Informacje - Gastronomia Handel, Restauracje

Jak działa mechanizm drukujący w kasie fiskalnej

Często przechodzimy obok urządzeń fiskalnych obojętnie. Wniosek ten dotyczy zarówno przedsiębiorców, którzy korzystają z kas, jak i nabywców towarów bądź usług. A wewnątrz urządzenia tego typu można znaleźć naprawdę ciekawe rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest mechanizm drukujący, który odpowiada za wystawianie paragonów fiskalnych. Na czym polega jego działanie?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia funkcjonowania mechanizmu drukującego, warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, do czego w ogóle służy kasa fiskalna? Urządzenie to jest przede wszystkim wykorzystywane przy rejestrowaniu obrotu ze sprzedaży prowadzonej na rzecz klientów indywidualnych. A służy m.in. do wystawiania paragonów.

Urządzenie z termiczną technologią wydruku

W kasach fiskalnych stosuje się termiczne mechanizmy drukujące. Co za tym idzie, wspomniane urządzenia nie potrzebują ani taśmy barwiącej, ani tuszu lub tonera. Jedynym materiałem eksploatacyjnych, który trzeba w nich wymieniać, jest rolka papieru termicznego. Jakie korzyści z tego płyną? Efektem takiego rozwiązania są zarówno mniejsze wydatki związane z użytkowaniem kasy, jak i łatwiejsza obsługa urządzenia.

Osobną kwestią jest wykonywanie samego zadruku. Odbywa się to dzięki działaniu głowicy termicznej, która działa na papier termoczuły w taki sposób, że zmienia on kolor pod wpływem dostarczonego ciepła.

Jak szybko może drukować kasa fiskalna?

Szybkość działania mechanizmu drukującego może być różna. Wszystko zależy oczywiście od danego modelu i jego możliwości. Począwszy od prostych kas, które drukują z prędkością kilku linii tekstu na sekundę, skończywszy na modelach pracujących z szybkością kilkudziesięciu wierszy/s. Dobrym przykładem urządzenia należącego do drugiej grupy jest Posnet Revo. Ta kasa drukuje z maksymalną prędkością aż 47 linii/s.

Nietrudno zgadnąć, że im szybciej mechanizm termiczny wystawia paragony, tym sprawniej przebiega wykonywanie obowiązków. Łatwiej również sprostać oczekiwaniom klientów.

Dodatkowe udogodnienia

W dzisiejszych czasach sposób działaniach urządzeń elektronicznych ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całej firmy. A dotyczy to także kas rejestrujących. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się modele, które oferują dodatkowe udogodnienia w zakresie wystawiania paragonów fiskalnych. Współczesna kasa może posiadać nie tylko wrzutowy system wymiany papieru, ale także obcinacz służący do estetycznego odcinania wydruków. Natomiast użytkownicy wspomnianego już modelu Revo mogą liczyć na jeszcze więcej. Urządzenie marki Posnet wystawia bowiem paragon bezpośrednio w kierunku klienta, umożliwiając mu łatwy odbiór tego dokumentu.