” sprawdza się najlepiej.

Jeśli chcemy mieć pewność, że dostawca zawsze przywiezie nam składniki na czas powinniśmy pomyśleć o zweryfikowaniu jego sposobu pracy. Audyt dostawców na pewno pomoże w ustaleniu czy wybrany dostawca jest godny zaufania.

  1. Kupowanie produktów na targach i dużych marketach przez samych kucharzy lub dedykowanego pracownika. W przypadku, kiedy mówimy o restauracji małej lub średniej wielkości taka forma zaopatrywania sprawdza się doskonale. Coraz częściej sami szefowie kuchni chcą osobiście wybierać produkty, które serwują klientom. W innym przypadku do tego zadania delegowany jest pracownik lokalu, który dostaje listę rzeczy do kupienia.

Tak naprawdę kluczowa rolę w przygotowaniu potraw mają użyte produkty. Dlatego priorytetem restauracji powinno być przygotowywanie dań ze świeżych i dobrych jakościowo składników.

Zobacz też: Certyfikacja produktów regionalnych